Sari la conținut
Forum Roportal
andreicosminus

Anulare sau nulitate certificat de mostenitor

Postări Recomandate

Am urmatoarea speta:

De pe urma a doi defuncti X si Y, raman 5 descendenti: A, B, C, D, E.

Unul din acesti 5 descendentii si anume A- este predecedat (decesul are loc in anul 1974). A are la randul lui 3 copii, la care s-ar aplica institutia reprezentarii.

Ceilalti 4 mostenitori ai lui x si Y, in anul 1989, se prezinta pe ascuns la notar si obtin pe ascuns de cei 3 descendenti ai lui A - un certificat de mostenitor, in care nu mentioneaza nimic nici de A nici de descendentii sai, cu toate ca acestia nu erau renuntatori la mostenirea lui X si Y si erau majori la data dezbaterii procedurii notariale.

Cei trei descendenti ai lui A afla in anul 2008 de acest certificat de mostenitor.

Pot sa cer in instanta anularea lui, chiar daca am depasit cei 3 ani de la eliberarea lui? Care ar fi temeiul de drept al unei astfel de actiuni si care ar fi temeiul de drept ca sa scap de problema prescriptiei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am urmatoarea speta:

De pe urma a doi defuncti X si Y, raman 5 descendenti: A, B, C, D, E.

Unul din acesti 5 descendentii si anume A- este predecedat (decesul are loc in anul 1974). A are la randul lui 3 copii, la care s-ar aplica institutia reprezentarii.

Ceilalti 4 mostenitori ai lui x si Y, in anul 1989, se prezinta pe ascuns la notar si obtin pe ascuns de cei 3 descendenti ai lui A - un certificat de mostenitor, in care nu mentioneaza nimic nici de A nici de descendentii sai, cu toate ca acestia nu erau renuntatori la mostenirea lui X si Y si erau majori la data dezbaterii procedurii notariale.

Cei trei descendenti ai lui A afla in anul 2008 de acest certificat de mostenitor.

Pot sa cer in instanta anularea lui, chiar daca am depasit cei 3 ani de la eliberarea lui? Care ar fi temeiul de drept al unei astfel de actiuni si care ar fi temeiul de drept ca sa scap de problema prescriptiei?

Va trebui sa parcurgi calea inversa a actelor facute de celialti descendenti. Daca partajul s-a facut cu omiterea unuia dintre mostenitori, acesta va putea cere o noua imparteala, intrucat prima nu ii este opozabila. Descendentii lui A ar putea face acest lucru (sa ceara o noua imparteala) doar daca se accepta de catre instanta invocarea nulitatii absolute a impartelii, pentru ca aceasta trebuie atacata. Certificatele de mostenitor atesta doar o calitate.

Din pacate, exista sanse mari ca instanta sa ia in considerare dolul prin omisiune ca fiind viciul actului de imparteala..Si atunci actiunea in anulare nu va fi primita,pentru ca a expirat termenul de prescriptie de trei ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×