Sari la conținut
Forum Roportal
Demimurgul

Recomandati-mi seriale

Postări Recomandate

Dark. Atatea intrebari a nascut in capul meu, incat o sa-mi ia o eternitate sa raspund la toate. Dar am invatat, sau reinvatat, mai corect, ca timpul, desi etern, e pretios si  lucrurile importante nu trebuie amanate, pentru ca se prea poate sa nu mai ajungi sa le faci vreodata.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recomandati-mi seriale de comedie amuzante, filmele de comedie le-am cam vazut. De exemplu, mi-au placut serialele Thin Blue Line in care Rowan Atkinson interpreteaza un politist, si The Black Adder, tot cu el, actiunea fiind in Evul Mediu. Mersi.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 ore, observant a spus:

Recomandati-mi seriale de comedie amuzante, filmele de comedie le-am cam vazut. De exemplu, mi-au placut serialele Thin Blue Line in care Rowan Atkinson interpreteaza un politist, si The Black Adder, tot cu el, actiunea fiind in Evul Mediu. Mersi.

 

Eu zic sa incerci Atipic, personajul principal e un adolescent care sufera de autism  (inalt functional) si doreste sa se integreze in societate, sa isi croiasca un drum in viata si sa obtina independenta fata de familie. Departe de mine gandul de a considera oamenii cu dizabilitati inferiori si a face mistouri ieftine pe seama lor (eu insami am avut un frate cu autism sever), sper ca nu se gandeste nimeni la asa ceva, consider ca ei, in ciuda bolii - sau poate tocmai datorita ei - pot genera multe situatii foarte amuzante si pot da dovada ca au umor, chiar daca la prima vedere ai zice ca-s incapabili sa glumeasca si sa inteleaga glumele. Mie mi-a placut mult.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că autismul este o superputere pe care reacția societății a transformat-o in dizabilitate.

Și că să nu fiu total offtopic am văzut multe proteste pe fb Tumblr și reddit împotriva ultimului film al lui Sia in care este portretizat eronat și înjositor un personaj autist. 

Nu am văzut filmul dar nici nu mă uit după atâtea reviews negative.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am revăzut Cernobil.

Cred ca a patra oara.

Mi se pare unul din cele mai bune filme facute vreodata.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The fiery priest  - contine si spoiler

 

Am lesinat de ras la fiecare episod

Pe langa povestea propriu zisa; filmul parodiaza Vaticanul; SUA. Rusia; Japonia; filmele japoneze; artele martiale; serviciile secrete; stereotipurile din kdrama si multe altele Practic toti actorii importanti isi joaca propriul rol si in acelasi timp isi parodiaza rolul si parodiaza roluri celebre

Un mic spoiler ca sa va conving sa va uitati; una din scenele memorabile; in care gangsterii fac pe ei din cauza laxativului administrat de justitiari; si fac pe ei imprastiat; dar in loc de kk se vad petale de flori zburand peste tot (parodie Kill Bill) si pe fundal incep sa rasune cantece bisericesti inaltatoare:

 

Editat de Kleopatrah
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, gargbird a spus:

Pe Fletnix?!

Da

Editat de Kleopatrah
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×