Sari la conținut
Forum Roportal
Oana CD

laptop

Postări Recomandate

Buna.

 

Vreau sa imi cumpar un laptop, si dupa ce am eliminat mai multe optiuni de la MSI, ASUS si Toshiba am ramas cu modelele:

 

Asus M51VA-AS051 - la el imi place aproape tot, mai putin faptul ca suporta maxim 4GB de RAM, si cum sper ca laptopul asta sa fie cumparat pentru mai mult timp, as prefera sa suporte mai multa memorie

 

Toshiba Satellite U400-138 - nu imi place faptul ca in tara nu gasim U400-158 (avea standard 4GB de ram)

- are doar 3GB de ram standardsi din astia trebuie sa aloc si placii video

 

Laptopul nu va fi folosit pentru jocuri dar se va lucra cu simulari si proiectari 3D.

 

Nu am mai cumparat laptopuri si sunt curioasa daca achizitionarea sa online/ sau din alta localitate fatza de cea in care locuiesti ridica probleme in privinta garantiei.

 

In cazul achizitionarii U400-138 m-ar interesa sa inlocuiesc o placutza de ram de 1024 cu una de 2048 si voiam sa va intreb daca placuta trebuie montata intr-un service sau o pot monta eu acasa (ca sa nu se piarda garantia).

 

Daca iau si laptopul si ram-ul din aceeasi locatie, il trimit montat?

 

Astept raspunsurile si sugestiile voastre.

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa schimbi placa de ram sugerez sa mergi la service pt ca altfel garantia se duce instant pe apa sambetei cat de treaba cu 4 gb de ram eu zic ca e destul tu cam confunzi laptopurile cu pc-urile....optiunile de upgrade la un laptop sunt mai limitate decat la un desktop... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:pleasantry:

 

Mai limitate ... da ... dar nu imposibile. :spiteful:

 

Intre timp am si ales laptopul si am mers pe Asus, sper ca am facut bine.

 

O zi frumoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai limitate ... da ... dar nu imposibile.

 

asta depinde de fonduri...am vazut cu ochii mei un laptop cu ecran de 21 de inchi care ar fi visul oricarui pasionat de IT dar si pretul era pe masura :pleasantry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×