Sari la conținut
Forum Roportal
18tillIdie

formula excel

Postări Recomandate

Multe probleme vad ca avem cu excelul asta :spiteful: eu de ex imi doresc o formula care sa-mi arate automat intr-o casuta anume cat trebuie sa vand in zilele ramase ( deci in celulele goale de la valoric)ca sa ating targetul propus...m-am exprimat coerent?Deci am o coloana in care introduc vanzarile zilnice si vreau sa stiu cat trebuie sa vand zilnic in zilele ramase...Stiu ca se poate, am mai facut candva, dar acum si sa ma impusti nu-mi mai amintesc...So please somebody, healpe!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imparti targhetul la zilele ramase

Editat de Rrami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O varianta intuitiva:

 

- ai in prima coloana vanzarile zilnice

- in a doua coloana vei avea numarul zilelor in care mai poti sa vinzi. Pune in B1 =IF(A1>0,0,1) si trage formula in jos cat sa acopere numarul total de zile (trecute + cele pana la care trebuie sa-ti faci targetul). Daca e vorba de o luna, sa spunem 23 de zile lucratoare, trage formula in jos pe primele 23 de randuri.

-in a treia coloana vei avea targetul zilnic pentru zilele urmatoare, in functie de vanzarile de pana atunci

- Numarul total de zile (cu incasari + ramase pana la indeplinirea targetului), respectiv 23 in cazul nostru, il poti pune fie intr-o celula fi utiliza direct in formula ce urmeaza. La fel cu valoarea targetului.

-Pune in C1 formula =IF(B1 = 1, (TARGET-SUM(A$1:A$23))/SUM(B$1:B$23), 0) si trage-o in jos pe cele 23 de randuri; iti va da targetul zilnic pentru zilele ramase. Schimba TARGET si 23 din formula cu cifrele tale reale, respectiv valoarea targetului si numarul total de zile

-formula de mai sus presupune ca vinzi in fiecare zi ceva :spiteful:

-se poate cu COUNTIF si fara a doua coloana, dar iti va fi mai intuitiv asa

 

Uitasem: evident, tabelul se va actualiza pe masura ce-l vei completa cu vanzarile zilnice.

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:hi:

O varianta intuitiva:

 

- ai in prima coloana vanzarile zilnice

- in a doua coloana vei avea numarul zilelor in care mai poti sa vinzi. Pune in B1 =IF(A1>0,0,1) si trage formula in jos cat sa acopere numarul total de zile (trecute + cele pana la care trebuie sa-ti faci targetul). Daca e vorba de o luna, sa spunem 23 de zile lucratoare, trage formula in jos pe primele 23 de randuri.

-in a treia coloana vei avea targetul zilnic pentru zilele urmatoare, in functie de vanzarile de pana atunci

- Numarul total de zile (cu incasari + ramase pana la indeplinirea targetului), respectiv 23 in cazul nostru, il poti pune fie intr-o celula fi utiliza direct in formula ce urmeaza. La fel cu valoarea targetului.

-Pune in C1 formula =IF(B1 = 1, (TARGET-SUM(A$1:A$23))/SUM(B$1:B$23), 0) si trage-o in jos pe cele 23 de randuri; iti va da targetul zilnic pentru zilele ramase. Schimba TARGET si 23 din formula cu cifrele tale reale, respectiv valoarea targetului si numarul total de zile

-formula de mai sus presupune ca vinzi in fiecare zi ceva :cry:

-se poate cu COUNTIF si fara a doua coloana, dar iti va fi mai intuitiv asa

 

Uitasem: evident, tabelul se va actualiza pe masura ce-l vei completa cu vanzarile zilnice.

Thank you :resent: merge, asta e ce imi doream!

Multumesc din suflet...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×