Sari la conținut
Forum Roportal
Smart boy

la inceput de drum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

as dori sa invat sa programez, dar nu stiu cu ce sa incep.care limbaj e cel mai usor, sau cu care credeti ca ar trebui sa incep???si puteti da si niste linkuri utile???am vazut cateva mai sus, dar nu prea am inteles mai nimic.multumesc :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

 

Pentru inceput ar fi bine sa te documentezi putin referitor la conceptele de programare. Parerea mea este sa o iei de la programarea procedurala si sa continui apoi cu cea orientata obiect (POO) si apoi poti incerca si programare vizuala, winAPI. Ca limbaj e personal ti-as recomanda C++ -ul, eu cu el am inceput, e adevarat ca poate e putin mai greu decat Pascal si C dar ofera ceva mai mult posibilitati.

 

Ca si mediu de programare gratuit ar fi Dev - C++ pe care il gasesti la adresa aceasta . Ar mai fi si Visual Studio 2008 Express Edition, dar ca incepator mi se pare mai dificil de lucrat cu el. Il gasesti aici .

 

In ceea ce priveste link-uri pentru documentatie, din pacate nu imi amintesc nimic bun in afara celor de pe post-urile de la Teme Importante. Daca mai gasesc ceva promit sa postez.

 

Mult succes si spor la invatat si daca ai intrebari posteaza aici.

Editat de miruna86

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna.

 

Pentru inceput ar fi bine sa te documentezi putin referitor la conceptele de programare. Parerea mea este sa o iei de la programarea procedurala si sa continui apoi cu cea orientata obiect (POO) si apoi poti incerca si programare vizuala, winAPI. Ca limbaj e personal ti-as recomanda C++ -ul, eu cu el am inceput, e adevarat ca poate e putin mai greu decat Pascal si C dar ofera ceva mai mult posibilitati.

 

Ca si mediu de programare gratuit ar fi Dev - C++ pe care il gasesti la adresa aceasta . Ar mai fi si Visual Studio 2008 Express Edition, dar ca incepator mi se pare mai dificil de lucrat cu el. Il gasesti aici .

 

In ceea ce priveste link-uri pentru documentatie, din pacate nu imi amintesc nimic bun in afara celor de pe post-urile de la Teme Importante. Daca mai gasesc ceva promit sa postez.

 

Mult succes si spor la invatat si daca ai intrebari posteaza aici.

da...multumesc mult :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×