Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara Liliana,multumesc pentru faptul ca-mi impartasesti din experienta ta,probabil ca aveam nevoie ca cineva sa-mi confirme ca Pegasys-ul e mai tolerabil,cred ca o sa incep tratamentul mai mult ca sigur oricum mai am de asteptat cam 2 luni pana atunci,sper sa nu-mi schimb gandurile si astept sa-mi scrii ca te-ai negativat.Sa te ajute Dumnezeu sa invingi boala.

 

Buna Catalina,multumesc ptr. incurajarii,nici nu stii cat de bine imi fac !Inca o data i-ti multumesc si sper sa invingem cu totii boala.Multa sanatate si negativare rapida si definitiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Virgil, si eu fac tratament cu Pegasys, mai am 12 injectii si-l termin, iar reactiile adverse chiar au fost tolerabile. Eu am facut servici in toata aceasta perioada , cu exceptia citorva zile de CM ptr. ca am facut o viroza. Singura reactie mai suparatoare a fost starea de slabiciune si oboseala in unele zile . Dar am colegi care sunt mai obositi ca mine si nu fac Pegasys. Cunosc si eu doua persoane care au facut Pegintron si spun ca au avut niste efecte adverse groaznice. Pentru mine Pegasys-ul nu a fost de nesuportat. Important este ca dupa ce-l terminam sa si ramina acel Nedetectabil vesnic.

Iti urez sanatate si daca ai aceasta sansa e bine sa faci acest tratament ptr. ca sunt destui de multi care au reusit sa se vindece cu el. Mult succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Michaela ptr. sfat cu siguranta o sa-l fac si o sa va tin la curent cu evolutia tratamentului

.

Multa sanatate.

Editat de viri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Virgil, eu sunt la al doilea tratament, primul a mers bine dar dupa 6 luni virusul a reparut. Dupa 9 luni de la terminarea primului tratament l-am inceput pe al doilea cu pegasys si rib. Acum mai am 5 injectii si-l termin si pe acesta. Pot sa-ti spun cu mana pe inima ca fata de primul tratament acesta cu pegasys a fost mult, mult mai usor decat primul, ca intensitate a reactiilor adverse. N-au lipsit pe tot parcursul anului, le-am avut pe toate, dar mai usoare si mai de scurta durata. Am avut zile proaste, cu dureri, rau, lesinuri,mancarimi, nervi, greata si voma, dar au fost si zile bune cateva zile in sir cand imi reveneam si ma intaream pt. urmatoarele zile rele.....si uite asa a mai trecut un an.

Parerea mea este ca merita cu varf si indesat sa faci tratamentul asta, poate alta data nu ti se mai iveste ocazia sa-l faci gratis. Profita de aceasta ocazie pe care ti-o ofera fundatia asta caritabila pt. ca vezi bine ...statul....nu se gandeste la noi ca la persoane ci la cati bani cheltuie ei.

Multa bafta si sa iei decizia care te avantajeaza cel mai bine.

eu am facut tratamentul cu pegasys si ribavirina,mi-a mers bine,a iesit nedetectabil dupa numai 3 luni si am continuat tratamentul 1 an. dupa 4 luni de la terminarea tratamentului tgp =140,deci cred ca degeaba am facut acest tratament. ce e de facut? poate sa ma ajute cineva macar cu un sfat?se mai poate face tratamentul a doua oara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am facut tratamentul cu pegasys si ribavirina,mi-a mers bine,a iesit nedetectabil dupa numai 3 luni si am continuat tratamentul 1 an. dupa 4 luni de la terminarea tratamentului tgp =140,deci cred ca degeaba am facut acest tratament. ce e de facut? poate sa ma ajute cineva macar cu un sfat?se mai poate face tratamentul a doua oara?

 

Eu primul tratament l-am facut cu interferon simplu si ribav. S-a considerat "recadere" si din cauza asta

mi s-a aprobat noul medicament pegasys. Si deja am transaminaze mari, acum la sfarsitul tratamentului si ma gandesc cu groaza ca nici acest al doilea tratament n-o sa reuseasca (mai am 2 injectii), dar speranta n-a murit ......pana la proba contrarie.

Am intrebat medicul si mi-a spus ca alt tratament nu se mai aproba, se consideraca n-ai raspuns la el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma numesc maria...si am ajuns aici din curiozitate si disperare!mama mea are 41 ani si in urma cu un an a depistat k are hepatita c.nu stiam chiar nimic despre boala asta...nici acum nu stiu prea multe.a inceput interferonul imediat l-am cumparat luna de luna cu mari sperante de vindecare la primul test de viremie a fost 970.000 la 3 luni dupa ce a inceput tratamentul cu interferon avea viremia 20.000 si marti sapt asta si-a refacut-o si a crescut....e 320.000.Doctora a zis sa intrerupa tratamentul!!!Ce inseamna asta???Care sunteti in tema va rog sa-mi raspundeti...o iubesc pe mami cel mai mult pe lume.Nu fac decat sa ma gandesc la moarte....si gandul asta ma innebuneste.Nu mai exista nici o speranta?Care sunt etapele de evolutie a bolii?Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Jammy !

Mama ta e nonresponder,adica nu raspunde la tratamentul cu interferon si ribavirina.Ca ea sunt multi,nu trebuie sa te sperii.Nu are alta solutie ,decat sa-si vada in continuare de viata,putin regim ,in sensul fara prajeli,rantasuri,grasimi si alcool si cam atat.Poate ca in viitor medicina va scoate ceva mai eficient,medicamente in faza de testare sunt,acum ramane de vazut care vor fi rezultatele.Mama poate trai cu acest virus multi ani,depinde cat de veche e boala si cat de fibrozat e ficatul.A facut punctie hepatica inainte de tratament??Care e rezultatul??? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara...mami a facut punctia inainte de a incepe tratamentul cu interferon nu stiu rezultatul corect in termeni medicali dar doctora a spus k este bine. mami a vorbit aseara la telefon cu o persoana care s-a vindecat intr-un mod aproape miraculos si foarte ciudat totodata. daca voi avea dovezi vi le voi transmite tuturor!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×