Sari la conținut
Forum Roportal
enoch

O fetita din Yemen primeste titlul de 'Femeie a anului'

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

deci nu pot crede ceea ce-mi vad ochii :cheer:

 

:cheers:

 

Nici eu, pentru ca imi apare o pagina goala. Oricum, se pare ca s-a vorbit cate ceva pe-aici pe tema asta............care o fi ea.......... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu, pentru ca imi apare o pagina goala. Oricum, se pare ca s-a vorbit cate ceva pe-aici pe tema asta............care o fi ea.......... :cheers:

o fetita din yemen, a primit titlul de femeia anului in revista americana glamour din cate am inteles.....mie nu mi se pare normal, cred ca noi oamenii am inceput sa regresam in loc sa mergem inainte :cheer:

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o fetita din yemen, a primit titlul de femeia anului in revista americana glamour din cate am inteles.....mie nu mi se pare normal, cred ca noi oamenii am inceput sa regresam in loc sa mergem inainte :cheers:

 

:cheer:

 

He? Cum adica "femeia anului" daca e o copila? Cati ani are si ce a facut deosebit? (chiar nu mi se deschide pagina)............Eventual da un copy paste de-acolo.Si cum au gasit-o astia de la Glamour direct pe ea din miile de copii..............din Yemen?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
He? Cum adica "femeia anului" daca e o copila? Cati ani are si ce a facut deosebit? (chiar nu mi se deschide pagina)............Eventual da un copy paste de-acolo.Si cum au gasit-o astia de la Glamour direct pe ea din miile de copii..............din Yemen?

nici mie nu-mi mai merge pagina acum...dar am gasit pe net, uite:

 

Acum către sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu e singurul obicei care arata inconstienta socanta a parintilor fata de suferinta copiilor lor. In unele tari din Africa, de exemplu Somalia, inainte sa ajunga la pubertate, exista obiceiul ca fetele sa fie supuse unui "ritual" numit FGM (female genital mutilation). Ceva mai oribil nu cred ca am auzit vreodata. Nu vreau sa intru in detalii ca imi creste tensiunea de nervi - ideea e ca sunt mutilate la cererea propriilor parinti, uneori chiar de acestia. In special mamele fetelor insista ca ele sa fie supuse acestei torturi ingrozitoare care le schimba pentru totdeauna. Aici in Marea Britanie exista o mare problema cu familiile de imigranti proveniti din anumite parti ale Africii, pentru ca insista sa isi continuie obiceiul, dar pentru ca autoritatile sunt prea atente, deseori fetele sunt duse in tara de origine, "in vizita", pentru aceasta practica.

 

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs241/en/

 

Am vazut recent un documentar despre "copiii vrajitori" din Nigeria. Niste monstri care pretind a fi crestini, vindecatori, si spun ca "vor sa crestineze Nigeria", se duc in zonele sarace si ii conving pe oamenii nestiutori de acolo ca totul se trage de la un copil sau altul, care face vraji. Si bietii dobitoci ii cred, si isi omoara copiii si ii lasa pe marginea drumului sa-i manance viermii, sau ii bat si ii tortureaza ca sa "marturiseasca" faptul ca sunt vrajitori. Numai asa, pentru ca spune cineva. Sunt de o salbaticie inimaginabila. Nici animalele nu s-ar purta asa. Nenorocitii care au inceput "vanatoarea de vrajitoare" ce credeti ca fac, exorcizeaza contra cost.

 

http://www.guardian.co.uk/world/2007/dec/0...igh.theobserver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×