Sari la conținut
Forum Roportal
Pippo

A intelege despre Noi si Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ceea ce am scris eu e un raspuns si inca unul obiectiv. Cred ca am fost destul de realist.

Te-am rugat sa nu patezi topicul cu concluzii. Fi obiectiv in observatii, nu in concluzii, pentru ca nu stii mai mult decat noi. Tu ne servesti o gogoasa prajita si pudrata. Aici noi de-abea facem aluatul...

 

Tu incerci sa-l definesti pe dumnezeu analizandu-l ca pe o fiinta vie si de aceea nu vei reusi niciodata sa-l definesti decat sa ti-l imaginezi pentru ca el ca fiinta vie nu exista - pe cand eu il definesc analizandu-l ca pe un personaj de basm inventat in scop manipulator ceea ce ma apropie mai mult de adevar. Diferenta dintre mine si tine e ca eu accept realitatea asa cum este - pe cand tu o imbraci in haine luminoase precum un vesmant de aur imbraca un cadavru gol. Si tu si cei ca tine nu iubiti decat un vis...

De cateva mesaje ma repet ca El este un "ce" si nu un "cine"... Diferenta dintre mine si tine este ca tu inghiti gogosile fara sa le mesteci (cum de altfel nu mesteci bine nici macar ce scriu eu).

 

Hai, te rog mult, incearca sa nu strici o conversatie decenta si mai ales contructiva....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cere si ti se va da. Insista si prost si orb de-ai fi, ti-o arata Dumnezeu. Dar insista si semnele vor incepe sa apara.

Am cerut si nu mi s-a dat. Am insistat si nu mi s-a aratat nimic. Alta metoda?

Raspunde-mi in cuvinte mai putin popesti daca vrei intr-adevar sa te inteleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarul este produsul mintii si al inimii. (cel putin din punctul meu de vedere.)

Mintea judeca, iar inima conduce.

 

Total eronat.

Asta e intrebarea mea preferata si toti cad in plasa: nimeni nu raspunde cu 'nu stiu'.

Pentru ca stiu (din punctul meu de vedere - cum am specificat de altfel in mesaj), la fel cum tu nu stii (din punctul tau de vedere cum ai spus chiar tu)

 

Adevarul nu este un produs ci o revelatie...

si nu-mi apartine nici mie nici tie... dar amindoi il recunoastem, in functie de posibilitati.

Da, cred ca s-ar putea spune... o revelatie a inimii confirmata, insotita de judecata, care este un produs (inima + minte) - asta-i adevarul incepatorului dupa mine, al avansatului atunci cand intervine si o stare de "inocenta de copil" care dezvolta mult perceptiile (capacitatile paranormale) - tot dupa parerea mea sa nu se creada ca dau definitii exacte, si eu caut adevarul, la fel ca si ceilalti.

 

Am cerut si nu mi s-a dat. Am insistat si nu mi s-a aratat nimic. Alta metoda?

Raspunde-mi in cuvinte mai putin popesti daca vrei intr-adevar sa te inteleg.

Linisteste-te, trage aer in piept si ia-o de la capat cu si mai multa judecata si incredere ca o sa gasesti adevarul. Probabil incerci sa faci pasi prea mari, si de multe ori cadem din cauza asta. Si mie mi s-a intamplat. Trebuie ca fiecare pas sa fie pentru tine o bucurie si o realizare. Poate nu ai bagat de seama pasii, tocmai, considerandu-i prea banali?

 

 

Copii nu mai pot scrie. E un concert rock public (din ala satanic) aici langa mine si trebuie sa plec la o plimbare ca nu-l suport si nu le pot face vant, ca-s multi si rai... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cateva mesaje ma repet ca El este un "ce" si nu un "cine"...

 

Un "ce" - un "cine"... ce mai conteaza din moment ce prezenta lui in lumea reala este nula ?!

 

Diferenta dintre mine si tine este ca tu inghiti gogosile fara sa le mesteci (cum de altfel nu mesteci bine nici macar ce scriu eu).

 

Ha, cine inghite gogosi citind basme ?! Ha, ha, ha ! Tocmai cine zice...

 

Te-am rugat sa nu patezi topicul cu concluzii. Fi obiectiv in observatii, nu in concluzii, pentru ca nu stii mai mult decat noi. Tu ne servesti o gogoasa prajita si pudrata. Aici noi de-abea facem aluatul...

 

Hai, te rog mult, incearca sa nu strici o conversatie decenta si mai ales contructiva....

 

Fii linistit ! Daca te simti lezat de realitate atunci n-am sa-ti mai zic prea multe... Te las sa te bucuri in continuare de aceasta iluzie radioasa pe care o numesti dumnezeu.

 

Am cerut si nu mi s-a dat. Am insistat si nu mi s-a aratat nimic.

 

Desigur ! La ce sa te astepti de la ceva al carui singur raspuns nu e altul decat tacerea ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sa raspund si eu la intrebari.Atata cat stiu,poate se face o legatura si gasim o concluzie ;)

 

Deci:

 

1Ce parere ai despre oamenii care ucid?

 

Persoanele care ucid,au trecut prin mari incercari pe care nu le-au putut face fata.Astfel a asimilat o data cu refuzul umilintei,energia negativa care l-a invaluit, umplandu-i inima cu ura.Ei ar putea avea o sansa de scapare din mana diavolului,daca ar dorii sa se pocaiasca si sa se reintoarca la Adevaratul Tata.Dar pt asta intervenim noi;deoarece are nevoie mai intai sa se descarce cuiva si apoi vor venii toate,incetul cu incetul.

 

2De ce fac unii oameni crime?

Unii oamenii comit crime datorita neputintei lor de a reactiona la energia negativa care l-a umplut.

 

3De ce nu exista Pace pe pamant?

Nu exista pace pe Pamant pt. ca aici este lupta intre bine si rau.Aici noi,oamenii,hotaram unde vrem sa mergeem,dupa faptele noastre.Drept pt care ingerii buni se lupta pt ca sa-L recunoastem pe Dumnezeu,Adevartul Creator ,iar cei decazuti sa recunoastem creatia lui Dumnezeu vazut .(exista o anumita legenda-daca o pot numi asa-cu D-zeu Creatrul nevazut si Satana creatorul vazut).

 

4Poate un criminal sa ajunga in Imparatia Cerurilor?

La intrebarea asta,iti pot raspunde din 2 p.d.v.Dupa legea crestina,nu pt ca odata ce ai comis o crima,ai incalcat o porunca importanta din cele 10 lasate pe Pamant si doar cu un canon luung te poate ierta D-zeu.Crima este cel mai groaznic pacat din toate cate exista pt ca are asimilat cu el,mai multe pacate printre care si ura.Comiterea unui astfel de pacat presupune distrugerea creatiei si inchipuieti cat de suparat va fi D-zeu,comparand supararea pe care o ai tu atunci cand un frate mai mic iti distruce o lucrare la care te-i straduit ani de zile sa o faci.-un ex.-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am sa raspund si eu la intrebari.Atata cat stiu,poate se face o legatura si gasim o concluzie ;)

 

Deci:

 

1Ce parere ai despre oamenii care ucid?

 

Nu exista oameni care ucid!

Ucigasii sunt doar bestii cu aspect uman!

 

2De ce fac unii oameni crime?

Oamenii nu fac crime!

Bestiile cu aspect uman comit crime ptr ca le lipseste CONSTIINTA ...adica acel "ceva" ce face diferenta intre OM si animal!

 

 

3De ce nu exista Pace pe pamant?

Din cauza faptului ca unele maimute primate au depasit stadiul de animal ...dar inca nu au ajuns la nivelul de OM!

Ai auzit ca animalele sa faca razboaie?

Dar Oamenii cu O mare?

 

 

4Poate un criminal sa ajunga in Imparatia Cerurilor?

Da !

Ce te face sa crezi ca un criminal ar fi nemuritor?

Trecerea in Nefinta este la fel atat de pentru criminalii ca si ptr religiosi!

 

De ce nu i-ar mantui Christos de viata si pe criminali ... cand el insusi este energie negativa ?

 

Sau faptul ca el (Christos) recunoaste ca este Lucifer ...ba chiar si stapanul cheilor mortii si ale iadului este ptr voi ceva pozitiv?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Linisteste-te, trage aer in piept si ia-o de la capat cu si mai multa judecata si incredere ca o sa gasesti adevarul. Probabil incerci sa faci pasi prea mari, si de multe ori cadem din cauza asta. Si mie mi s-a intamplat. Trebuie ca fiecare pas sa fie pentru tine o bucurie si o realizare. Poate nu ai bagat de seama pasii, tocmai, considerandu-i prea banali?

De vina nu sunt pasii...ci punctele de sprijin pe care ar trebui sa calc. Adevarul este ceva subiectiv... ar fi prea simplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doresc ca acest topic sa nu fie o lupta intre creationisti si evolutionisti. Acest topic presupune existenta lui Dumnezeu, dupa cum rezulta din titlu. Deci aici privim lucrurile acceptand ideea existentei lui Dumnezeu (de natura divina, nu gen constiinta globala sau om-dumnezeu) si incercand sa ne intelegem pe Noi si pe Dumnezeu. Deci lupta de a demonstra ca Dumnezeu nu exista, aici este practic off-topic Exista un topic special pentru a demonstra sau nega acest lucru. .

Multumesc

 

De vina nu sunt pasii...ci punctele de sprijin pe care ar trebui sa calc. Adevarul este ceva subiectiv... ar fi prea simplu.

Adevarul este unul singur. Neintelegerea noastra il face subiectiv. Pe masura ce incepem sa intelegem adevarul, incep sa cada cojile minciunii si iluziei. Pas cu pas.

 

In primul rand cred ar trebui sa incepem prin a refuza minciunile simple, si a constientiza minciunile inconstiente, incepand cu noi si cu tot ce este in jurul nostru. Sa infruntam adevarul despre noi si despre ce este in jurul nostru in cele mai mici detalii. Sa recunoastem orgoliul, ura, prostia (greseala neintentionata), rautatea, viciile, etc, sa le infruntam si sa ne eliberam de toate astea si sa spunem lucrurile in fata, asa cum gandim. Sa fim buni si rabdatori. Sa ne perfectionam in bunatate, adevar si dreptate. Si sa acordam dragostea si ajutorul dragilor si a celor din jurul nostru. (asta nu presupune sa fii prost de bun, inima trebuie sa dicteze limitele). Ai incercat asta?

 

O data cu astea, cred ca trebuie sa ne antrenam si perfectionam judecata si trebuie sa ne inbunatatim cunoasterea, lasand deoparte detaliile si focalizandu-ne atentia pe elementele esentiale, care stau la baza lumii in care traim (de exemplu, nu studiem carti de inalta specialitate din care sa intelegem putin sau nimic, ci mai degraba carti ce explica concepte fundamentale care se gasesc la baza specializarilor respective - cat mai la baza cunoasterii. Ce studiem, trebuie "disecat", judecat si meditat.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un suedez a spus ca viitorul apartine nu celor care ofera raspunsuri ci a celor care stiu ce/cum (se) intrebe.

 

Pentru ca se zice ca intrebarea contine si raspunsul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o intrebare...cine suntem noi?

cine este dumnezeu?

o alata intrebare la fel de simpla :)

 

eu cred ca mai intai ar trebui sa intelegem cine suntem noi.

cel putin, noi existam sigur, si avem o istorie a societatii, una a biologiei corpului, una a fizicii si chimiei elementelor ce ne compun (mai ne trebuie si una a cuanticii...)

 

mai apoi, ar trebui sa incepem sa intelegem ce este Dumnezeu (pentru ca cine este Dumnezeu se cam stie, dar sunt prea multe definitii, nici una in unanimitate acceptata ca fiind singura adevarata)

 

Si abia in final, stiind ce este Dumnezeu, putem sa raspundem la intrebarea "Crezi in Dumnezeu?".

Pana atunci, cine ma poate intreba daca "crezi in... aaa... nu stiu in cine?"

Nimeni!

Si nici eu nu pot spune "Cred in Dumnezeu", dar nu am nici cea mai mica idee in cine cred!

(Si Doamne fereste sa spun ca stiu, ca sunt instantaneu catalogat drept: :) :shout: 8) :) :) ).

 

Cam asa stau lucrurile.

 

Dumnezeu nu este decat o idealizare a caracterului uman. Atat ! Restul e basm...

 

Nu dumnezeu l-a creat pe om, ci omul l-a creat pe dumnezeu dupa chipul si asemanarea omului.

 

corect!

daca, desigur, ne raportam la batranelul atotputernic.

 

dar oare nu poate exista si altceva, decat acest batranel?

 

MIRADA, tie ti se pare ca lucrurile in Univers au aparut, au evoluat si interactioneaza LA INTAMPLARE, sau totul se petrece dupa o LOGICA si o RATIUNE?

 

 

Atat sa-mi raspunzi.

Sincer.

 

Cum poti sa-l intelegi pe D-zeu?

 

Ca raspuns al acestei framantari, ce sta scrisa in noi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×