Sari la conținut
Forum Roportal
vassya

problema cu ram please help me please....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut tuturor ...am o problema cu calculatorul meu..iam cumparat de curand o placuta de ram de un giga ddr2 ,,mai aveam o placuta tot de un giga si astfel impreuna am acum 2 giga ram(sau cel putin asa arata la my computer proprietes )dar cu toate ca am un giga in plus nu se observa nici o schimbare in viteza calculatorului adik merge la fel de greu ca inainte. calcu meu e pentium 4 procesor de 3000 2 giga ram placa video de 128 ... Am doua sloturi pentru ram. Ambele au cate o placuta de un giga . Aveti ceva sugestii?.. Multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calculatorul tau foloseste cea de-a doua placuta doar atunci cand memoria ram utilizata depaseste 1GB. Ceea ce in mod curent nu se intampla prea des. Optimizarea unui calculator nu inseamna doar sa bagi mai multe resurse in el. Conteaza si cum le folosesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bai Baieti ..Eu am postat pe forumu asta pentru ca credeam ca aici sunt multe persoane inteligente care ma pot ajuta...dar sunt dezamagit...de ce...?!? pai am postat o intrebare de 2 saptamani si nu mi-au raspuns decat 2 persoane foarte amabile dar raspunsul lor nu ma lamurit(totusi ms ca au incercat) Problema e alta .... E vreounu de aici destul de inteligent sa ma lamureasca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai Baieti ..Eu am postat pe forumu asta pentru ca credeam ca aici sunt multe persoane inteligente care ma pot ajuta...dar sunt dezamagit...de ce...?!? pai am postat o intrebare de 2 saptamani si nu mi-au raspuns decat 2 persoane foarte amabile dar raspunsul lor nu ma lamurit(totusi ms ca au incercat) Problema e alta .... E vreounu de aici destul de inteligent sa ma lamureasca?

 

No tu draga :lol2:

nu stiu ce profesor de informatica ai, dar.... Eu personal cred ca tu nu folosesti cei 2 G de ram, nici macar un giga nu folosesti... ca un calculator sa mearga... cum ai zis? MAI REPEDE, asa... tine si de procesor, hard, etc.

Ce comparatie sa iti fac oare? :crazy:

E ca si cum ai avea 2 felii de sunca (restul pc'ului) si o paine intreaga pt sunca (ramii). Logic ca nu ajungi sa mananci toata painea aia, nu?

 

Mamaaaa ce comparatii fac. Mi'am scrantit neuronu'...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ceva variante : 1. Win instalat fresh pe o partitie formatata.

2. HDD'ul verificat de bad'uri.

3. Temperaturile verificate cu Everest.

 

Cauta orthos si memtest.Ruleaza fiecare din aceste aplicatii timp de 2 ore iar daca nu primesti nici o eroare e doar problema de soft.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai Baieti ..Eu am postat pe forumu asta pentru ca credeam ca aici sunt multe persoane inteligente care ma pot ajuta...dar sunt dezamagit...de ce...?!? pai am postat o intrebare de 2 saptamani si nu mi-au raspuns decat 2 persoane foarte amabile dar raspunsul lor nu ma lamurit(totusi ms ca au incercat) Problema e alta .... E vreounu de aici destul de inteligent sa ma lamureasca?

 

cu atitudinea asta vrei tu raspunsuri? bine ca esti tu inteligent si pt noi....hai pustiu vezi de treaba ta si mai treci pe la noi cand o sa stii sa respecti cand ceri un ajutor NU E NIMENI OBLIGAT SA ITI RASPUNDA!!! totul se bazeaza pe chef...cine vrea raspunde....cine nu...NU......oricum daca tot o ardem in entelijentze de a ta m-am lamurit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alte sugestii.....?

 

 

boon wa multumesc tuturor pentru raspunsuri...in mare am inteles despre ce e vorba ....si pentru cei care sau simtit jigniti vreau sami cer scuze nu asta intentionam sa fac voiam doar sa imi raspunda cineva la aceasta problema care ma cam enerva de o perioada de timp In orice caz multumesc moolt pentru raspunsuri ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×