Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Muzica coreeana

Postări Recomandate

:P

 

Sugchapuc !

 

:huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muzica coreana

 

Note :

 

Postati aici orice despre muzica lor , artistii care v-au impresionat , mai putin Rain Bi care are un topic creat . As prefera putina informatie apoi piesa sau clipul preferat , optional si versurile .

 

Daca nu sunteti in cunostinta sau nu aveti preferinte , sunteti bineveniti sa ii descoperiti alaturi de mine . Voi incerca sa postez cat mai multe .

 

Va rog sa lasati un comentariu daca tot vizitati pagina . Multumesc .

 

 

Lee Hyori

 

O artista bine cunoscuta in Korea , Asia si SUA . Ca de obicei , mai putin in Europa ( idee nu am de ce nu vor sa promoveze si in Vest )

Cantareata , model si actrita . Muzica e baza in viata ei .

 

Pentru inceput - are o melodie care imi place la nebunie . E un MV - music video - in care apare alaturi de alte staruri ale Coreei .

 

Banuiesc ca o sa va placa - ritmul de club si vocile - precum si clipul . Pentru ca ( parere personala ) are o voce buna si frumoasa .

 

Piesa e in duet cu Teddy - care ( sorry ) idee nu am cine e . ( inca nu am aflat ) . Prima asa s-a nimerit sa fie in engleza-coreana :lol:

 

Lee Hyori ft Teddy - Anyclub

 

Link pentru download in varianta MP3

 

http://www.4shared.com/file/229194776/c7ed..._-_Anyclub.html

 

 

Enjoy !!!

 

Nota : Limba coreana se poate considera straina exact ca si cum un roman asculta muzica in engleza dar idee nu are de aceasta limba si nu intelege versurile - de ce spun asta ? Cineva ma intreba intr-o zi " cand asculti muzica coreana , intelegi ceva ? "

Ca sa iti placa muzica lor nu trebuie neaparat sa o intelegi . Cand sunt curioasa ce canta , care sunt versurile - le caut pur si simplu :stars: - dar exista doar in engleza .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Videoclipul ala nu are nicio treaba cu muzica coreana. Ca e cantat jumate in engleza, jumate in coreana e altceva....

Ma asteptam la niste exemple de muzica coreana traditionala, sau macar cu ceva accente...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Videoclipul ala nu are nicio treaba cu muzica coreana. Ca e cantat jumate in engleza, jumate in coreana e altceva....

Ma asteptam la niste exemple de muzica coreana traditionala, sau macar cu ceva accente...

 

Nu am idee cum trebuia sa apara titlul topicului dupa parerea ta . In fond am specificat ca va fi un topic dedicat artistilor coreeni , si muzicii lor - nu doar muzicii lor , indiferent de alte aspecte .

Pot sa postez aici traditionalul AIRANG , dar ma indoiesc ca va fi cineva curios .

Lee Hyori e coreeanca - pentru inceput ma gandeam ca e ok un duet - asta si pentru ca imi place acest clip .

 

Am de gand sa prezint grupuri de idoli precum si artisti de balade - pentru ca ador baladele lor .

 

Sunteti invitati sa postati ce doriti legat de acest subiect .

 

Si as prefera sa si postati nu doar sa vizionati aceasta pagina .

 

PS : Revin :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Videoclipul ala nu are nicio treaba cu muzica coreana. Ca e cantat jumate in engleza, jumate in coreana e altceva....

Ma asteptam la niste exemple de muzica coreana traditionala, sau macar cu ceva accente...

 

vrei mongola?....ca-s apropiate! 8) :o:

http://ironicblonde.wordpress.com/2010/02/...oli-sufletisti/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Masha - spui tu ca sunt apropiate ? Asta sa o iau drept ironie ?

 

Anyway ... :o:

 

FT Island

 

 

O trupa formata din cinci baieti - tineri dar cred eu , talentati . Au mare succes in Asia . Mie personal imi place vocea unuia dintre ei , Hongki . El e cel care canta cel mai des vocal .

 

Datorita singurului forum romanesc dedicat trupei , exista acum doua videoclipuri subtitrate in romaneste .

 

Ft Island - Love sick

 

 

Ft Island - Bad Woman

 

 

 

Ft Island - Thunder & Only one person MV 1

 

 

Ft Island - A man's first love & Only one person MV 2

 

Incep la fel ... dar nu sunt identice .

 

 

 

 

Mica_curioasa

Asta e pentru tine :

Korean traditional music

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Masha - spui tu ca sunt apropiate ? Asta sa o iau drept ironie ?

 

Anyway ... 8) =quote name]

 

Nu este deloc o ironie. Fac parte din aceeasi grupa de limbi - uralo-altaice, din care fac parte japoneza, finlandeza, coreeana, turca, mongola, ungara si subgrupa de limbi manciuriene.

e adevarat, cea mai apropiata de coreeana dintre toate e japoneza - se inteleg cam ca romanii cu basarabenii :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fac parte din aceeasi grupa de limbi - uralo-altaice, din care fac parte japoneza, finlandeza, coreeana, turca, mongola, ungara si subgrupa de limbi manciuriene.

e adevarat, cea mai apropiata de coreeana dintre toate e japoneza - se inteleg cam ca romanii cu basarabenii :o:

 

Limba coreeana si cea japoneza sunt foarte diferite si nu se inteleg intre ei deloc . Si caracterele sunt foarte diferite . Daca esti corean si nu vorbesti japoneza nu ai cum sa ii intelegi si invers . Eu asa stiu .

 

Precum romanii si basarabenii sunt coreenii de sud cu cei din nord . Nordul si sudul vorbesc in dialecte diferite si se inteleg intre ei , dar cu dificultate .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am idee cum trebuia sa apara titlul topicului dupa parerea ta .

Artisti coreeni.

 

Sau Cantareti coreeni

 

Si asa, titlul tau e la fel de cacofonic ca al meu user id. ;)

 

Mica_curioasa

Asta e pentru tine :

Korean traditional music

Imi place... tre sa recunoastem... are si orchestra. :o:

 

Asta e muzica adevarata :bye:

 

vrei mongola?....ca-s apropiate! :rot: 8)

http://ironicblonde.wordpress.com/2010/02/...oli-sufletisti/

Divin de... linistitoare :rot:

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×