Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este excelenta si cu ceapa si ardei. Cateodata, cand fac un fel de varza scazuta cu carne, cum ii zicem pe la mine prin zona, pun si io si ceapa si ardei dar de regula nu pun ceapa la varza calita.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

are si carne. e combinatie intre reteta de la inceputul topicului si alta reteta de varza "inabusita", adica mai cruda (cu ceapa si ardei)

am dat-o la cuptor cam o ora, deci nu a mai fost chiar cruda, desi in reteta de varza inabusina spunea sa o tii pe foc cam 10 minute, doar ca n-avea gust

 

nu stiu cum sunteti voi, dar eu de obicei gatesc pentru toata saptamana, sa nu imi bat capul in fiecare zi cu ce mai mananc, la serviciu mai ales

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce se mai poate pune la varza calita, in afara de rosii, marar si cimbru? Mi se par cam putine ingrediente

 

**********

 

Foi de dafin, boabe de piper, seminte de chimion macinat sau intragi, sa nu-l confuzi cu chimen turcesc ca aroma este foarte diferita.


in Germania pentru prima data am mancat varza calita murata, in care s-a pus si mar la calit si insotita de gulas de vita.

 

Ardelenii dar ungurii in mod special mananca varza murata calita ca au retetele din Casa Austro-Ungara alaturi de tocanita de vita si orez cateodata, altadata aceste ingrediente le pune una peste alta si cu smantina in cuptor, devine Varza a la Cluj.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Foi de dafin, boabe de piper, seminte de chimion macinat sau intragi, sa nu-l confuzi cu chimen turcesc ca aroma este foarte diferita.

 

Exact asta voiam sa scriu si eu dar mi-ai luat-o inainte.

Insa aveti grija la foile de dafin, sa nu puneti mai mult de 2-3, fiindca amaraste varza. La varza noua, merge si marar proaspat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La varza noua, merge si marar proaspat.

 

Si daca mai fierbi si niste paste ca pentru lasagna dar taiati mai ingust langa varza proaspata calita cu marar si piper destul, sa vezi ce bunatate iese!!! Varza nu trabuie tocat foarte marunt, eu abia crap in vreo 8 bucati capatina, imi place sa vad ce maninc.

nu stiu cum sunteti voi, dar eu de obicei gatesc pentru toata saptamana, sa nu imi bat capul in fiecare zi cu ce mai mananc, la serviciu mai ales

 

Salata de vinete se termina in cateva zile sau o supa, dar mai mult de 3 zile nu este bine de tinut o mancare in frigider. O tocanita de carne rezista ca a fost fiert destul, insa multe din calite sau inabusite se strica. Snitelul nu-mi place din frigider ... deloc!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imediat pun la acrit 10 kg de varza ca trebuie sa am varza acra in casa, reduce glicemia varza fermentata mi-a spus cineva dar am si citit, de asta se recomanda si bere cu alcool pentru diabetici. De data asta totul o sa fie tocat sa intre intr-o galeata.

Sarmale nu mai fac o vreme buna, poate doar ardei umpluti ca-s mai usori de preparat si numai pentru fiul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de vinete se termina in cateva zile sau o supa, dar mai mult de 3 zile nu este bine de tinut o mancare in frigider. O tocanita de carne rezista ca a fost fiert destul, insa multe din calite sau inabusite se strica. Snitelul nu-mi place din frigider ... deloc!!!

 

Multumesc frumos pentru sfat, mie mi-a tinut 5 zile, doar a 6-a nu a mai fost aceeasi :) Dar presupun ca ai dreptate, mancarea isi pierde proprietatile..

Acum prepar o ciorba de vacuta cu bors si smantana, sunt curioasa cat va tine :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce se mai poate pune la varza calita, in afara de rosii, marar si cimbru? Mi se par cam putine ingrediente

 

**********

 

Foi de dafin, boabe de piper, seminte de chimion macinat sau intragi, sa nu-l confuzi cu chimen turcesc ca aroma este foarte diferita.

 

Ardelenii dar ungurii in mod special mananca varza murata calita ca au retetele din Casa Austro-Ungara alaturi de tocanita de vita si orez cateodata, altadata aceste ingrediente le pune una peste alta si cu smantina in cuptor, devine Varza a la Cluj.

 

 

Io cred ca reteta de varza murata calita este de la nemti(si vorbesc despre zona Germaniei, nu a Austriei sau Ungariei) si este fara chimion si foi de dafin, ci doar cu mar , sare(daca nu-i suficient de sarata varza murata), piper

Si la varza dulce calita niciodata nu lipseste cimbrul si mararul, asta-i clar.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cimbrul si mararul nu prea merg impreuna, pe varza dulce calita mai ales!!! In oala de sarmale sint prezente si este nevoie de ele.

Dar depinde de gusturi, fiecare pune ce vrea si ce-i place, pentru mine cimbrul are anumite locuri numai ca este foarte aromata.

 

Intrebarea a fost: ce se mai poate pune pe varza cand am raspuns: foaie de dafin, chimion si piper, care merg de minune cu varza si chiar fara ele n-ar fi prea buna.

 

Bunicul meu a fost din Bavaria si avea retetele astea pentru varza si nu numai ca el nu si-a schimbat hrana cu altele desi a trait dupa casatorie in secuime. Intre timp ideile se mai schimba la gatit, o data am gustat varza nemtilor si nu mi-a placut deloc!!! Era numai sarat si nici mar nu avea, asta la Munchen cu 20 de ani in urma, am cerut-o cu friptura de pe gratar si mi-a adus cu ciolan de porc.

 

De atunci nu mananc nimic la local nemtesc, ca am din ce alege la localuri.

Am mai gustat in familie acea minge de paine inmuiata cu sos brown, la fel imposibil de inghitit din cauza sarii.

Desertul mi-a placut numai tarta cu prune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A sosit timpul de pus varza la murat, am cumparat 60 de capatini mici-mari sa am cu ce lucra comfortabil.

Pare ca e mult, dar nu este pentru ca am nevoie si de varza rasa/tocata printre capatini si acolo intra foarte mare cantitate.

Pun si 3 gutui sa fie si mai aromata preparatul, plus ingredientele obligatorii: sare din belsug, piper boabe in 4 culori, seminte de chimion si de marar, foi de dafin, hrean, si ce mai vad in cutia cu bunuri pentru conservare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×