Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu am interdictie la alimente, varza e singura care imi provoaca dureri de stomac. nici cand am scos bila nu m-au us la dieta dupa operatie. totul merge ok atata vreme cat 1 data pe an bag tratament.

 

 

Nimic mai simplu, renunti la varza!!! Nici aici nu se da dieta dupa operatie de Bila ca unii poate manca si fier altii nici sa respire nu poate :crazy: ba kosher sau halal si nu se stie de la cine ce sa interzica!!! Eu nu am voie floricele de porumb cat traiesc ... si n-am complexe ca nici inainte nu mancam cu tona doar 1-2 ori pe an. Sint bolnava si de la mamaliga si tot ce e cu porumb.

 

Si iar am de facut sarmale la o persoana cu cancer pe creier iar cu ocazia asta mai gusta si alte cunostinte care n-au primit de o vreme ca o sa prepar cu 2 oale mari din varza acra si dulce ca n-o sa-mi ajunga cea acra.

 

Reteta e cea traditionala: carne de vita slaba, foarte multa ceapa prajita pana cand se sfarma la amestecat, sare-piper, cimbru si marar, cateva catei de usturoi rase fin, orez si cativa ardei grasi pentru o aroma mai aparte, foi de dafin si piper boabe, frunze si tulpini de tzelina si patrunjel verde pe deasupra olii ca decoratie si semn ca sint fierti cand si-ai schimbat culoarea, foarte multe rosii stoarse in suc in care vor fierbe. Se maninca cu smantina si paine proaspata crocanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a reclamat varza organica cu 15 centi/lb pe 0,454 grame in loc de 1,95 dolari si am umplut portbagajul, ca asa reducere n-am mai vazut, magazinul nou deschis, vrea sa ruineze alte 2 alimentari din zona cu traditie veche in oras. N-o sa-i mearga figura, dar noi cumparam vegetale organice proaspete si pana atunci. Gusturile nici nu se compara!!!

Sarmalele sint fenomenale!!! Urmeaza distractia de a le pune la murat pana mai tine vremea buna racoroasa la umbra :crazy: dar si hreanul ajuta in acest proces si le tine crocante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varza calita pentru aceasta seara cel putin din varza acra, iar separat si din varza dulce cu nu toata lumea este familiar aici cu gatit varza acra.

Multi recunosc doar ca o muratura sau condiment peste hot dogs si devine parte dintr-un menu al unui fast food kiosk numit Wienerschnitzel!!!

 

Eu-l voi manca cu taitei cumparati, mi-e lene sa intind acum o foaie de taitei, poate maine.

 

Il toc destul de fin varza si-l calesc in ulei fierbinte in care am pus deja ceapa la rumenit, pe foc mare si amestecat mereu il calesc pana-mi convine consistenta si n-are apa cratita. Adaug piper macinat doar in farfurie, sare la fel. In cratita cu varza dulce mai pun si marar verde tocat, dar e bun si cel uscat. Oricum sint delicioase!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarmale de pomana foarte multe sa se sature si spiritele rele ca ma viziteaza si in bucatarie. Vin din casa vecina, locuitorii casei se vor muta din cauza ca sint deranjati.

Acum am terminat munca ... e foarte plictisitoare deja. Nici nu le-am gustat ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mancare de dovlecel in stil maghiar, tocanita de oaie in stil oriental cu multe condimente indiene sa-l ia mirosul de seu, linte rosu in stil indian, dar arata ca fasole batuta cu ceapa prajita pe deasupra si mult cilantro, vinete, dovlecei, felii de morcovi pane iar din cartofi chips, orez braun si fructe: ananas, mango, smochine, piersici, ciresi, struguri si pepeni multicolore, inghatata si Tiramisu, cafea. Avem musafiri din Canada, se dau hainele de IARNA la 40% reducere, din pretul deja redus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

azi gatesc si eu varza calita, dupa prima reteta din acest topic

a comandat o colega la birou si mi-a facut pofta :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

azi gatesc si eu varza calita, dupa prima reteta din acest topic

a comandat o colega la birou si mi-a facut pofta biggrin2.gif

 

Si mie-mi place varza. Aci, in Germania(unde sunt acum), se mananca destul de des. Pentru prima data am mancat varza calita murata, in care s-a pus si mar la calit si insotita de gulas de vita.

Apoi, in Romania, io am invatat de la soacra-mea sa gatesc varza caluita rosie, este un deliciu si am observat ca si nemtilor le place si mananca cu placere, reteta fiind ca si la noi.

Deasemenea, mie-mi place (cand postesc, de ex. si nu numai atunci) sa-mi gatesc uneori varza calita cu mamaliga si fara nimic altceva.(io-s destul de "mamaligara" de felul meu, sa zic asa laugh.png ).

Editat de LuciaD
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si mie-mi place varza. Aci, in Germania(unde sunt acum), se mananca destul de des. Pentru prima data am mancat varza calita murata, in care s-a pus si mar la calit si insotita de gulas de vita.

Apoi, in Romania, io am invatat de la soacra-mea sa gatesc varza caluita rosie, este un deliciu si am observat ca si nemtilor le place si mananca cu placere, reteta fiind ca si la noi.

Deasemenea, mie-mi place (cand postesc, de ex. si nu numai atunci) sa-mi gatesc uneori varza calita cu mamaliga si fara nimic altceva.(io-s destul de "mamaligara" de felul meu, sa zic asa laugh.png ).

 

Ce se mai poate pune la varza calita, in afara de rosii, marar si cimbru? Mi se par cam putine ingrediente chef.gif

Editat de Athmy
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce se mai poate pune la varza calita, in afara de rosii, marar si cimbru? Mi se par cam putine ingrediente chef.gif

 

Io nu pun decat ceea ce-ai scris si tu, aci. Doar acestea mi se par mie ca se potrivesc pentru varza calita(dulce, sa zic asa).

In schimb, daca vorbim despre varza murata calita, atunci pui si mar. In varza rosie calita, io pun si un pic de zahar si un pic de otet.

(bineinteles ca in toate si piper si sare, dupa gust, dupa ochi...laugh.png )

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A iesit buna, am mai adaugat totusi o ceapa si un ardei, fiindca am combinat retetele.

Dar m-au trecut toate apele pana a fost gata.. greu cu tocatul verzei si cu cuptorul pe caldura asta. Insa a meritat, am ce manca o saptamana :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×