Sari la conținut
Forum Roportal
Sidona

John Fowles

Postări Recomandate

Pentru cine nu-l cunoaste, va las sa va delectati cu: http://ro.wikipedia.org/wiki/John_Fowles

As vrea sa stiu care l-ati citit, ce ati citit si impresia ce v-a lasat-o.

 

Incep eu (asa foarte pe scurt):

Colectionarul - m-a socat: e total imprevizibila.

Magicianul - well, tema mi-a placut la nebunie - se joaca cu tine, te prinde, te face sa n-o lasi din mana (m-a obsedat ceva vreme).

As vrea sa continui lista, dar nu stiu cu ce - poate ma ajutati.

 

Inca ceva: ati mai dat peste ceva asemanator lui in stil/tratarea temelor?

Imi iau notite. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit "Iubita locotenentului francez" (si ti-o recomand, in special pentru felul in care e scrisa).

Este un tip fffff original si m-a facut sa zambesc si sa recitesc anumite fragmente.

Nu esti singura care mi-a recomandat "Magicianul", asa ca o sa pun mana si o sa il caut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

magicianul...

felicitari pt topicul deschis!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca toti am citit magicianul.

toti care posteaza aici...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
toti care posteaza aici...

 

Eu nu am citit Magicianul, dar am citit Daniel Martin, care este foarte buna. Merita citita, desi este ditamai cartoiul. :)

 

(Daca intereseaza pe cineva, aici adaug cateva cuvinte despre carte. Este povestea (vazuta prin ochii personajului principal Daniel Martin) vietii lui si a prietenului cel mai bun, dupa ce s-au casatorit cu doua surori. Istoria acestor patru personaje (cu cautarile, greselile si esecurile lor) care ajung la conflict se desfasoara pe fundalul a doua lumi - Anglia anilor 70 cu schimbarile sociale ale epocii si America, mai precis Holywoodul si lumea productiilor cinematografice. Este o poveste despre felul in care oamenii isi aleg partenerul de viata, despre felul in care rezista sau nu tentatiilor, despre felul in care se despart si despre ceea ce este important in toate astea.)

Editat de lynxul_alb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am citit Magicianul, dar am citit Daniel Martin, care este foarte buna. Merita citita, desi este ditamai cartoiul. :P

 

(Daca intereseaza pe cineva, aici adaug cateva cuvinte despre carte. Este povestea (vazuta prin ochii personajului principal Daniel Martin) vietii lui si a prietenului cel mai bun, dupa ce s-au casatorit cu doua surori. Istoria acestor patru personaje (cu cautarile, greselile si esecurile lor) care ajung la conflict se desfasoara pe fundalul a doua lumi - Anglia anilor 70 cu schimbarile sociale ale epocii si America, mai precis Holywoodul si lumea productiilor cinematografice. Este o poveste despre felul in care oamenii isi aleg partenerul de viata, despre felul in care rezista sau nu tentatiilor, despre felul in care se despart si despre ceea ce este important in toate astea.)

Oho, eu am rezistat doar vreo 700 din alea 900 si ceva pagini. De obicei nu ma dau batuta, dar cartea asta m-a obosit.

Si parca se insista prea mult pe atributul "englezesc".

 

Doar astea trei carti le-am prins deocamdata si par a fi scrise de autori diferiti. Asta e ciudat la Fowles.

Mai vreau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×