Sari la conținut
Forum Roportal
Sidona

John Fowles

Postări Recomandate

Oho, eu am rezistat doar vreo 700 din alea 900 si ceva pagini. De obicei nu ma dau batuta, dar cartea asta m-a obosit.

Si parca se insista prea mult pe atributul "englezesc".

 

Doar astea trei carti le-am prins deocamdata si par a fi scrise de autori diferiti. Asta e ciudat la Fowles.

Mai vreau!

 

Eu prima dată am citit-o mai pe sărite. Recunosc că are şi nişte bucăţi plicticoase. La a doua lectură am trecut prin toate buclele (descrieri de fundal istoric, documentare). Tocmai atributul "englezesc" mi s-a părut interesant, faptul că face un fel de radiografie a societăţii englezeşti la momentul ăla (anii 70) şi a felului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici 700 n-am rezistat la Daniel Martin

dar Magicianul e favorita all times, e o carte răscolitoare

am citit şi Iubita locotenentului francez, şi Colecţionarul şi nuvelele

 

e interesant cum scrie cărţi aşa diferite ca stil, şi subiect, şi abordare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu prima dată am citit-o mai pe sărite. Recunosc că are şi nişte bucăţi plicticoase. La a doua lectură am trecut prin toate buclele (descrieri de fundal istoric, documentare). Tocmai atributul "englezesc" mi s-a părut interesant, faptul că face un fel de radiografie a societăţii englezeşti la momentul ăla (anii 70) şi a felului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite, pe mine nu ma atinge genul asta de subiect.

In schimb, respect pentru modul complex in care isi construieste personajele. Si asta e valabil pentru toate cartile, fiindca, pare-mi-se, asta e singurul lucru neschimbat: complexitatea interioara a lor.

 

 

M-ati facut sa-mi amintesc de Fowles. :P

E musai sa-ti iei Magicianul, lynxule.

 

Care gen de subiect nu te atinge? Ala cu generatiile? Mie mi-a placut foarte mult povestea - cum se casatoresc el si Anthony cu cele doua surori, dar cu surorile gresite (adica schimbate intre ei) si ce se intampla dupa aia cu cele doua cupluri. Ma rog, ai citit si tu, nu mai insist. M-ai facut curios sa citesc Magicianul. Will do.

Editat de lynxul_alb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nici 700 n-am rezistat la Daniel Martin

dar Magicianul e favorita all times, e o carte răscolitoare

 

Eu nu m-am plictisit deloc 900 de p. sau cate are. Magicianul e mai tare, intr-adevar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Magicianul - well, tema mi-a placut la nebunie - se joaca cu tine, te prinde, te face sa n-o lasi din mana (m-a obsedat ceva vreme).

Am vazut filmul. Pot sa-mi dau cu parerea? :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu aminteste nimeni si de;

1.Mantisa

2.Turnul de abanos

3.Omida

4.Aristos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asturias, Marquez

 

Asturias, marquez

 

Eu prima dată am citit-o mai pe sărite. Recunosc că are şi nişte bucăţi plicticoase. La a doua lectură am trecut prin toate buclele (descrieri de fundal istoric, documentare). Tocmai atributul "englezesc" mi s-a părut interesant, faptul că face un fel de radiografie a societăţii englezeşti la momentul ăla (anii 70) şi a felului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×