Sari la conținut
Forum Roportal
Smart boy

Ce SO preferati?

Vote please  

62 membri au votat

  1. 1. Ce sistem de operare folositi si de ce??

    • Windows
      47
    • Ubuntu
      10
    • Altul (de precizat care)
      5


Postări Recomandate

Deocamdata eu folosesc windows, dar ma gandesc sa trec pe ubuntu, insa nu stiu daca merita...

De la "ce avantaje are linux" la "parca era un linux ceva cu buntu" la care il preferati?

Bre www.ubuntu.ro si vezi singur !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe ubuntu l-am testat vreo 2 ore, dupa care i-am dat remove. Il instalasem pe o masina virtuala si nu ma lasa sa ma conectez la net - trebuia setat IP-ul astfel incat providerului sa ii apara ip-ul de win. Nu am stiut sa il setez asa ca... am renuntat. Arata destul de bine oricum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stie cineva de ce nu pot instala niste programe sub Ubuntu?

De exemplu flash player, fara care nu ma pot uita la youtube.

Imi scrie ca mesaj de eroare "wrong arhitecture i386".

 

 

De altfel e bun Ubuntu. Mi s-a crapat windowsul, nu mai aveam sunet, nu puteam sa ascult muzica, si am instalat deja 3 windowsuri,

si tot n-a mers sunetul, deja toata lumea a spus ca trebuie sa cumpar placa audio noua, si am instalat Ubuntu, si merge sunetul.

Prima data am avut probleme cu conectarea la internet, e mai complicat un pic, decat la windows, dupa aceea am cautat antivirus ca un nebun,

si pana la urma mi-am dat seama, ca Ubuntu are instalat antivirusul Clamav implicit.

 

Nu ma intorc la windows, dar vreau sa mai incerc Mandriva.

Raspunzand la intrebarea ca merita sau nu folosit Ubuntu, Ubuntu este viitorul, patronii o sa prefere in curand sa angajeze operatori calculatoare

cu experienta in linux, ptr ca nu trebuie platit licenta ptr windows, asa ca trebe invatat cat mai repede. Patronii deocamdata nu stiu ce este Ubuntu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi scrie ca mesaj de eroare "wrong arhitecture i386".

 

Folosesti cumva Ubuntu pe 64 de biti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

windows 7 beta (build 7000) e super tare merge extrem de bine e surprinzator de stabil pt un beta(mai stabil decat XP-ul :flowers: ) ce sa mai e frumos abia astept sa trec la versiunea finala :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Folosesti cumva Ubuntu pe 64 de biti ?

poate ca are procu pe o arhitectura i386 si a folosit poate din greseala x64 asta i eroarea ca ii da inainte de boot presupun pt x64 tre sa aibe macar x86 platforma procesorului dual core

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×