Sari la conținut
Forum Roportal
Acamandur

emularea unei sesiuni telnet 5250 fara OS.

Postări Recomandate

Se da situatia in care am un cpu la 166Mhz, 64 Mb ram, 4mb video, o unitate cd-rom, 2 porturi usb, 1 port lan, un monitor si o tastatura. Nu se poate face Lan Boot asa ca m-am gandit la un cd sau un stick bootabil care sa contina un dos/freebsd/linux/etc (inscluse drivere video, lan, procesor, ram) cu o aplicatie telnet compatibila cu 5250.

 

Cum se poate deschide o sesiune telnet 5250 fara un sistem de operare instalat pe un PC ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se da situatia in care am un cpu la 166Mhz, 64 Mb ram, 4mb video, o unitate cd-rom, 2 porturi usb, 1 port lan, un monitor si o tastatura. Nu se poate face Lan Boot asa ca m-am gandit la un cd sau un stick bootabil care sa contina un dos/freebsd/linux/etc (inscluse drivere video, lan, procesor, ram) cu o aplicatie telnet compatibila cu 5250.

 

Cum se poate deschide o sesiune telnet 5250 fara un sistem de operare instalat pe un PC ?

 

Nu crezi ca e cam...antic?

Nu stiu cum de tu ai 1 usb la 166mhz :crazy:)

Incearca un ms-dos 6 sau un livecd de linux dar unu knoppix in mod text. Nu incerca ubuntu.

Win95?:roll:

Editat de GigJoe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca cu un LiveCD, gasesti la linux.

Am gasit ceva similar dar specializat numai pe emularea unui terminal client ( 2X ThinClientServer / versiunea pentru client), are un mini os cu toate driverele necesare, plus un program terminal. Problema este ca se poate conecta numai prin protocoalele RDP, NX si ICA.

RDP-ul, o conexiune simpla remote desktop, NX si ICA sunt protocoale gestionate pe servere citrix sau ma rog.. servere dedicate tipului asta de conexiune.

 

In RDP, facand probe, merge foarte bine folosind aplicatii 'grele' pentru pc-ul pe care il folosesc, dar problema ar fi emularea unei sesiuni terminal pe un server local dupa care apoi sa rulez un soft de emulare 5250.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×