Sari la conținut
Forum Roportal
Rami

Cruciadele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La fel de prost documentata ca si bengal. Cu mult timp inainte ca voi sa excelati, am avut grecii antici de la care voi ati preluat cam tot.

Valori avem, cei mai mari scriitori, filosofi, pictori samd. Multe valori. Spre deosebire voi care va decapitati ca niste salbatici. Fac pariu ca tu locuiesti prin Europa Vest sau America de Nord, dar faci mutre pe aici :roll:

Da,ai castigat pariul.Ma folosesc de viata occidentala sa fac bani si sa-i duc inapoi in orientul mijlociu.Cum ne-ati folosit voi ne folosim si noi de voi. :doh:

 

Acum e randul meu sa-ti spun: pune mana pe citit istorie si documenteaza-te despre cate inventii si inovatii au facut invatatii musulmani in diverse domenii.Ai tupeul sa-mi spui mie ca sunt prost informata pe cand tu nu esti informat deloc.

Dar probabil ca la voi in Romania nu exista asemenea publicatii si documentari.Nu ma mira chestia asta.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
invatatii musulmani

Cati erau musulmani in eopca de aur a islamului? Cati? :doh: Si daca au descoperit cate ceva acum 8000000 de ani trebuie sa va suportam acum? Daca eu iti trag doi pumni in cap pe strada, tu nu ma dai in judecata deoarece bunicul meu a fost mare scriitor? :roll:

 

 

U mic rezumat ca am treaba!

 

-expansiune islamului a inceput dupa moartea profetului Mahomed in anul 632, ultimul si cel mai mare dintre profetii islamului. Acesta a cerut urmasilor extinderea religiei islamice la nivel mondial, indiferent de mijloace: convertire pasnica in urma discursuluireligios islamic, sau mergand pana la converitre fortata, pe calea armelor, acolo unde nu exista alte mijloace.

-de atunci arabii au plecat din Peninsula Arabia, extinzand rapid religia; in unele zone extinderea s-a facut pasnic, pentru ca locuitorii erau sictiriti de stapanirea bizantina plina de impozite si injustitie, dar in multe alte locuri arabii au calcat totul in picioare sa impuna religia islamica.

-asa a aparut conflictul cu evreii, in anul 632, pentru ca evreii nu au putut fi convertiti nici cu forta armelor, nici cu voie buna. Ierusalimul a fost inabusit in sange de arabi, la fel si teritoriile din actualul stat isralelian, care erau detinute de Imperiul Bizantin. Din Mecca si Medina evreii au fost EXPULZATI imediat pentru ca nu s-au convertit; Deci inceputurile conflictului dintr islamici si evrei dateaza din anul 632;

-Egiptul si Cairo au fost subjugate cu forta si sabia, la fel si Etiopia (care a cazut abia in sec XV).

-Irancul si Irakul (vechea Mesopotamie) erau de religie crestina, tot cu sabia au fost islamizate, dupa peste 100 ani de lupte snageroase.

-Spania a cazut aprox in anul 650, in numai cativa ani, si maurii au stat acolo pana in 1491, cand crestinii au recucerit Granada;

-Reconquista a durat peste 500 ani, si arabii s-au lasat greu alungati din Spania, iar conducatorii arabi au facut o sumedenie de abuzuri si crime impotriva populatiei locale crestine, cu scopul de a isi mentine conducerea;

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As putea sa-ti fac si eu rezumate despre nemerniciile comise de crestini pe unde au cotropit dar ce rost are? Nu e intrecere de rezumate aici. Tu tot pe ale tale le tii eu tot pe ale mele.E clar ca nu impartasim aceleasi opinii deci hai sa lasam discutiile astea contradictorii.Nu ma vei convinge niciodata ca voi ati fost sfinti neprihaniti in timp ce noi am fost demoni.Asta este valabil si in prezent.

De aia nici nu-mi place sa discut cu non musulmani mai ales cu cei care ne urasc si pe noi si religia noastra.Este o pierdere de timp si nu-mi beneficiaza cu absolut nimic.Ba mai mult imi dauneaza chiar.Discutand cu oameni care au ideologia ta ma face sa prind si mai mult dispret pe voi si nu e bine.Incerc sa raman pozitiva si sa nu dau in sentimente negative.E greu dar incerc.

Crezi in continuare ce vrei,nu ma intereseaza iar eu cred ce vreau.E normal ca voi va vedeti istoria intr-un anumit fel si va vedeti intr-o lumina nemaipomenita in timp ce ii demonizati pe altii asa cum este normal si pentru noi sa ne vedem istoria noastra intr-un anumit fel.Crezi ca noi va ridicam in slavi pe voi? Desigur ca nu asa precum nici voi nu ne tineti lumanarea nici noua.

 

Eu una m-am pictisit de dute vino asta in discutii.Eu sunt convinsa ca am dreptate iar tu la fel esti convins ca ai dreptate.

 

Pa.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine a zis ca noi suntem sfinti? Arata-mi tu un popor "curat"! Ma uitam la tine cu cata usurinta imporscai cu rahat in europeni cand voua va pute gura a cadavru si cele mai mari genociduri au fost savarsite de catre musulmani.

Si termina cu apelativul "crestini" cand discuti despre europeni. Noi existam cu mult timp inainte de a aparea crestinismul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine a zis ca noi suntem sfinti? Arata-mi tu un popor "curat"! Ma uitam la tine cu cata usurinta imporscai cu rahat in europeni cand voua va pute gura a cadavru si cele mai mari genociduri au fost savarsite de catre musulmani.

Back at you dude.Si eu ma uit la tine cu stupoare la cata nonsalanta ai sa iprosti cu rahat in musulmani pe cand voi sunteti vinovati de 2 razboaie mondiale si o multime de alte razboaie mai "minore" sa le zicem,hobby care continua pana in ziua de azi.

Musulmanii au avut si ei in istorie o perioada de expansiune teritoriala dar voi dragii de europeni ati stat numai in asemenea perioade.V-ati extins gheara pe tot globul.Nu exista coltisor pe care sa fi ajuns cu armatele voastre.Deci respectfully...STFU.

Raporteaza tu cati oameni au murit in razboaiele noastre si cati in ale voaste si mai vorbim dupa aia.Cele mai mari genociduri au fost savarsite de noi? O afirmatie mai ignoranta ca asta numai de la tine putea veni.Cu unul ca tine nici nu merita omul sa discute.Mai bine ma duc sa strang buruienile prin gradina ca e o activitate mult mai benefica decat conversatiile astea idioate.

 

Si din moment ce esti constient ca nu ati fost sfinti eu ma mir cum de ai totusi tupeul sa arati cu degetul spre altii.Cata ipocrizie...sa zic europeana? Mai bine nu,ca mai e si lume decenta pe acolo nu numai cocalari ca tine.:soc:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si din moment ce esti constient ca nu ati fost sfinti eu ma mir cum de ai totusi tupeul sa arati cu degetul spre altii.Cata ipocrizie...sa zic europeana? Mai bine nu,ca mai e si lume decenta pe acolo nu numai cocalari ca tine.:soc:

Si eu zic la fel.Din moment ce esti constienta ca nu ati fosti sfinti,cum de ai tupeul sa arati cu degetul pe altii?Cum se face ca nici indienii si nici chinezii nu va suporta? :yes:

Hai gata termina. Uite asa suntem noi smecheri si va batem pe toti, da? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Musulmanii au avut si ei in istorie o perioada de expansiune teritoriala

In ziua de azi islamul are alte metode. Zeci de milioane de musulmani vin la cersit in Europa, prind cheag si cer Sharia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ziua de azi islamul are alte metode. Zeci de milioane de musulmani vin la cersit in Europa, prind cheag si cer Sharia.

Lasa domle ca si voi ati prins cheag prin lume,mai ales continentul nord american unde nu a existat un Hitler sa va puna in banca voastra si uite ce sa intamplat...in America trageti sforile ca de aia e marea US of A curva Israelului,iar in Canada ati cerut sa aveti tribunale evreiesti care sa se ocupe cu dispute legate de divort,mostenire si family law in comunitatea evreiasca.Vreti sa va rezolvati aceste probleme conform Torei sau Talmudului nu conform legilor civile canadiene.Ati obtinut ce ati vrut sau matale nu stiai de existenta acestor tribunale in Canada?

 

Acelasi lucru il vor si musulmanii,tribunale sharia pentru family law ONLY ! Si doar pentru cine vrea sa se foloseasca de aceste tribunale si doar pentru comunitatea lor,bineinteles, nu precum spun toti paranoicii ignoranti ca pentru toata lumea indiferent de religie.Ideea asta tampita sa raspandit peste tot,dar nu asculta nimeni cand sa zis de un milion de ori ca acele cateva aspecte din sharia (nu intregul cod) se vor a fi puse la dispozitia comunitatilor musulmane din diaspora si asta optional nu mandatoriu.Nu au absolut nici o legatura cu ceilalti cetateni.

Dar se putea sa nu guitze evreul din tine? Voi sa aveti dreptul iar noi nu? Nu bine am zis eu ca va credeti cu 4 perechi de coaie?:)

 

A stiut Herr Adolf ce a stiut cand i sa pus pata pe voi.Daca lucrurile decurgeau altfel probabil ca erati stapani si pe tarile Europene astazi,precum sunteti in USA.Parca a avut o viziune de viitor omul ala.Sunteti ca un cancer care se integreaza asa de bine in organism incat il confunzi cu celulele proprii si el te macina din interior.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa domle ca si voi ati prins cheag prin lume,mai ales continentul nord american unde nu a existat un Hitler sa va puna in banca voastra si uite ce sa intamplat...in America trageti sforile

In America tragem sforile pentru ca suntem destepti.

In Europa musulmanii cersesc pentru ca sunt prosti dar multi.

 

Cred ca Hitler era frate bun cu popa musulman de la Ierusalim [un mufti moftuross], caci pa mama lui [a lu' Hitler] o chema Ahmed si el, Hitler, tipa tot timpul chiar si in timpul somnului. Unii cred ca se tragea din Mohamed al II-lea si iapa lui.

Hitler care mai avea si o mustacioara a la Muhamad, se credea barbat frumos. Sunt zvonuri ca ar fi fost homosexual, dar pe atunci nu era ceva deosebit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca aia cu moderatu' te lasa sa-ti versi rahatul, atunci avem de aface AICI cu o entitate de toata rusinea.

Asa-i ca nu-ti place cand cand cineva vorbeste asa despre voi? :haha: Vezi...nu numai tu poti sa fii magar si sa batjocoresti pe altii si altii pot sa fie la fel de nesimtiti ca si tine si sa-ti raspunda cu aceiasi moneda.Hai mergi de plangi un pic.

Draga ipoctitule nu fac decat sa-ti raspund in acelasi stil in care discuti tu despre noi. Daca stii sa arunci cu bolovani trebuie sa stii sa si primesti cativa inapoi sau tu numai sa dai stii?

 

PS: Nu mai pot eu de mila si dispretul tau.Ti-am mai spus eu unde sa ti le bagi. :pardon:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×