Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

n-are a face. calirea verzei n-are nici o teorie prea vasta si nu e nici o metoda brevetata in acest sens :haha: cu putin ulei si putina apa se lasa pe foc mic varza sa scada, sa iasa apa din ea si sa se inmoaie. e gata cand iti place in momentul in care gusti. :help:

 

la varza a la Cluj eu nu pun orez ca strat separat. amestec putin orez in carnea tocata si pregatita cu ceapa prajita si condimente... ca la sarmale, spre exemplu. Dupa ce alcatuiesc straturile nu adaug smantana ca in reteta de mai sus. doar bulion. cand pun pe masa varza astfel pregatita, cine vrea adauga si smantana. ca sunt care nu doresc... :crazypilot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu putin ulei si putina apa se lasa pe foc mic varza sa scada, sa iasa apa din ea si sa se inmoaie.

o sa incerc asa data viitoare la foc mic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut sarmale din varza dulce si varza tocata nu mi-a placut cum a iesit. Cred ca am pus mai multa apa in oala pentru fiert si a mai lasat toate alea apa, etc., si ca sa nu-l arunc ca-mi place, am transferat toata varza tocata cu rosiile fierte ca am pus cam multe in oala ca am gasit foarte ieftin si le-am calit/prajit amestecand des, pana a iesit toata apa din ele, s-a si prins de cratita si devenit (a scazut) un pic de varza aproape uscata, ceea ce in copilarie numeam varza calita. Il foloseam garnitura langa carne insa eu am pus sarmale si smantina pe ea si a devenit o delicatese!!!!

Cand alta data voiam sa fca sarmale mai elegante, intai caleam asa multa varza, jumatate il asezam pe fundul oalei iar cealalta parte pe deasupra, adaug si chimion macinat pentru aroma. Merge foarte bine si cu taitei varza asa calita!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ocupatie sezonala pentru orele urmatoare ... sa pun niste varza la acrit, vreo 20 de capatini ... nu e usoara munca asta, imi omoara mainile cu scobitul cotoarelor!!! si nici datul pe razator nu e o joaca, o sa fiu in spirite rele pentru restul week end-ului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pun vreo 4-5 ...

 

Capatinele sint in jur de 1 kg numai ca nu se gasesc mai mari, aici lumea nu prea maninca varza, acum cu criza au cumparat ceva mai mult. Mexicanii-l folosesc ca salata verde!!! lumea crede ca e salata verde :crazy: in rest varza acra din conserva merge pe un hot dog, are un nume dar eu nu-l stiu dupa care lumea e inebunit :yahoo: Sarmale nu fac americanii sau altceva din varza decat renumita Coleslaw. Eu ador salata de varza acra dintr-o capatina tocat marunt (nu varza tocata ce pun asa marunt la acrit) Pana la Craciun mai pun de 2 ori la acrit varza ca nu fac mare cantitate, doar in 2 galeti de 25 de litri. Sint deja aproape gata cu procedura, insa durerea apare mult mai tirziu :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi sunt numai capatani mici de varza,din aia indesata de se mureaza dupa 3 luni :)

 

Nu vei ghici ce o sa gatesc diseara!!! Am de cumparat carne numai ...

 

Chiar ma miram cum de nu s-au facut niste capatini mici dintr-o galeata cand celelalte s-au si terminat deja??? sint foarte compacte, desi am scobit bine cotorul, le-am tinut si cu sare in cavitate cateva ore pana s-a topit si intrat intre frunze, si am si pus inca 1 kg de sare in galeata si deja stau de peste 5-6 saptamani si vor mai sta ... ca si frunzele pe deasupra sint aproape verzi!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,varza aia mica si indesata este varza turceasca, si greu de taiat asa proaspete,

 

Eu cand gatesc varza, am mirodeniile mele si le aromatizez mereu cu telina, gutui, dafin, enibahar, chimion, piper, iar in carne tocata pun si usturoi, ginger, boia, ardei gras si rosii.

 

Pentru a toca varza cruda trebuie sa ai o mandolina!!! nu din aia de cantat o serenada, doar numele este identic, ci una din lemn cu cel putin 2 taisuri ascutite ca ghilotina!!!

Inca pe fiecare deget am o rana :crazy: usturatoare. O sa slabesc si eu aceste munci ca ma doare si spatele de la atita carat, ridicat si alt efort necesar, pana rad varza cruda ...

se consuma multa energie. Un ungur si-a adus un butoi mare din Ungaria si niciodata inca nu l-a folosit in 18 ani!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

7 motive sa consumi varza murata!

 

 

Sezonul muraturilor este in toi si daca nu cumva avem acasa un butoias cu varza murata pe care o consumam alaturi de fripturi sau legume, cu siguranta cumparati de cateva ori intr-o iarna varza murata. Daca gustul nu e suficient motiv pentru consumul de varza murata, iti dam cateva argumente in plus.

 

Insa stiti care sunt beneficiile acestei legume murate? Desi noi poate o consumam doar la sarmale si fripturi, bunicii nostri cunosteau beneficiile nutritionale si medicale ale acesteia si o mancau cu pofta in orice ocazie.

 

Iata care sunt cele 7 motive pentru a consuma cat mai multa varza murata!

 

7. Este delicioasa - daca este pusa dupa o reteta buna, varza murata are un gust perfect si poate fi mancata alaturi de preparate din carne, de cartofi la cuptor sau orice alte bunatati.

 

6. Combate anemia! varza murata contine: vitamine din complexul B, magneziu, acid folic, potasiu, fier si iod.

 

5. Slabeste! Este unul dintre putinele alimente ce are calorii "negative": cu cat mananci mai multa varza, cu atat slabesti mai mult. In plus, regleaza digestia si ajuta la detoxifierea organismului.

 

4. Are efect pozitiv asupra tensiunii arteriale. Consumul constant de varza murata stabilizeaza si trateaza oscilatiile de tensiune arteriala.

 

3. Te mentine tanar! Varza murata este singurul aliment care contine vitamina B12 in stare pura, care protejeaza sistemul nervos si te mentine tanar si in forma.

 

2. Intareste sistemul imunitar! varza murata este mai bogata in vitamina C decat varza in stare proaspata, ofera protectie antioxidanta si ajuta la intarirea sistemului imunitar. Acum in aceasta perioada a gripei, este cu atat mai recomandat consumul de varza murata!

 

1. Creste apetitul sexual! Varza murata este un aliment afrodiziac pentru barbati, iar consumul de 5 ori pe saptamana a acesteia creste apetitul si prelungeste erectia.

 

 

Culinar.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varza Thailandeza este o capatina mai mare ca cea verde sau alba din soiurile obisnuite insa avand vene mai groase este mai zemoasa la murat si ramane mai crocant. Acest sezon festiv din aceasta varza o sa fac sarmale, dar voi folosi si varza murata si cea obisnuita verde daca nu mai ajung frunzele ca am de facut foarte multe. Sint echipata sa rulez 200 de sarmale cel putin dar am si ardei gras si gulie daca as ramane fara material de umplut.

Este o raritate si in Phoenix, doar intr-un singur magazin am vazut de vanzare, desi in marile magazii se gasesc insa nefiind o mare populatie asiatica in oras, nu prea are trecere.

Se intampla ca fiului meu ii place tipul asta de varza pentru sarmale, de asta am procurat 2 capatini imense sa am si in rezerva. Partile de langa cotor vor fi rase ca sint foarte groase la primele foi. In rest lucrez cu frunzele ca si cu o varza obisnuita. Acum o sa dispar sa le oparesc si sa le rulez ... etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varza calita cu sampanie si prune uscate

 

Ingrediente

 

1 kg de varza rosie sau alba, sau amindoua, cea alba poate sa fie si murata, se dau pe mandolina verzele

1 ceapa mare taiat Julian

1 mar acrisor

8-10 bucati de prune uscate

cateva boabe de struguri albe fara coaja si seminte

otet balsamic cateva lungurite dupa gust

300 ml sampanie roze

30 ml ulei de buna calitate

2 linguri de zahar

1 lingurita de chimion macinat

sare si piper dupa preferinta

10 ml apa daca este necesar sau supa de oase or suc de ananas din conserva

 

Mod de preparare

 

Intr-o cratita mai mare punem uleiul si caramelizam zaharul amestecand mereu, cand devine maronie, adaugam ceapa taiat Julain si-l prajim pana la o culoare galbena, pe urma adaugam si verzele incet, ca sa le putem amesteca bine. Adaugam sampania, sare-piper dupa gust si chimion, in loc de apa se poate adauga 3-4 linguri de zeama dintr-o conserva de ananas sau 1 lingura de ananas sfarimat, un pic de otet, se acopera si se lasa la fiert pe foc mic/minim 40 de minute acoperit. Intre timp se amesteca sa nu se prinda dar nu conteaza ca-i mai da o extra aroma, se adauga marul ras si-l mai tinem pe foc vreo 10 minute dar se adauga si prunele uscate ca ultim ingredient si se potriveste de otet si altele.

 

La servit, pe farfurie langa varza se decoreaza cu jumatati de boabe de struguri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×