Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

chiftelutze de varza

o verzica potrivita,un morcov, 3oua, sare ,piper, marar , faina cat cuprinde pt a obtzine un aluat mai gros , care sa se mentzina strans atunci cand este pus in tigaie, la prajit.varza se da pe razatoare, se freaca cu sare , se stoarce,se rade morcovul, se pune piperul , un pic de boia dulce, mararul, se adauga faina si se amesteca pana ce se omogenizeaza. se ia din compozitzie cu lingura si se pune la prajit in ulei fierbinte, formand gramajoare cat mai estetice...sunt f bune, dulci si merg f bine cu o lingura de smantana peste ...pofta buna! :o:

post-181521-1230989697_thumb.jpg

Editat de verushka_b

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mai mult imi place mancarea de varza dulce cu ciolan afumat, rosii, morcovi si ardei, fiarta la foc mic in oala de tuci :o:

varza calita e cea mai buna aia acra, cu carnati de casa zvantata in cuptor, cu mamaliga si ardei iute :lol:

nici supa de varza nu e de lepadat, cu smantana si dovlecei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia murata nu-mi place.

 

"Coana Geta, iar ti-ai pus butoiu' de varza murata in scara blocului ? "

 

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi place doar varza murata. atat!

 

Imi place la nebunie varza, dar nu foarte mult cea murata (decat pentru sarmale sau salata). Pentru varza calita, folosesc intotdeauna varza dulce. Mararul e esential. Cred ca se potriveste foarte bine cu pipote de pui.

Editat de WillingToHelp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau retete de varza a la Cluj!!! asa in straturi cu orez, carne, pe urma la cuptor cum o faceti?

 

 

Varza a la Cluj www.LaBucatarie.blogspot.com

 

http://www.youtube.com/watch?v=VdmIXj5BzUE

 

 

si pentru desert daca tot vrei sa faci treaba ...

 

 

MARICICA face POALE-N BRAU_partea 1

 

http://www.youtube.com/watch?v=txyDAJikAJk

 

MARICICA face POALE-N BRAU_partea_2

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZqYMXoBPaW4

 

e foarte practic asa de pe video de urmarit reteta, imi plashe ...

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mie mai mult imi place mancarea de varza dulce cu ciolan afumat, rosii, morcovi si ardei, fiarta la foc mic in oala de tuci :help:

varza calita e cea mai buna aia acra, cu carnati de casa zvantata in cuptor, cu mamaliga si ardei iute :haha:

Indiferent cu ce faci varza aia calita, incearca sa o faci in oala de pamant cu capac la cuptor. ii da o aroma deosebita. carnatii ii poti praji un pic inainte si varza bineinteles trebuie calita un pic inainte sa o pui in oala de pamant, ca sa se umple bine, altfel risti sa iti iasa 2 linguri d evarza. :crazypilot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Varza a la Cluj www.LaBucatarie.blogspot.com

poi zice se inabuse varza sau se caleste varza

cum?

cu capac, fara, doar cu grasime, cu apa, cu bulion, cum, cat timp?

 

eu am facut asa: am calit niste ceapa, am pus varza treptat, amestecand incontinuu si dupa 5 min am adaugat pasta de rosii, cum se evapora mai puneam, apoi dupa 10 min am pus capacul si din cand in cand amestecam

sau cum se face?

am fiert orezul, apoi am asezat in straturi in tava si orez si varza iar deasupra am pus ceafa de porc, felii, nu tocata(dar am tinut-o la grill in prealabil pana s-a rumenit) si am lasat la cuptor vreo 45 minute a iesit mult mai bine decat speram

 

dar cu varza tot nu-s dumirita daca asa se caleste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×