Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

Discutii telefonice, mailuri, smsuri...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am auzit, vazut, astazi la televizor o informatie sumara despre o lege sau asemenea prin care toate comunicatile telefonice, mail, sms...trebuie sa fie stocate (arhivate) de furnizorii de servicii. La arhivele respective ar putea sa aiba acces cei din MIRA, SRI si SIE.

 

Stiti ceva mai mult?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate era vorba de numere si adrese, de lista convorbirilor si a corespendentelor, acel desfasurator pe care-l primesti de la furnizorul de servicii de comunicatii, nu de continutul lor.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit, vazut, astazi la televizor o informatie sumara despre o lege sau asemenea prin care toate comunicatile telefonice, mail, sms...trebuie sa fie stocate (arhivate) de furnizorii de servicii. La arhivele respective ar putea sa aiba acces cei din MIRA, SRI si SIE.

 

Stiti ceva mai mult?

Da. este adevarat . Va intra in vigoare in curand.

 

Poate era vorba de numere si adrese, de lista convorbirilor si a corespendentelor, acel desfasurator pe care-l primesti de la furnizorul de servicii de comunicatii, nu de continutul lor.

Ba da, si continutul lor.

Dar la care nu se poate avea acces decat cu mandat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. este adevarat . Va intra in vigoare in curand.

Ba da, si continutul lor.

Dar la care nu se poate avea acces decat cu mandat.

 

 

Da...mandat, discutam mai jos...dar sa vedem ce poate sa faca un TERT conform legii 298:

 

"Art. 13.

- (1) ....

- (2) Activitatea de retinere a datelor prevazute la art. 4-7 poate fi desfasurata, acolo unde este tehnic posibil si in urma unei intelegeri contractuale, de un TERT in numele unui furnizor de servicii si retele publice de comunicatii electronice, cu respectarea prevederilor art. 19 si 20 din Legea nr. 677/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale Legii nr. 506/2004, cu completarile ulterioare."

 

Adica MIRA, SRI, SIE si alte organe ale statului pot sa apeleze si la terte firme/persoane pentru retinerea datelor de la art. 4-7 ???. De ce? Nu au bani destui pentru echipamente si angajati?

 

Mie imi miroase a invitatie la "colaborare" pe bani...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da...mandat, discutam mai jos...dar sa vedem ce poate sa faca un TERT conform legii 298:

 

"Art. 13.

- (1) ....

- (2) Activitatea de retinere a datelor prevazute la art. 4-7 poate fi desfasurata, acolo unde este tehnic posibil si in urma unei intelegeri contractuale, de un TERT in numele unui furnizor de servicii si retele publice de comunicatii electronice, cu respectarea prevederilor art. 19 si 20 din Legea nr. 677/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale Legii nr. 506/2004, cu completarile ulterioare."

 

Adica MIRA, SRI, SIE si alte organe ale statului pot sa apeleze si la terte firme/persoane pentru retinerea datelor de la art. 4-7 ???. De ce? Nu au bani destui pentru echipamente si angajati?

 

Mie imi miroase a invitatie la "colaborare" pe bani...

Nu. Ai inteles tu gresit.

Este vorba strict de furnizori de servicii,care sunt descrisi in articolele precedente.

MIRA & Comp are dreptul in baza acestei legi sa acceseze acele baze de date ce nu sunt tinute de acei furnizori de servicii, ci de alti terti cu care au contracte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu. Ai inteles tu gresit.

Este vorba strict de furnizori de servicii,care sunt descrisi in articolele precedente.

MIRA & Comp are dreptul in baza acestei legi sa acceseze acele baze de date ce nu sunt tinute de acei furnizori de servicii, ci de alti terti cu care au contracte.

 

Laurent, totusi am un dubiu referitor la articolul 13, aliniat 2:

Art. 13. ....

(2) Activitatea de retinere a datelor prevazute la art. 4-7 poate fi desfasurata, acolo unde este tehnic posibil si in urma unei intelegeri contractuale, de un tert, in numele unui furnizor de servicii si retele publice de comunicatii electronice, cu respectarea prevederilor art. 19 si 20 din Legea nr. 677/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale Legii nr. 506/2004, cu completarile ulterioare".

 

Dubiul meu: tertele firme care culeg date in numele.... unuia...nu respecta de obicei art 19 si art 20, aliniat 1 din legea 677/2001:

"CAPITOLUL V

Confidentialitatea si securitatea prelucrarilor

 

Confidentialitatea prelucrarilor:

 

Art. 19.

Orice persoana care actioneaza sub autoritatea operatorului sau a persoanei imputernicite, inclusiv persoana imputernicita, care are acces la date cu caracter personal, nu poate sa le prelucreze decat pe baza instructiunilor operatorului, cu exceptia cazului in care actioneaza in temeiul unei obligatii legale.

 

Securitatea prelucrarilor

 

Art. 20.

(1) Operatorul este obligat sa aplice masurile tehnice si organizatorice adecvate pentru protejarea datelor cu caracter personal impotriva distrugerii accidentale sau ilegale, pierderii, modificarii, dezvaluirii sau accesului neautorizat, in special daca prelucrarea respectiva comporta transmisii de date in cadrul unei retele, precum si impotriva oricarei alte forme de prelucrare ilegala."

 

Nu ai primit nici o data telefoane, sms-uri cu reclame, oferte de la banci, firme care iti ofera "ceva".

 

Eu am primit o multitudine de asemenea si cand intrebam "de unde stiti numarul meu de telefon, numele si prenumele meu" imi raspundeau senin: dintr-o baza de date"!!!!

 

Din ce am vorbit si cu altii care primesc "spam" pe telefoane mobile sub forma de apeluri voce sau sms-uri...se pare ca exista o "piata" de baze de date cu caracter confidential creata si vanduta de asa zise "terte persoane".

 

Deci ce incredere sa avem firmele "terte" care prelucreaza date cu caracter confidential?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laurent, totusi am un dubiu referitor la articolul 13, aliniat 2:

.....................

 

Nu ai primit nici o data telefoane, sms-uri cu reclame, oferte de la banci, firme care iti ofera "ceva".

 

Eu am primit o multitudine de asemenea si cand intrebam "de unde stiti numarul meu de telefon, numele si prenumele meu" imi raspundeau senin: dintr-o baza de date"!!!!

 

Din ce am vorbit si cu altii care primesc "spam" pe telefoane mobile sub forma de apeluri voce sau sms-uri...se pare ca exista o "piata" de baze de date cu caracter confidential creata si vanduta de asa zise "terte persoane".

 

Deci ce incredere sa avem firmele "terte" care prelucreaza date cu caracter confidential?

Sincer eu nu am primit asa ceva niciodata.Dar nu au legaturea intre ele legile.Desi ai dreptatate privitor la ultima ca poate fi incalcata usor.

Cred ca face referire la acele firme ce fac sondaje, de piata,de opinie, etc.

[Nu am citit legea]

Dar sa stii ca poti merge la politie si sa reclami.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit, vazut, astazi la televizor o informatie sumara despre o lege sau asemenea prin care toate comunicatile telefonice, mail, sms...trebuie sa fie stocate (arhivate) de furnizorii de servicii. La arhivele respective ar putea sa aiba acces cei din MIRA, SRI si SIE.

 

Stiti ceva mai mult?

 

Oricum astia fac ce vor; daca va vine sa credeti, acum cativa ani, un tembel de la SRI folosea tehnologia la care avea acces pentru a asculta telefonul unei studente dupa care i se aprinsesera calcaiele. Saraca fata isi schimba cartela aproape in fiecare luna... Si nu actiona de unul singur; isi mai trimitea si amicii - tot de la SRI - s-o terorizeze si s-o supravegheze din cand in cand. Si treaba a durat vreo 2-3 ani... Daca un bou din asta poate sa dea peste cap viata cuiva, fara sa vrea cineva sa-l opreasca, e posibil orice. Cine stie cati dintre ei procedeaza la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum astia fac ce vor; daca va vine sa credeti, acum cativa ani, un tembel de la SRI folosea tehnologia la care avea acces pentru a asculta telefonul unei studente dupa care i se aprinsesera calcaiele. Saraca fata isi schimba cartela aproape in fiecare luna... Si nu actiona de unul singur; isi mai trimitea si amicii - tot de la SRI - s-o terorizeze si s-o supravegheze din cand in cand. Si treaba a durat vreo 2-3 ani... Daca un bou din asta poate sa dea peste cap viata cuiva, fara sa vrea cineva sa-l opreasca, e posibil orice. Cine stie cati dintre ei procedeaza la fel.

Da, cam prostuta sa arunce banii aiurea...Nu stiu cum atrag tocmai astea, barbatii adevarati.

Editat de Fentasy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×