Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Niciodata nu gatesc daca nu sint in forma pentru a face fata, cred ca pe undeva ingredientele sint de alta calitate desi s-au scumpit alimentele si pe la noi. 

Am observat cateva produse cu alt gust si am reclamat ca se poate, se ramburseaza dar nu am marfa, insa ce ne facem cu restul pe care nu se poate observa imediat???

O sa gatesc mai usot pentru o vreme ... o mancare de cartofi si o supa de pui ... salata de varza cruda, clatite, etc.

Snitele am de facut pe moment ... 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarmale fabric azi, sint doar la oparirea verzelor, merg toate de pomana ca asa vreau, la mine nu conteaza ziua si cei care-l vor manca, sint flamanzi mereu si abia asteapta!!!

E placuta vremea, putin innourat dar nu ma deranjeaza, am aer curat in bucatarie sa iasa aburii si mirosul de ceapa prajita, urmeaza de calit varza cu Chimion/Caraway seeds

si de rulat frunzele.  O sa stau toata ziua in bucatarie, pe urma merg sa mai cumpar varza sa-l pun la murat pana sint ieftine si proaspete ca este la pret redus si lumea cumpara. Femeile din estul europei sint cumparatorii dar azi sint si irlandezele ca pe 17 Martie va fi mare party, deja ni s-a spus sa circulam atent ca nu se stie cati irlandezi o sa fie dupa volan.   Tot din party o tinem ca pe 1 Aprilie deja e Pastele si comerciantii se oftica, n-au voir sa etaleze marfa de Paste decat dupa Saint Patrick Day!!!  se vor cloci oule de ciocolata  :haha: in depozit ...

M-am saturat deja de varza cruda, este foarte recomandat de mancat varza cruda!!!  

Partajează acest post

Link spre post

Am impartit deja sarmalele dedicate evenimentului,  foarte multa munca, dar au reusit de data asta.   Parca nu-mi venea sa le dau dar sora mea m-a rugat sa le dau ca este ziua .... am uitat ca la catolici nu tin minte daca se imparte, dar i-am facut pe plac ca ea este bolnava.   Desigur eu nu ma complic cu pahare de vin si restul traditiei, doar sarmale in cutiute de plastic. 

Dimineata iar am de pus varza la murat dupa ce ma introc din piata cu Cimbru, ca s-a terminat ... pe caldura asta in 3 zile este bun de folosit.

Partajează acest post

Link spre post

âMica Românieâ din Londra. Cum au schimbat românii un orÄÈel englez

libertatea a publicat poza pe care tot admir  :ohmy:

Oftez, ca verze ca pe poza asta dintr-un magazin londonez, nu se gasesc in Arizona!!!  doar niste capatini rotunzi cu foi groase.

La magazinul chinezesc a fost varza taiwaneza alba care seamana la forma doar, ca este mult mai mare capatina, dar au inchis de o vreme.

Ma chinui cu varza ce gasesc ca n-a fost inca spalat cu acea solutie sa ramana frunzele tinere, nu ofilite, stafidite, dezhidratate, dar acasa devin ca si hartia deja folosita si spalata.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum