Sari la conținut
Forum Roportal
Smart boy

Ce SO preferati?

Vote please  

62 membri au votat

  1. 1. Ce sistem de operare folositi si de ce??

    • Windows
      47
    • Ubuntu
      10
    • Altul (de precizat care)
      5


Postări Recomandate

Oricum sub aceasta forma comparatia e inutila intre cele doua sisteme de operare...

 

Cati din care au votat au vazut macar un Ubuntu ? Cati dintre cei care au votat pot spune ca lucreaza de la fel de mult timp pe Ubuntu cat pe Windows ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum sub aceasta forma comparatia e inutila intre cele doua sisteme de operare...

 

Cati din care au votat au vazut macar un Ubuntu ? Cati dintre cei care au votat pot spune ca lucreaza de la fel de mult timp pe Ubuntu cat pe Windows ?

 

Eu folosesc Ubuntu. In proportie de 100%. Nu am Windows. Merge orice pe el. Pai Windows 7 arata cum arata Ubuntu meu acum 2 ani, deci... sa nu comparam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 2 sisteme de operare pe calc. Windows 7 si Windows 98 SE. Windows 7 e instalat ca SO de "frecat" in fiecare zi, pe cand 98-ul il folosesc ca sa lucrez sau cand am chef de jocuri mai vechi. Oricum, foarte comic arata 98-ul cu thema de XP pe el. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, deci sa vad daca am inteles: Linux si toate sistemele tip Unix-->pt utilizatori mai experimentati

windoze-->pt utilizatori incepatori.Si acu' vine intrebarea : Pai si daca unu care era pe windoze vrea sa treaca pe ubuntu, nu se uita ca matza in calendar p desktop??ca sa zicem, ca reuseste dupa 15 minute de umblat pe desktop sa intre in terminal, dar dupa ce a intrat, iar se blocheaza caci nu stie comenzile... :scare: Dupa mine Windoze rulz deoarece exista installere la care doar ai dat 2-click si gata iti instaleaza programul

Editat de Smart boy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu confunda Linux cu Unix. Unul obisnuit cu windows nu o sa se uite ca mita in calendar la ubuntu, pt ca are in fata un desktop activ. Mult mai simplu, stabil si mai performant.

la prima cosa: non ho capito quale desktop e piu attivo .quello di windoze o quello di Linux???

a 2-a chestie(traducerea): nu am inteles care desktop e mai activ, cel de windoze sau cel de Linux??

am scris si in italiana pt ca am vazut ca ai nickname italian. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la prima cosa: non ho capito quale desktop e piu attivo .quello di windoze o quello di Linux???

a 2-a chestie(traducerea): nu am inteles care desktop e mai activ, cel de windoze sau cel de Linux??

am scris si in italiana pt ca am vazut ca ai nickname italian. :o:

 

DIferenta este asa: Windows 7 a venit cu unele modofocari de aspect importante. A reusit sa combine mai multe elemente grafice, ajungand astfel sa semene din ce in ce mai mult cu produsul celor de la Cannonical. Se stie ca Ubuntu, construit pe platforma Linux a fost "imitat" de OSX-ul lui Steve Jobs. Atu-ul companiei Apple, consta in hardware-ul pe care il pune la dispozitie. MacBook, iPod, iPhone etc, produse cu care s-a impus pe piata ca lider inca de la lansare. Ce ne aduce nou Ubuntu odata cu Lucid Linx? Pai ar fi cam asa: sisteme de operare pentru terminale PDA, ( aici nu au spus nimic de iPhone si nici nu cred ca vor face ceva), sisteme de navigatie dedicate, sisteme de operare diferite pt NetBook, NoteBook, PC, Servere, etc. Ca sa revin la subiect, Apple a "copiat" ( s-a inspirat as spune eu) desktop-ul Linux, Microsoft s-a inspirat din desktopul lui Apple, iar Ubuntu este generatia noua de sistem de operare 'open source' care in aprilie 2010 vine cu o distributie LTS. Mai pe romaneste, by by Windows.

P.S. Eu nu am renuntat de tot la Win din pricina programelor proproetare pe care lucrez inca. Corel, aCad, Need for Speed, etc. :cheer: Plus ca Ubuntu nu are nici o treaba cu blocajele, cu virusii, codecuri sau drivere nepotrivite, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DIferenta este asa: Windows 7 a venit cu unele modofocari de aspect importante. A reusit sa combine mai multe elemente grafice, ajungand astfel sa semene din ce in ce mai mult cu produsul celor de la Cannonical. Se stie ca Ubuntu, construit pe platforma Linux a fost "imitat" de OSX-ul lui Steve Jobs. Atu-ul companiei Apple, consta in hardware-ul pe care il pune la dispozitie. MacBook, iPod, iPhone etc, produse cu care s-a impus pe piata ca lider inca de la lansare. Ce ne aduce nou Ubuntu odata cu Lucid Linx? Pai ar fi cam asa: sisteme de operare pentru terminale PDA, ( aici nu au spus nimic de iPhone si nici nu cred ca vor face ceva), sisteme de navigatie dedicate, sisteme de operare diferite pt NetBook, NoteBook, PC, Servere, etc. Ca sa revin la subiect, Apple a "copiat" ( s-a inspirat as spune eu) desktop-ul Linux, Microsoft s-a inspirat din desktopul lui Apple, iar Ubuntu este generatia noua de sistem de operare 'open source' care in aprilie 2010 vine cu o distributie LTS. Mai pe romaneste, by by Windows.

P.S. Eu nu am renuntat de tot la Win din pricina programelor proproetare pe care lucrez inca. Corel, aCad, Need for Speed, etc. :spiteful: Plus ca Ubuntu nu are nici o treaba cu blocajele, cu virusii, codecuri sau drivere nepotrivite, etc.

Din cate stiu eu, virusi exista si pentru sistemele tip Linux...si, in viitor, daca va fii asa cum zici tu, adika adio windoze, atunci de ce Wine nu a fost facut sa functioneze cu toate programele ce ruleaza pe windoze, de asemena, de ce cele mai multe jocuri sunt facute pt platforma windoze???Cred ca windoze o sa mai traiasca mult si bine!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand a aparut win 7, pe el am intepenit, nu am un PC prea inflacarat, procesor clasic, cu o singura inima, la 3 Ghz, si 2 Ghz RAM, dar se misca foarte bine, asta in conditiile in care eu nu il mai folosesc pentru jocuri sau utilitati pretentioase..

Ce imi place la el, nu este grafica, ci stabilitatea, fata de veteranul XP.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×