Sari la conținut
Forum Roportal
tinatina

de ce unii strang multe animale in micile lor case?

Postări Recomandate

Buna ziua

am si eu o curiozitate:cum explicati la unele persoane dragostea obsesiva de catei si pisici?ma refer la acele persoane care adapostesc in micile lor apartamente cite trei-patru caini si zece pisici.

am o vecina care are o viata material buna,copii,nepoti,sot...dar care se incapatineaza sa adune mereu animale in apartament acum are 3caini si vreo sase pisici....

nu e vorba ca nu iubesc animalele,am si eu un catel,dar ma intreb ce determina pe unii oameni sa nu aiba limite in aceasta dragoste.(sotul si copii doamnei sunt disperati!!)

un raspuns ar fi desigur nevoia de dragoste,faptul ca animalele iti ofera niste sentimente pentru care tu nu trebuie sa lupti....

e mai greu sa-ti iubesti oamenii,pentru ca trebuie sa-i accepti asa cum sunt,si dezamagirile pe care ti le pot provoca...cu animalele este mai simplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e dragoste, la un moment dat apare colectionarea compulsiva, parte a unui sindrom obsesiv compulsiv. si trebuie tratament, ca singura nu se face bine.

 

colectionarea compulsiva se poate manifesta cu diverse obiecte, cu maculatura, cu animale. partea comuna este inabilitatea persoanei de a isi stabili niste limite, considerand ca acele obiecte ii vor fi de folos candva. cu animalele e mai rau, pentru ca va ajunge repede in situatia de a nu le mai putea ingriji cum trebuie, iar acele animale vor suferi.

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca este dragoste de la stapan la animal in acest caz, ci doar invers - dragostea neconditionata a animalului, probabil ca pe asta o cauta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Simplu: pentru ca animalele sunt dragute si nu se pot indura sa le lase asa, pe drumuri. E frumos sa ai grija de animale, dar mai trebuie sa tii cont si de conditiile pe care le poti oferi animalelor. Ideal e sa ai o casa cu curte, unde sa le tii, animalelor le place sa stea si pe afara, nu numai inchise in casa.

Problema ar fi ca aceste persoane nu tin cont de posibilitatile pe care le pot oferi animalelor. Spatiul putin si lipsa unei curti -mai ales daca stau la bloc- nu sunt cele mai bune pentru animale.

Eu stau la bloc si din cauza asta nu aduc nici o pisica, nici un catel acasa, desi imi sunt dragi animalele. Dar ma gandesc ca nu ar agrea sa le tin prizoniere in apartamentul meu mic de bloc... Prefer sa-i las pe vecinii care au curte sa se ocupe de ele... Le mai dau si eu de mancare la pisicute, dar atat, nu le aduc acasa.

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eheei, ce viata misto era in 2008. Pisicile multe erau singurul simptom in bolile pisicologice.

Topic fara sens.Inchis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×