Sari la conținut
Forum Roportal
tahionic

Operatiile estetice

Postări Recomandate

Sunt de acord cu voi.

Chirurgia estetica are numeroase indicatii dar sunt si cazuri in care operatiile nu sunt necesare.

Se poate spune ca, chirurgia estetica vine in intampinarea defectului nostru major: nu suntem multumiti cu ce avem.

Partajează acest post


Link spre post

NICI EU NU SUNT MULTUMITA DE FELUL IN CARE ARAT DAR TOTUSI AM INTALNIT ATATEA PERSOANE CARE AU VAZUT CEVA LA MINE...AU VAZUT CEVA IN MINE SI LE-A PLACUT...FIECARE AVEM ACEL CEVA CARE NE FACE FRUMOSI SI MAI PRESUS DE TOATE,UNICI!!! :colors:

Partajează acest post


Link spre post

m'am gindit sa'mi spun si eu punctul de vedere..... si sper ca "roportal" sa nu'mi interzica intrarea pe forum :) :) :) :) :x :) :) :) :( :) :) :)

Cred ca este o zicala care zice cam asa: " pisica unde nu ajunge, zice ca pute"..... eu personal nu sint asa, nu numai in subiectul de fata, dar si cu celelalte lucruri in viata. Cred ca este ceva sa putem sa fim sinceri cu noi insine si cu ceilalti, chiar cu pretul "sa fim judecati"..... Un mic exemplu, doi cumnati de'ai mei si'au cumparat masini noi noute din dealer anul trecut, si m'ai placut foarte mult si am putut sa'i felicit pe amindoi,, chiar daca eu financiar mi'si fi permis la fel sa'au mai scump. Dar din punctul meu de vedere mi sa'a parut "o pierdere de bani", cind pot merge foarte bine cu o masina mai veche de 5 ani, si sa am banii investiti in altceva mai important din punctul meu de vedere. Faptul ca eu nu "mi'as fi cheltuit banii asa", nu m'a preventat sa nu ma bucur ptr. ei...

Eu personal am avut o interventie pur si simplu "estetica", si cum roportal stie, am numit'o "un moft", un alt moft pot numi si faptul ca desi am descatop computer, sotul mi'a facut cadou de aniversare un laptop.... si mi'a placut foarte mult....nu as fi putut spune ca eram disperata sa am unul.... dar daca lui i'a facut placere.... eu am fost recunoscatoare, am multumit, si ma bucur de el....

Agreez foarte mult cu ce sa'a spus mai sus, si este adevarat, este mult mai important ce avem in inima noastra, si ce putem impartasi cu ceilati din jur, decit aspectul nostru fizic exterior... si cu toate astea tot am avut operatia, care nu as fi crezut ca o sa am vreodata,

Nu am suferit niciodata de complexitate de nici un fel despre cum arat fizic, ba chiar ma simt mult prea bine "in pielea mea" ..... si cu toate astea am avut interventia estetica ptr. ca baniiiiiiii nu au fost un obstacol, si am zis "doar o viata traiesc".... de ce nu??? sotul a fost chiar foarte incurajator spre surprinderea mea... si cred ca fiecare din noi sintem "special" exact asa cum sintem.... si totusi am avut operatia...

Pot vedea foarte usor cind banii nu sint o problema, ca sa visezi la tot felul de interventii estetice care ai putea face, chiar daca nu ai nevoie.... dar o replica de'a mea ar suna cam asa "nu'mi este rusine sa admit ca am avut operatie estetica, mai ales cind a fost corectat/imbunatatit ceva care prin metode normale, naturale nu este posibil". Spre exemplu punctul meu de vedere despre "liposuctie" , eu personal nu am nevoie, multi ma judeca ca arat prea slaba.... dar eu personal nu as avea niciodata nevoie de procedura asta ptr. ca din punctul meu de vedere stiu, am incercat, am reusit sa pierd toata greutatea dupa amindoua sarcinile in "timp record" fara sa mor de foame, si STIU CA SE POATE REALIZA, si as considera poate o irosire de bani, dar ptr. cineva care "nu poate pierde" din greutate, poate din mai multe motive personale, mai ales daca isi permite financiar.... ar insemna foarte mult sa poata avea "rezultate rapide".....

Vreau sa mentionez un alt lucru foarte adevarat: BANII NU ADUC FERICIREA, fericirea personala vine din launtrul fiecaruia, dar daca sintem sinceri putem realiza aproape cu toti ca banii pot "satisface", sa zicem asa "mofturile" noastre personale oricare ar fi ele....

Partajează acest post


Link spre post

Unele operatii estetice sunt intr-adevar un moft dar altele pot remedia un defect fizic aducand un beneficiu mult mai mare pe plan psihologic.

Daca persoana respectiva devine obsedata de defectul sau este mult mai bine sa se opereze. Exista totusi si niste limite. Am vazut la tv persoane care si-au pus implant de silicon pentru a avea un fund mai bombat. Acele persoane aveau probleme psihice care ar fi trebuit rezolvate inainte si nu inteleg cum de au fost de acord doctorii sa le faca aceasta operatie.

Lipoaspiratie nu este o metoda de slabire ci este folosita pentru reconturarea corpului pentru eliminarea grasimii din zone din care este foarte greu de "dat jos" prin dieta. Multa lume nu intelege acest aspect si vrea sa dea jos cateva cailograme prin lipoaspiratie. In primul rand trebuie dieta si exercitiu fizic.

Partajează acest post


Link spre post

Unele operatii estetice au inceput sa fie rambursate de asigurarile sociale in EU. De exemplu micsorarea sanilor, in cazul in care poti aduce argumente convingatoare ca te jeneaza in viata de zi cu zi.

De asemenea este in mare voga un sow TV Extreme macaeover, care prezinta transformarea unor persoane prin operatii estetice, dieta, sport, etc.

Ma tem ca operatia estetica va deveni ceva obisnuit.

 

Cine stie, in cativa ani o sa fim toate Claudia Schiffer sau papusa Barbie.

Partajează acest post


Link spre post
altele pot remedia un defect fizic aducand un beneficiu mult mai mare pe plan psihologic.

 

Daca persoana respectiva devine obsedata de defectul sau este mult mai bine sa se opereze.

 

Lipoaspiratie nu este o metoda de slabire ci este folosita pentru reconturarea corpului pentru eliminarea grasimii din zone din care este foarte greu de "dat jos" prin dieta. Multa lume nu intelege acest aspect si vrea sa dea jos cateva cailograme prin lipoaspiratie. In primul rand trebuie dieta si exercitiu fizic.

 

Ai mare dreptate!

 

Si totusi este surprinzator daca ai sti in ce multe cazuri interventia este "folosita" mai mult decit de "reconturare".... si ce riscant poate fi...

Partajează acest post


Link spre post

eu consider ca naturaletea e mai de pret.operatiile estetice sunt mai des intalnite in cadrul vedetelor care au bani.de ex nu-mi place acum deloc de michael jaccason care si-a mutilat fata in urma operatiilor.mai frumos arata cand era mai tanar si era negru.

Partajează acest post


Link spre post
eu consider ca naturaletea e mai de pret.operatiile estetice sunt mai des intalnite in cadrul vedetelor care au bani.de ex nu-mi place acum deloc de michael jaccason care si-a mutilat fata in urma operatiilor.mai frumos arata cand era mai tanar si era negru.

...exemplu tau are mult mai multe conotatii......Michael nu a facut doar o operatie estetica....el a vrut sa semene cu cineva anume :!: ...banii cheltuiti de el nu au valoare, daca spun ca minim un procent din ce se stie acum despre operatii estetice sau invatat pe chipul sau.

nu contrazic afirmatia ta...doar exemplu dat......!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post

Oricat sa-ar spune ca frumusetea interioara conteaza, si oricat de adevarata ar fi aceasta afirmatie, e destul de greu sa lupti, in calitate de persoana "privilegiata", cu marea masa a oamenilor. Care, intamplator, intr-un oras relativ mic, e compusa din tineri cu "deficiente mintale" (sau dorinta mult prea mica de a gandi), absolut plini de prejudecati. Plus ca necunoscutul nu e obligat sa observe frumusetea interioara... aceasta se descopera in timp.

 

Traiasca optimismul, ca altfel... ne gandim mai mult la viitorul nostru financiar si ne facem planuri. Pentru operatie.

Partajează acest post


Link spre post

Cel mai important ESTE "ce e in interior" cum spunea cineva, dar ce te faci atunci cand nu-rti place cum arata o fata, desi iti place ca persoana (cum gandeste, cum se poarta)?

Sa va povestesc ceva. Acum ceva timp am tot auzit despre relatii incepute prin intermediul net-ului si am devenit curios in legatura cu online dating-ul. Am intrat pe o pagina cu matrimoniale, si am raspuns unei fete cu topic interesant. Am inceput sa vorbim pe mesanger si chiar m-a impresionat. Se vedea ca ne intelegem foarte bine. Chiar in acea seara am vorbit le telefon. si aici totul a decurs de minune. Peste cateva zile ne-a intalnit si: catastrofa! Nu va inchipuiti ca era o fata urata! era un om obisnuit, dar pe mine nu ma atragea nimic la ea, nu imi puteam inchipui cum am arata impreuna. Daca as fi facut un compromis si m-as fi prefacut ca totul e oca as fi gresit si fata de mine si fata de ea. Asa ca am incercat sa fiu cat de diplomat posibil si dupa acea seara am fost tot mai rece. Peste 2 zile totul se terminase. A fost o experienta pe cat de naplacuta, pe atat de instructiva.

Acum puneti-va in locul fetei asteia, va rog. Cum v-ati simti daca ati sti ca cineva v-a evitat doar pentru felul cum aratati? Cum sa-ar fi simtit daca eu m-as fi purtat ca un nesimtit (oricum cred ca am ranit-o si-mi pare teribil de rau, dar ce altceva puteam face?).

Cu toate astea cred ca e mai bine sa acceptam cea ce suntem si sa nu apelam la astfel de metode decat in cazuri extreme, asa cum ati spus si voi.

Partajează acest post


Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×