Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Gata, gata, vorbim de spuma de capsuni si punct :yes:

 

 

In Arizona nu se cunoaste aceasta prajitura!!! savarina ... capsunii sint prelucrati in fel si chip de tot feluri de aparate, ba sufleu sau cu lapte dar mie numai intr-o bucata-mi plac capsunii sau facuti gem-dulceata. Mai demult la o cofetarie romana care s-a vandut de atunci, am cumparat o savarina si mi-a pus in cutie de hartie care a absorbit tot siropul si pana am ajuns acasa nu mai avea nici un gust.

Acum ma satur de poza asta splendida :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prăjitura copilăriei. Rețeta pentru cea mai bună savarină de casă

I-al de unde nu-i ... raman cu admirat poza dar voi uita repede ca nu-mi place atata frisca si cu asta s-a scos din lista de articole importante.   N-as accepta de la nimeni  de cand cu COVID nici un fel de mancare doar de la copiii mei.  Dar frisca asta multa e greu de privit, oare cum pot digera unii, ma scutura frigurile doar sa-l privesc.   Poate din cauza ca nu suport laptele.  Cineva mi-a adus cremesuri si avea 8 cm de crema intre niste foi subtiri cumparat local.   Am uns pe paine din crema un pic sa fie ca le-am gustat.   Se mira de ce are diabet???

In copilaria mea aratau putin altfel dar n-am mancat niciodata prea multe din cofetariile locale.   Nu erau pe gustul meu nici atunci.   

https://evz.ro/prajitura-copilariei-reteta-pentru-cea-mai-buna-savarina-de-casa.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rețetă savarină de casă

Ador poza asta, dar mai repede fac un Tort Dobos ca de la Savarine as avea un atac de Acid de Stomac.  Dulceata cu acele chifle sint chiar festive, poate si cu altceva daca ma mai gandesc, dar nu acum.   Reteta este pe site si metoda de preparare, imaginez deja gospodine in munca sa le prepare. 

https://mediaflux.ro/reteta-savarina-de-casa-nu-vei-face-diferenta-dintre-ea-si-cea-de-cumparat/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×