Sari la conținut
Forum Roportal
Pippo

A intelege despre Noi si Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu nu este decat o idealizare a caracterului uman. Atat ! Restul e basm...

 

Nu dumnezeu l-a creat pe om, ci omul l-a creat pe dumnezeu dupa chipul si asemanarea omului.

Desi e la religie... noi aici cautam raspunsuri, nu concluzii... daca noi care credem in existenta Lui si nu stim ce este, de unde sa stii tu, care nici macar nu crezi semnele Lui ? (desi foarte materiale)

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt capcana, deoarece, desi par usoare, unele din intrebarile tale sunt foarte profunde si probabil sunt putini care s-ar gasi sa raspunda corect.

Un suedez a spus ca viitorul apartine nu celor care ofera raspunsuri ci a celor care stiu ce/cum (se) intrebe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un suedez a spus ca viitorul apartine nu celor care ofera raspunsuri ci a celor care stiu ce/cum (se) intrebe.

Ideea suedezului este si ideea noastra ;)

 

Cum poti sa-l intelegi pe D-zeu?

Avansand pe calea pe care ne-o arata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La intrebarea asta probabil s-ar putea raspunde cu adevarat doar cunoscandu-l pe Dumnezeu... ;) Pentru noi deocamdata, e bine de stiut ca suntem niste "spirite inteligente"... dar ajungem la alte intrebari.. :)

 

 

Poate mai potrivita intrebarea ar fi "ce este Dumnezeu?"... ... asta este obiectivul nostru, daca aflam, inchidem topicul :)

1 dar exista dumnezeu? de unde stim

2 cum ce este? el se considera a fi creatorul nostru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi e la religie... noi aici cautam raspunsuri, nu concluzii... daca noi care credem in existenta Lui si nu stim ce este, de unde sa stii tu, care nici macar nu crezi semnele Lui ? (desi foarte materiale)

 

Ceea ce am scris eu e un raspuns si inca unul obiectiv. Cred ca am fost destul de realist.

 

Tu incerci sa-l definesti pe dumnezeu analizandu-l ca pe o fiinta vie si de aceea nu vei reusi niciodata sa-l definesti decat sa ti-l imaginezi pentru ca el ca fiinta vie nu exista - pe cand eu il definesc analizandu-l ca pe un personaj de basm inventat in scop manipulator ceea ce ma apropie mai mult de adevar. Diferenta dintre mine si tine e ca eu accept realitatea asa cum este - pe cand tu o imbraci in haine luminoase precum un vesmant de aur imbraca un cadavru gol. Si tu si cei ca tine nu iubiti decat un vis...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pippo, ce este Adevarul.

Adevarul este produsul mintii si al inimii. (cel putin din punctul meu de vedere.)

Mintea judeca, iar inima conduce.

 

Dar daca nu vezi calea?

Cere si ti se va da. Insista si prost si orb de-ai fi, ti-o arata Dumnezeu. Dar insista si semnele vor incepe sa apara.

 

1 dar exista dumnezeu? de unde stim

Existenta lui o vom dovedi pe topicul Gustavo Rol, unde vom face conexiuni cu paranormalul si dovezile materiale, insotite de alte exemple de oameni sfinti care sa confirme aceleasi lucruri.

 

2 cum ce este? el se considera a fi creatorul nostru

Nu-i un mosulica cu barba alba, asta sigur :) Dar iti repet, este un "ce", este o manifestare sublima pe care mintile noastre nu o pot concepe daca nu le destupam... lucru care este si obiectivul nostru. (doar nu te-astepti din prima sa intelegi sfarsitul, asta nu-i un CD sa sari unde vrei tu :) ;) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarul este produsul mintii si al inimii. (cel putin din punctul meu de vedere.)

Mintea judeca, iar inima conduce.

Total eronat.

Asta e intrebarea mea preferata si toti cad in plasa: nimeni nu raspunde cu 'nu stiu'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarul este produsul mintii si al inimii. (cel putin din punctul meu de vedere.)

Mintea judeca, iar inima conduce.

Adevarul nu este un produs ci o revelatie...

si nu-mi apartine nici mie nici tie... dar amindoi il recunoastem, in functie de posibilitati.

Editat de florance3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×