Sari la conținut
Forum Roportal
ArTiStul

Suceava

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Orasul SUCEAVA | in cuvinte si imagini

 

Orasul Suceava se numara printre cele mai vechi si mai importante asezari ale tarii, in care a pulsat mereu si puternic o autentica viata romaneasca. Capitala a statului feudal Moldova, orasul a dat patrimoniului national inestimabile valori materiale si spirituale, a inscris in istoria tarii pagini glorioase, ramase durabil in constiinta neamului. Datorita rolului jucat ca fosta capitala a Moldovei, orasul Suceava apare ulterior mentionat in numeroase izvoare documentare ale vremii.

 

Orasul Suceava, face parte din vechile orase ale tarii noastre. Prin complexitatea si caracterul divers al elementelor componente, specifice structurii urbane, prin pastrarea lor de-a lungul veacurilor, prin traditiile de baza in arhitectura, prin caracterul de continuitate, ca si prin monumentele innoirii sale, istoria orasului Suceava, atat cea trecuta, cit si cea prezenta, este direct legata de istoria tarii. Desigur, creatiile arhitecturale, ca si intreaga cultura urbana a Sucevei s-au realizat in decursul veacurilor intr-un cadru general dat, care isi are limitele sale geografice, etnice si de timp.

 

Astazi orasul Suceava are o imagine noua, ce contrasteaza cu cea a vechiului targ multisecular.

 

Site: www.OrasulSUCEAVA.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut anul acesta pt prima data in viata mea orasul asta. E desosebit, extrem de curat si e o adevarata placere sa vizitezi tot ce poti. ramas/placut/surprins

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost in vara asta si in trei zile am ajuns sa cunosc orasul foarte bine. asta si pentru ca am dormit pe strazi si am fost peste tot! mi-a placut mult de tot si atmosfera, si oamenii, si oraul in general. m-am simtit excelent! am niste amintiri deosebite... ma spalam la Mc, ma plimbam mai toata noaptea, strabateam orasul de la un capat la celalalt etc etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

voi chiar ati fost in SV?????????????????

greu de crezut!

eu sunt din suceava, am copilarit aici, m-am maturizat aici si tot aici am invatat...

si sincer e un oras super tampit

am 23 de ani si toti petrecuti in sv. si sincer eu chiar vreau sa ma car de aici

iar la faza cu oameni de rahat, zau ca aveti dreptate!!!

vreti un oras frumos mergeti si voi in tm sau bv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suceava este un oraş de rahat.

Eu sunt din Botoşani şi pot să spun că : SUCEAVA PUTE ! (şi la propriu, şi la figurat)

Acum e un oraş industrial.

Mai bine s-ar numi oraşul Burdujeni (că ştiu că a fost o propunere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost anul asta de cateva ori. Sincer, nu mi-a lasat deloc o impresie placuta. Chiar mergeam cu strangere de inima acolo, naiba stie de ce. Preferam Piatra Neamt daca aveam de ales, fara discutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×