Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana@ Elena

Cum ceri ajutor?

Evaluează acest topic

Ce e de facut?  

9 membri au votat

  1. 1. alegi metodele extreme de atragerea atentiei sau...altceva

    • metode extreme de genul sinucidere...sau chestii automutilare
      1
    • ceri ajutorul....daca ai cui
      5
    • astepti pana se umple paharul si dupa ce va fii va fii
      2
    • traiesti impacat asa stiind ca oricum nimic nu se poate face si nu are rost sa te consumi...
      1


Postări Recomandate

sa zicem ca stii ca viata ta de la o vreme a luat-o razna ,nu stii ce sa mai faci,resurse psihice nu mai ai.....iti doresti sa le spui celorlati ca numai poti,sa vb cu cineva sa te inteala ......sa te ajute insa nu poti...iti e rusine iti este frica oricum ai retineri necontand motivul cum faci? apelezi la metode extreme sau astepti pana vei exploda?

 

 

atentie aceasta tema nu face referire la ceva anume ci la perioadele negre din viata noastra in special....si cam la asta se refera si raspunsurile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa-ti fie rusine sa ceri ajutorul,daca cel caruia i-l ceri,chiar poate sa ti-l dea.Daca te refuza,asta e -cauti pe altcineva.Nu e o tragedie.

Cum sa-l ceri? -explicit.Spune exact ce fel de ajutor ai nevoie sa primesti,cere-l.Daca persoana careia ii ceri ajutorul,te refuza,probabil ca nici nu putea sa-ti acorde vreun ajutor...

Un bebelus,care nu stie sa comunice nevoile lui altfel decat prin plans,va plange....nu e cazul ca tu,care poti sa te exprimi,sa ajungi pana la tentative de sinucidere,in loc sa ceri ceea ce ai nevoie.

 

Exprima-te deschis.(era una din lectiile pe care le dadeam pe topicul ,,iubeste-te pe tine insuti''.)

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exprima-te deschis.

Fata este timida si ii va fi greu sa o faca.

Ar putea incerca sa se simta actrita,sa-si imagineze diverse roluri si sa se transpuna in ele...apoi isi va analiza mai usor sentimentele,amuzandu-se de propriile reactii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe topicul ala,am scris mai multe,in detaliu...sugeram printre altele,scrierea de scrisori,in care sa spunem exact ce ne doare,si ce vrem in relatia cu ceilalti...chiar daca nu le dam scrisorile alea,tot ne ajuta sa intelegem exact ce vrem sa spunem,si sa si spunem,ulterior.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe topicul ala,am scris mai multe,in detaliu...sugeram printre altele,scrierea de scrisori,in care sa spunem exact ce ne doare,si ce vrem in relatia cu ceilalti...chiar daca nu le dam scrisorile alea,tot ne ajuta sa intelegem exact ce vrem sa spunem,si sa si spunem,ulterior.

Ca sa tratezi depresia e neaparat sa gasesti amuzament in toate si apoi incet,incet credinta ca cineva are grija de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa vina si ziua in care sa ai liniste singur fiind (nu esti singur fiindca esti cu Dumnezeu). Mai intai esti "singur" si atunci te luminezi, incet dar sigur. Incepi sa te luminezi cate un pic, cate un pic. Dupa aia incep toate sa se potriveasca. Uneori mai se intuneca dar numai pentru ca tu esti de vina nu altcineva. Nu stiu cum sa zic...alegi sa fie roz sau alegi sa fie negru, alegi sa fie si gri...alegi tu. Tu alegi. Dar nu esti singur. Si tot asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fata este timida si ii va fi greu sa o faca.

Ar putea incerca sa se simta actrita,sa-si imagineze diverse roluri si sa se transpuna in ele...apoi isi va analiza mai usor sentimentele,amuzandu-se de propriile reactii.

 

foarte timida.... :doh:

cum sa fac faza cu imaginatul... :lol2:

just, iubesti pe cineva?

pe sorela mea......

 

Pe topicul ala,am scris mai multe,in detaliu...sugeram printre altele,scrierea de scrisori,in care sa spunem exact ce ne doare,si ce vrem in relatia cu ceilalti...chiar daca nu le dam scrisorile alea,tot ne ajuta sa intelegem exact ce vrem sa spunem,si sa si spunem,ulterior.

da...stiu am pus in practica si stii ce e culmea atunci cand ma pun sa scriu toata energia negativa din mine se scurge si ma simt mai bine...dar dupa am mustrari de constiinta de genu...doamne cum am putut sa scriu asa ceva,ce nu is normala,nu am voie sa gandesc asa...asta e problema culmea sunt...pentru ca atunci cand scriu toata durerea se duce...cel putin atunci...si ma simt mai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×