Sari la conținut
Forum Roportal
Pippo

A intelege despre Noi si Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deschid acest topic pentru toate intrebarile "simple" ce ne ajuta sa ne dam seama cine suntem si ce este Dumnezeu.

 

Ce parere ai despre oamenii care ucid?De ce fac unii oameni crime?De ce nu exista Pace pe pamant?Poate un criminal sa ajunga in Imparatia Cerurilor?Ce spune Gustavo Rol despre aceste lucruri si despre Imparatia Cerurilor?

 

Preafericitule, esti invitat aici cu intrebarile generice despre noi, viata si Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar tu o sa ne spui ce este Adevarul, nu?

Ai tu raspunsurile, Pippo del Dios?

 

Nu ti-e jena?

Intrebarile si raspunsurile sunt de la toti pentru toti. N-au nici o legatura cu initiatorul topicului. Ar fi frumos ca Preafericitul cand pune intrebari "capcana" pe alte topice, sa le puna si pe-aici... ;)

 

N-am motiv sa-mi fie jena, cum nici tu sa ma-ntrebi asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarile si raspunsurile sunt de la toti pentru toti. N-au nici o legatura cu initiatorul topicului. Ar fi frumos ca Preafericitul cand pune intrebari "capcana" pe alte topice, sa le puna si pe-aici... ;)

 

N-am motiv sa-mi fie jena, cum nici tu sa ma-ntrebi asta...

De ce crezi ca sunt intrebari "capcana"?Nu este o realitate si faptul ca unii oameni ucid,nu este pace ......si etc....?Eu am crezut ca Gustavo Rol da raspunsuri la aceste realitati si eventual poate a spus si ce se intampla cu criminalii si daca acestia vor ajunge vreodata in Rai.Ce parere are Gustavo Rol despre intrupare?

 

Ceea ce stiu este ceea ce este scris in Biblie si ceea ce mi-a revelat DUMNEZEU!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce crezi ca sunt intrebari "capcana"?

Sunt capcana, deoarece, desi par usoare, unele din intrebarile tale sunt foarte profunde si probabil sunt putini care s-ar gasi sa raspunda corect.

 

Eu am crezut ca Gustavo Rol da raspunsuri la aceste realitati si eventual poate a spus si ce se intampla cu criminalii si daca acestia vor ajunge vreodata in Rai.Ce parere are Gustavo Rol despre intrupare?

 

Ceea ce stiu este ceea ce este scris in Biblie si ceea ce mi-a revelat DUMNEZEU!

Gustavo Rol, vorbeste ca Biblia, dar cum am spus, el nu este Biblia, au ramas putine de la el (dar bune), si voi traduce cateva din cugetarile sale ca sa-ti faci o idee. Inspiratia lui a fost Biblia, bunatatea, intelegerea, dragostea... Dar nici alte scrieri cu substanta nu vorbesc rau. Important este sa intelegem cum sa facem pasul asta spre infinit despre care vorbeste si Biblia si alte scrieri, toate vorbesc de asta... deci ceva trebuie facut. Ce? Asta incercam sa aflam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deschid acest topic pentru toate intrebarile "simple" ce ne ajuta sa ne dam seama cine suntem si ce este Dumnezeu.

o intrebare...cine suntem noi?

cine este dumnezeu?

o alata intrebare la fel de simpla ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deschid acest topic pentru toate intrebarile "simple" ce ne ajuta sa ne dam seama cine suntem si ce este Dumnezeu.

 

Dumnezeu nu este decat o idealizare a caracterului uman. Atat ! Restul e basm...

 

Nu dumnezeu l-a creat pe om, ci omul l-a creat pe dumnezeu dupa chipul si asemanarea omului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o intrebare...cine suntem noi?

La intrebarea asta probabil s-ar putea raspunde cu adevarat doar cunoscandu-l pe Dumnezeu... :) Pentru noi deocamdata, e bine de stiut ca suntem niste "spirite inteligente"... dar ajungem la alte intrebari.. :)

 

cine este dumnezeu?

o alata intrebare la fel de simpla ;)

Poate mai potrivita intrebarea ar fi "ce este Dumnezeu?"... ... asta este obiectivul nostru, daca aflam, inchidem topicul :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×