Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

Votam uninominali...

Postări Recomandate

Toate "reclamele" partidelor politice, inainte de alegeri, ne recomanda sa votam un "deputat" sau un "senator" al "lor" care o sa ne reprezinte cel mai bine in colegiul x, sau y.

 

Cum ne reprezinta un ales? ...conform uninominalului?

 

Sa presupunem ca alesul votat de mine este si cel castigator - deputat/senator la colegiul x.

 

Cum pot eu sa-i prezint alesului meu, dupa ce a fost validat ca senator sau deputat problemele din colegiu?

 

Pot sa-l intreb dupa alegeri, trag de maneca, la usa Senatului sau al Camerei Deputatilor ...asa cum faceam cand ne vizita in cartier, pe teren, daca nu face ce a promis in campania electorala?

 

fn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrei sa promita?

Sosele, canalizare, locuri de munca, etc. in urbea tac?

Pai alea s-au promis la alegerile locale!

Astia pe care trebuie sa ii alegi acum pot doar sa promita ca nu dorm in parlament, ca voteaza legi in interesul tau (ceea ce scuze ...nu as putea crede, din motive deja binecunoscute)....si atat!

 

Ce zici ... merita sa te duci sa-i votezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA, e bine sa mergem la vot. Asta fiindca asa cum se spune: cel putin stii ca ti-ai facut-o cu mana ta! ;)

Despre promisiuni si altele, toate raman: POVESTI :o:

***

POVEŞTI . . .

 

De o vreme lungă-ncoace

Mulţi ne spun mereu poveşti,

Ne sucesc, mintea ne-ntoarce

Mai ceva ca la Ploieşti.

 

Ne ameţesc cu Ordonanţe

Pline de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte bine aleasa data votului. Duminica 30 noiembrie. Intre sambata zi libera si luni, 1 decembrie, zi libera. Minivacanta, lumea pleaca. Iar votul fiind uninominal si pe circumscriptii, nu poti vota in alta parte! O fi teoria conspiratiei dar prea bate la ochi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E foarte bine aleasa data votului. Duminica 30 noiembrie. Intre sambata zi libera si luni, 1 decembrie, zi libera. Minivacanta, lumea pleaca. Iar votul fiind uninominal si pe circumscriptii, nu poti vota in alta parte! O fi teoria conspiratiei dar prea bate la ochi.

***

Se prea poate sa ai dreptate colega :o: ;) DAR? :o:

***

 

ISTORIE REPETATĂ

 

Se pare ca atunci c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unele din cele afirmate de tine ...sunt adevarate ... altele chiar realitate zilnica extrem de dureroasa ...iar altele sunt ca un strigat de disperare plin de pesimism.

Dar este gresit sa crezi ca lumea are constinta ramasa in urma cu 50 de ani. Problema noastra este ca nu avem pe cine vota ... toate "partidele importante" sunt 0 barat ... daca nu ceva mai rau ...(adica mafie)!

... din aceasta cauza ar trebui sa le aratam cartonasul galben prin neprezentare la vot .... si sa le aratam ca nu putem botul la troaca lor murdara.

 

 

E foarte bine aleasa data votului. Duminica 30 noiembrie. Intre sambata zi libera si luni, 1 decembrie, zi libera. Minivacanta, lumea pleaca. Iar votul fiind uninominal si pe circumscriptii, nu poti vota in alta parte! O fi teoria conspiratiei dar prea bate la ochi.

 

Ai dreptate!

Orasenii isi vor cauta refugii in minivacante ...deci particiantii la vot for fi putini ...iar oamenii inapoiati din satele izolate in care nu se intampla nimic ...vor gasi o sansa sa alunge monotonia vietii lor cenusii mergand la vot dupa ce iasa din carciuma ... votand dupa toanele cele de dupa sticla de posirca bauta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce vrei sa promita?

Sosele, canalizare, locuri de munca, etc. in urbea tac?

Pai alea s-au promis la alegerile locale!

Astia pe care trebuie sa ii alegi acum pot doar sa promita ca nu dorm in parlament, ca voteaza legi in interesul tau (ceea ce scuze ...nu as putea crede, din motive deja binecunoscute)....si atat!

 

Ce zici ... merita sa te duci sa-i votezi?

 

Sikaryan, eu o sa ma prezint la vot si o sa votez...este dreptul si okazia mea de a ma exprima.

 

Pacat ca studentii care invata in alt oras (stiu - astazi a hotarat guvernul sa plateasca deplasarea studentilor in orasul de resedinta pentru a vota) , cei care sunt in mars pe o nava maritima, militarii care nu sunt "acasa", cei care locuiesc cu viza de flotant in alte orase, romanii care lucreaza in strainatate si ...multi altii... nu o sa aiba posibilitatea - drept constitutional! - de a vota!

 

Nu s-a sesizat nici un partid sau parlamentar actual despre neconstitutionalitatea legi votului uninominal.

 

Daca votul electronic cu cartele de catre nepoate (vezi cazul Norica Nicolai) este ok...de ce nu se putea face vot electronic si prin internet pentru cei care nu sunt "acasa" pe 30 nov?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sikaryan, eu o sa ma prezint la vot si o sa votez...este dreptul si okazia mea de a ma exprima.

 

Iti respect opinia, e dreptul tau...m-as fi dus si eu cu placere daca aveam macar optiunea sa aleg un manelist in loc de sarlatani politici... dar nu am decat varianta pe care o are vita ajunsa la abator ...sa isi aleaga in mod democrat ... macelarul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti respect opinia, e dreptul tau...m-as fi dus si eu cu placere daca aveam macar optiunea sa aleg un manelist in loc de sarlatani politici... dar nu am decat varianta pe care o are vita ajunsa la abator ...sa isi aleaga in mod democrat ... macelarul!

 

Ai "puterea" de a pune in urna de vot un buletin nestampilat - adica nu votezi pe nimeni...ceea ce pentru actuali si viitorii alesi insemna un sut in dos.

 

Sutul in dos se contabilizeaza separat...si oricum nu o sa renunte viitori alesi la cele 40 de masini de "teren" cumparate pe sest de actuali cu numai 70.000 euro bucata...niste nesimtiti....nu ii intereseaza de o scoala care nu are bani sa-si plateasca o centrala termica...deoarece bugetul alocat invatamantului nu este acelasi cu cel alocat camerei deputatilor si senatorilor...nesimtiti...

 

Nesimtiti sunt si cei cu chiri platite de noi (prin taxe si impozite) chiar daca locuiesc in una din casele lor propietate personala...nesisimtiti care primesc bani de "prezenta" in parlament , senat...chiar daca lipsesc...

 

Nu cred ca o vreunul din urmatorii alesi o sa-si plece urechea la alegatorii din colegiul lui...nici nu are cum - o sa fie senator, deputat, cu birou propiu, secretare, paza la intrare, spor la salariu de antene de pe cladire, masina de teren de 70.000euro, masa la pranz la tarife de cantina saracilor.

 

In plus, fiecare ales, o sa trebuiasca sa faca diverse ca sa-si scoata banii investiti in campania electorala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

He, he, he, daca voturile albe ar fi fost cumulate si functie de norma de reprezentare locurile corespunzatoare lor ar ramane libere in Parlament, prezenta la vot ar fi fost mai mare, si mult mai multe voturi albe s-ar fi adunat.

Asa sunt ca si voturile acordate aprtidelor fara sansa, ajung la redistribuire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×