Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

pasi marunti secuime

Postări Recomandate

Ce pata am eu pe astia care cred ca Transilvania li s-ar cuveni lor si drapelul pe primariile din orasele Transilvanene ar trebui sa contina rosu...alb si verde... :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii dintre cercetatori, intemeindu-se pe stirile transmise de Anonymus presupun ca ungurii au trecut prin trecatorile Carpatilor nordici; altii opteaza pentru ipoteza potrivit careia au trecut prin pasurile Carpatilor rasariteni, ba chiar pe la Porţile de Fier. In perioada corespunzatoare aşezarii ungurilor in Pannonia,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pata am eu pe astia care cred ca Transilvania li s-ar cuveni lor si drapelul pe primariile din orasele Transilvanene ar trebui sa contina rosu...alb si verde... :shout:

 

Eu cu ungurii care locuiesc in RO nu am nimic important de discutat...dar a

_si vrea tare sa discut cu cei care agita "secuimea" pentru referendum de separare...se pare ca si secuii, ca si oltenii, moldovenii, muntenii...sunt manipulati de partide si" meseriasi" din partide...

 

De ce nu au aparut steaguri ale secuilor in Romania, pe primarii...etc. pana in urma cu cateva zeci de zile?

Sa presupunem ca se apropie alegerile si oamenii/partidele care au afaceri in "secuime" sau in zonele adiacente manipuleaza populatia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa presupunem ca se apropie alegerile si oamenii/partidele care au afaceri in "secuime" sau in zonele adiacente manipuleaza populatia?

"Big Business" a jucat mai mereu un rol important si deseori decisiv in politica multor guverne.S-a intamplat si la "case mari"...aka US of A....dapoi in Romania.Interesul poarta fesul chiar daca fesul nu mai seama cu al a lu Gheorghe ci cu al a lu Szandor. Dupa care ies partidele cu platforme si ideologie nationalista,sa se bata cu pumnul in piept,dupa care opozitia le acuza de discriminare etnica,lipsa de patriotism si uite asa...

In fine...probabil ca in unele cercuri,Transilvania este mentionata ca drept "teritoriile ocupate" :shout:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca....cuvantul cheie fiind "trecut" in contextul de mai sus fiind egal cu "tranzit" nu "rezidenta". 8)

 

Naeema - de ce unele consile locale din primarii vor sa faca musai un referendum pentru autonomia tinutului secuiesc?

De ce prefecturile - reprezentantele Guvernului Romaniei - in zona - nu sunt in stare sa puna "piciorul in prag" si sa elimine astfel de "agitatii?".

 

Cred ca baietii de la "securitatea Romaniei " o sa-i tempereze...ca altfel ne trezim cu un cosovo exact in centrul Romaniei....cu zone de "paduri ramase de taiat si exportat ca cherestea" si cu populatie somera in Harghita, Covasna...si alte judete asemenea.

 

 

 

 

 

 

 

 

In fine...probabil ca in unele cercuri,Transilvania este mentionata ca drept "teritoriile ocupate" :shout:

 

Nu este chiar asa(!?) - faptul ca in unele trenuri CFR care au vagoane si din Ungaria - se inchide de catre manipulantii maghiari pur si simplu trecera prin vagoanele lor dupa Brasov- (vagoanele erau deschise inainte de Brasov!)....nu este o provocare?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Naeema - de ce unele consile locale din primarii vor sa faca musai un referendum pentru autonomia tinutului secuiesc?

Pentru ca cei care doresc acesta autonomie ca au avut mana libera si li s-a permis prea mult atunci cand ambitiile lor si "visurile" erau inca muguri.Acu ca au prins radacini balariile...mai greu de carmuit gradina...

 

De ce prefecturile - reprezentantele Guvernului Romaniei - in zona - nu sunt in stare sa puna "piciorul in prag" si sa elimine astfel de "agitatii?".

 

Io stiu...poate le e teama ca sta EU cu ochii pe ei si nu au chef de demonmstratii publice si acuzatii ca "opreseaza" menoritatile... :shout: Mai opresat ma simt eu ca roman daca merg la Covasna si nu-mi leaga nimeni doua boabe in romaneste in tara la mine....total BS...

Mai e putin si o sa faca limba maghiara limba oficiala alaturi de romana (ca in Canada cu franceza) de parca strabunicii lor s-au stras de sireturi cu strabunicii nostri cand au pus primul bolovan la "temelia" Romaniei.

 

Cred ca baietii de la "securitatea Romaniei " o sa-i tempereze...ca altfel ne trezim cu un cosovo exact in centrul Romaniei....cu zone de "paduri ramase de taiat si exportat ca cherestea" si cu populatie somera in Harghita, Covasna...si alte judete asemenea.

 

Fereasca sfantul....

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca cei care doresc acesta autonomie ca au avut mana libera si li s-a permis prea mult atunci cand ambitiile lor si "visurile" erau inca muguri.Acu ca au prins radacini balariile...mai greu de carmuit gradina...

/quote]

 

Gradinarul Verestoy Atilla (senator)...a disparut din politica si isi produce bani conform diplomei lui de inginer_chimist....ca si multi alti politicieni _ de ce vor secuii sa fie autonomi de Romania? - sa-i puna la munca de taiat padurile lor si cele mostenite, un chimist Verestoy Atilla...care a disparut complect pe esicherul politic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×