Sari la conținut
Forum Roportal
Radu'

Nikon D60, D80, Canon 450D, 1000D, Sony A200k, A300, Pentax K200D, Pentax KM

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare! Am mai postat pe forum, tot la "fotografisti", intr'un topic in care ceream informatii de incepator. Pe atunci va promisesem ca voi face primul meu pas in aceasta arta, a fotografiei. Si exact asta am de gand sa fac:) Nu vreti sa fiti parintii mei spirituali si sa ma ghidati spre primul DSLR smecher?

Am postat lista cu aparatele foto pe care mi le permit (suma maxima de care dispun e de 700Euro) si dupa o lunga cercetare, am gasit aceste aparate care majoritatea dintre ele au si cate doua obiective VR (ex: Nikon D60 atinge pragul maxim al bugetului meu, detinand 2 obiective VR, 18-55 si 55-200)

 

Nikon D60

Nikon D80

Canon 450D

Canon 1000D

Sony A200

Sony A300

Pentax K200D

Pentax KM

 

Stiu ca pentru incepatori se recomanda ceva entry-level si ieftinache, sa nu iti dai singur o gaura in buget. Insa tinand cont ca vreau sa raman o buna perioada de timp cu unul dintre aparatele pe care il voi achizitiona curand, as vrea ca pretul sa fie exclus din calcul atunci cand ma veti sfatui ce sa cumpar! Va multumesc si sper sa revin cat mai curand cu poze facute cu noul meu aparat, achizitionat in urma sfaturilor pe care le voi primi!!:lol::D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alegere dificila si corneliana.

 

Cel mai bun de acolo ar fi tot D80, doar ca e cam outdated.

 

Eu cred ca tu cam ti-ai facut alegerea, D60, vad ca are si 2 obiective incluse, si cred ca daca acum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D80 sau 450D. Du-te undeva si tine-le-n mana. Vezi care-ti place mai mult si alege.

 

Daca tot ai bani mai multi nu se merita sa-i dai pe D60. Nu face autofocus decat cu obiectivele AF-S, deci nu face autofocus pe 50 mm f/1.8 sau 50mm f/1.4 doua dintre cele mai bune si eftine obiective. Cu toate astea, s-ar putea sa-ti fie suficiente 18-55'ul si 55-200'le. Dar asa mai bine cumperi D40 cu cele doua obiective. Singura diferenta e numarul de megapixeli de care ma indoiesc ca o sa ai nevoie. Restul e marketing bullshit.

 

Marlboro, cum adica outdated? Nu mai e la moda, sau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
D80 sau 450D. Du-te undeva si tine-le-n mana. Vezi care-ti place mai mult si alege.

 

Daca tot ai bani mai multi nu se merita sa-i dai pe D60. Nu face autofocus decat cu obiectivele AF-S, deci nu face autofocus pe 50 mm f/1.8 sau 50mm f/1.4 doua dintre cele mai bune si eftine obiective. Cu toate astea, s-ar putea sa-ti fie suficiente 18-55'ul si 55-200'le. Dar asa mai bine cumperi D40 cu cele doua obiective. Singura diferenta e numarul de megapixeli de care ma indoiesc ca o sa ai nevoie. Restul e marketing bullshit.

 

Sau D40X, ca dupa c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai da, dar ideea e ca daca isi ia D60 si nu D40 mai arunca ceva bani in plus pe marketing, bani din care si-ar putea lua un polarizator si un ND. D40'ul se mai gaseste.

 

Sistemul de curatare al senzorului e marketing si el. Nu prea functioneaza. Mult mai ieftina si indubitabil mai eficienta e o pompita.

 

Liveview'ul, da, e folositor cateodata.

 

de acord cu ce spui, demiurgule.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E vechi, dar in categoria sa de pret mi se pare cel mai bun. Si pana la urma despre asta e vorba, nu? Value for money.

 

pai atunci suntem agree.

Asta ziceam si eu.

dar nu stiu ce bani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea raman. D80+50mm f/1.8 sau mai pune fro 20-30 de euro si are D80+18-55 VR. Kitul cu 18-135 e la 3000 de lei.

Nooooo...doar n-o sa-si ia ala de 50 de mm, nu face nimic cu el.

obiectivul 18-135 e de calitate proasta.

Mai bun e 18-70

dar nici unul nu are VR.

Acuma parca a aparut un obiectiv nou, 18-105 cu VR, care se vinde la kit cu D90.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×