Sari la conținut
Forum Roportal
Smart boy

Ce SO preferati?

Vote please  

62 membri au votat

  1. 1. Ce sistem de operare folositi si de ce??

    • Windows
      47
    • Ubuntu
      10
    • Altul (de precizat care)
      5


Postări Recomandate

Eu prefer Windows 7 Ultimate Service Pack 1 X86. Eu prefer sa instalez driverele de pe site-ul producatorului. Cele de la windows nu isi fac intotdeauna treaba cum trebuie.

Editat de Eug3n92

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

XP SP3 pe desktopul de zi cu zi, Windows 7 Ultimate x64 pe laptop (momentan e in rucsac de vreo 2-3 luni...), ZenWalk sau alta distributie cit mai "light" pentru cazurile de urgenta cind desktopul e indisponibil si am treaba care se preteaza la desktop, si nu laptop (am mers pe ZenWalk exclusiv cam o luna si un pic la sfirsitul lui 2009, asta pe un sistem cu 8GB hard, 512RAM, Athlon XP 2000+ - totul a mers brici). Ubuntu incepe sa ceara din ce in ce mai multe resurse cu fiecare release nou, asa ca e de preferat xUbuntu.

 

P.S. Pentru urgente am la indemina un stick USB bootabil cu Slax, iar masina pe care ruleaza nu are hard disc sau unitate optica, insa e perfect pentru office/Internet tasks. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi prefera XP pentru ca s-au obisnuit cu el , altii prefera 7 ca arata mai bengos. Dar pana la urma, de ce sa avem atatea preferinte? Spre exemplu : eu folosesc cam majoritatea OS-urilor. xp sp1/sp2/sp3 32/64 biti , 7 32/64 biti , 2000 , 98 , 95 , linux cu distributiile ubuntu, kubuntu, mint, fedora , edubuntu, samd deoarece ma intalnesc cu antichitati care mai de care mai vechi sau cu sisteme desktop(sau laptopuri) superbe. fiecare OS are plusuri si minusuri, mai ales cand e vorba de OS-urile windows , putem spune ca la cele mai multe le putem diferentia prin stabilitatea , optimizarea si "bugurile" si erorile pe care le au. ce pot spune insa ca daca ai instalate update-urile necesare ( citez 2000 sp4 , xp , vista 7 ) , si ai si un sistem capabil sa iti ruleze fara probleme acel OS, e perfect. partea estetica ar trebui sa conteze mai putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ubuntu. Mai exact Linux Mint. Dar si Ubuntu. Am testat versiunea actuala Ubuntu (11.04) si chiar mi-a lasat o impresie buna. Pentru convenienta folosesc insa Mint, o aroma de Ubuntu.

 

De ce folosesc Linux? M-am saturat de dictatura celor de la Microsoft. Bune sunt toate, depinde ce faci cu ele si cat te pricepi. Cinstit fiind, Windows imi pare mai stabil in utilizarea simpla si normala, comparand-o cu versiuni free de linux (incluzand si Mandriva, PCLinuxOS, Debian) dar cumva te astepti sa fie asa, de la un produs pe care ai platit. De fapt asta este un subiect foarte disputat, sper sa nu se incinga spiritele, exista versiuni platite, enterprise, de Linux, care nu au de ce sa se planga la capitolul stabilitate. Deci important e cum percepi tu ca utilizator, lucrurile. Daca un anumit OS iti place, atunci acela e "cel bun". In domeniul acesta, poate mai mult decat in altele, alegerea te obliga sa accepti un compromis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×