Sari la conținut
Forum Roportal
Rami

Cruciadele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atunci cind scriu "un personaj inventat" nu ma refer la faptul ca Muhammad n-ar fi existat, ci la aceea ca s-a vrut ca el sa fie un fel de sol al lui YHWE. La fel a fost si cu Iisus si, mai tarziu, cu Iisus, Petru si pleiada papilor de la Vatican care i-au urmat.

 

BIBLIA [evreilor] specifica in mod clar ca YHWE nu atribuie altuia decit LUI insusi puteri supra-omenesti si ca este interzis a ne ruga la ei si a-i proslavi.

Dar poate n-ai inteles de ce zice asta BIBLIA [evreilor]... O zice pentru ca oamenii, oricat de evoluati/sfinti ar deveni, reprezinta doar coji de portocale, invelisuri. Iar cunosterea si puterile vin direct de la Dumnezeu prin intermediul oamenilor respectivi. Isus zicea ceva de genul "Eu sunt in Tatal si Tatal e in mine", adica constiinta lui devenise una cu constiinta cosmica a lui Dumnezeu. Si este interzis sa te rogi lui ca persoana, deoarece el este una cu Dumnezeu, constiinta cosmica, si nu persoana din fatza ta...

 

A te ruga la oameni, icoane si alte obiecte indeparteaza mintea omului de la Adevar. Adica acela ca nu forma este esenta.

 

Deci Isus a fost si n-a fost Dumnezeu in acelasi timp. Depinde din ce unghi privesti lucrurile. Dar constiinta sa a fost una cu constiinta lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar poate n-ai inteles de ce zice asta BIBLIA [evreilor]... O zice pentru ca oamenii, oricat de evoluati/sfinti ar deveni, reprezinta doar coji de portocale, invelisuri. Iar cunosterea si puterile vin direct de la Dumnezeu prin intermediul oamenilor respectivi. Isus zicea ceva de genul "Eu sunt in Tatal si Tatal e in mine", adica constiinta lui devenise una cu constiinta cosmica a lui Dumnezeu. Si este interzis sa te rogi lui ca persoana, deoarece el este una cu Dumnezeu, constiinta cosmica, si nu persoana din fatza ta...

 

A te ruga la oameni, icoane si alte obiecte indeparteaza mintea omului de la Adevar. Adica acela ca nu forma este esenta.

 

Isus zicea ceva de genul "Eu sunt in Tatal si Tatal e in mine", adica constiinta lui devenise una cu constiinta cosmica a lui Dumnezeu.

 

SCUZE!!!

Eu vad in vorbele astea laudarosenie si blastfemie.

 

Deci Isus a fost si n-a fost Dumnezeu in acelasi timp. Depinde din ce unghi privesti lucrurile. Dar constiinta sa a fost una cu constiinta lui Dumnezeu.

 

"Unghiul" a fost definit in BIBLIE si eu nu trebuie sa caut vreun altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus zicea ceva de genul "Eu sunt in Tatal si Tatal e in mine", adica constiinta lui devenise una cu constiinta cosmica a lui Dumnezeu.

 

SCUZE!!!

Eu vad in vorbele astea laudarosenie si blastfemie.

Tu il vezi pe Dumnezeu un batranel cu bagheta? Noi suntem "dupa chipul si asemanarea Lui" - constienta ben_gal, care ne face pe noi Oameni si una cu Dumnezeu atunci cand ne autodepasim.

 

"Unghiul" a fost definit in BIBLIE si eu nu trebuie sa caut vreun altul.

Ba trebuie sa cauti, citez din BIBLIA ta (aproximativ): "Cerceteaza tot si tine ce este bun (adevarat)"....

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau,dar aici nu se discuta despre arabeti si evreiasi,ci despre cruciade. Nu am intrat pe forum sa discut toata ziua despre confilctul dintre evrei si palestinieni,sau despre holcoaust. Si pe forumul asta, numai indivizi cu creierul neted si ochelari grosi si fumurii pe ochi.

 

Daca voi credeti ca vi s-a facut vreo nedreptate,adresati-va Directiei sanitar veterinare,sau vreunei asociatii sau ONG care protejeaza drepturile animalelor.Va duceti acolo,va sterilizeaa,apoi puteti sa va omorati intre voi.

Editat de Komisaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am intrat pe forum sa discut toata ziua despre confilctul dintre evrei si palestinieni,sau despre holcoaust. Si pe forumul asta, numai indivizi cu creierul neted si ochelari grosi si fumurii pe ochi.

In schimb ai intrat sa te refulezi despre arabi si musulmani si sa intretii monologuri la indivizii cu creierul neted si ochelari grosi si fumurii pe ochi. :haha:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca voi credeti ca vi s-a facut vreo nedreptate,adresati-va Directiei sanitar veterinare,sau vreunei asociatii sau ONG care protejeaza drepturile animalelor.Va duceti acolo,va sterilizeaa,apoi puteti sa va omorati intre voi.

 

Domnule Komisaru de la partidu' al MARE! Fie ca exista vreo nedreptate, fie ca nu, am o veste imbucaratoare pentru dumneata. Guvernu' a luat hotarirea ca umanii vor putea merge la medici de umani. Inteleg ca va este greu sa va desprindeti de Directia sanitar-veterinara si cred ca veterinarii va sunt perfect suficienti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era un banc cu imparatul Solomon.

Vine unul ,isi sustine cauza si Solomon ii da dreptate.

Vine potrivnicul primului ,zice ce are de zis si Solomon decreteaza ca are si asta dreptate.

Primul sfetnic ii sopteste maritului : Nu se poate luminatia ta sa aiba amandoi dreptate.

La care Solomon dupa o matura chibzuinta, conchide ca sfetnicul are si el dreptate.

 

Imi pare rau,dar aici nu se discuta despre arabeti si evreiasi,ci despre cruciade.

Aici ai tu dreptate dar te exprimi cam lejer.

 

Domnule Komisaru de la partidu' al MARE! Fie ca exista vreo nedreptate, fie ca nu, am o veste imbucaratoare pentru dumneata. Guvernu' a luat hotarirea ca umanii vor putea merge la medici de umani.

 

Aici ai si tu dreptate .Culmea ,nu credeam sa zic chestia asta.

 

 

In schimb ai intrat sa te refulezi despre arabi si musulmani

 

In sfarsit,si tu ai dreptate.

 

Acum sa nu va aud ca Burel se crede Solomon.

 

Care a fost rolul off topicului meu ? Iata:

Komisaru,si atunci cand aveti dreptate , Regulamentul este obligatoriu. Mesajul dvs este sanctionabil pentru agresivitate, inflamarea discutiei si jignire. Considerati-va avertizat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A te ruga la oameni, icoane si alte obiecte indeparteaza mintea omului de la Adevar. Adica acela ca nu forma este esenta.

 

Deci Isus a fost si n-a fost Dumnezeu in acelasi timp. Depinde din ce unghi privesti lucrurile. Dar constiinta sa a fost una cu constiinta lui Dumnezeu.

 

1) deci nu ne rugam la sfinti

2) Isus a fost si n-a fost Dumnezeu in acelasi timp

deci fost un fel de 1/2 de Dumnezeu. Nu are rost sa ne periclitam in manierea Domnului, deci il dam deoparte pe flacau si nu ne rugam nici la el si gata treaba - selectie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba trebuie sa cauti, citez din BIBLIA ta (aproximativ): "Cerceteaza tot si tine ce este bun (adevarat)"....

Bineinteles, insa directia este cunoscuta si n-am sa incep sa merg la Sud daca caut Nordul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×