Sari la conținut
Forum Roportal
gabi765

dvd-rom-ul nu mai citese dvd-urile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am un dvd/cd-rw si de ceva vreme nu mai citeste dvd-urile (nu se intampla acelasi lucru si cu cd-urile). am reinstalat driverul dar degeaba !de unde fac rost de alt driver? poate de asta nu merge!!! ce fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E chestie de compatibilitate. Imi spui si mie te rog ce model de DVD ai ?

Sunt multe modele care nu sunt compatibile. Precum sunt modele care nu redau DVD-urile arse in multisession.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am un dvd/cd-rw si de ceva vreme nu mai citeste dvd-urile (nu se intampla acelasi lucru si cu cd-urile). am reinstalat driverul dar degeaba !de unde fac rost de alt driver? poate de asta nu merge!!!  ce fac?

 

Din moment ce inainte citea CD/DVD-uri pe aceeasi configuratie (presupun) nu poate fi vorba de incompatibilitate. Parerea mea este ca unitatea este stricata. Eventual ca sa fii sigur(a) inceraca unitatea pe alt comp daca ai posibilitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BAH stiu eu dc nuti citeste!!!!!!!!dvd-rw are praf pe lentila!!!!!singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa cumperi un cd de sters lentila pt dvd (DVD lens cleaning disk)este un dvd care pe partea lucioasa are un fel de burete in forma de perie

cand introduci in dvd-rw el se invarte si sterge lentila,trb sa pui si niste picaturi pe burete(iti da cu tot cu dvd un recipient cu o solutie)

Nu costa mai mult de 10 lei

Zii mersi k team ajutat :crazy: :lol2:

pana cumperi dvd ala sa stii cati merg numai DVDuri facute la viteza mica tip dvd+rom adik scrie pe dvd in dreapta DVD+R daca scrie DVD-R nu til citeste si daca da FFFFFFF greu

Editat de Comy_4all

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de curatat lentila o poti face si fara cd-special

dar opinia mea e ca trebuie schimbat

unul bunicel costa cam 100 roni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu nu are cum sa se strice lentila, caci este folosita atat la CD cat si la DVD, Asa ca poti sa cumperi tu CD-uri de curatare dar posibil sa fi dezamagit. Problema poate sa vina de la Dioda Laser care furnizeaza 2 raze Laser de 780 nm IR ptr CD si 650 nm rosu vizibil ptr DVD. De aici poti trage concluzia.

Editat de Cristi^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×