Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Cuib de viespi

Postări Recomandate

Copiadicuibdeviespi19.jpg

Aluatul

 

575g faina

30 g drojdie

30 g zahar

50 ml ulei

5 galbenusuri

200 ml lapte

100 ml apa

putina sare

coaja de lamaie

 

Crema

 

200 g unt

100 g zahar

 

Sirop

 

125 ml lapte

150 g zahar

aroma de vanilie

 

Preparare

 

Aluatul: daca folosim masina de facut paine punem inauntru toate ingredientele si o programam pt. framantat si dospit

Daca nu, pregatim asa: punem drojdia cu o lingura de faina, zaharul si putin lapte caldut sa dospeasca. Punem faina intr-un vas, adaugam restul ingredientelor si drojdia dospita si framantam. Daca vedem ca aluatul e prea moale mai adaugam putina faina apoi lasam la dospit.

Impartim aluatul in 2 parti egale si il intindem uniform intr-o foaie dreptunghiulara groasa de cca 3-4 mm.

Crema: amestecam zaharul cu untul (nu e nevoie sa se topesca zaharul).

Crema astfel obtinuta o impartim in doua si ungem fiecare foaie dupa care rulam foile si taiem bucatele de cca 4 cm.

* Cuiburile se pot umple: dupa ce le ungeti cu unt presarati putina nuca zdrobita, bucatele mici de ciocolata, nuca de cocos, scortisoara, cafea nes sau ce va mai trece prin minte.

Punem rulourile obtinute in tava cu foaie de copt (aveti grija sa nu fie tava cu pereti detasabili ca v-a curge compozitia) cu taietura in sus. Asezam bucatelele in tava la o mica distanta intre ele si lasam la dospit inca 30 minute

Punem la copt la 180C.

Siropul: punem la incalzit laptele, zaharul si vanilia pana se topeste zaharul.

Dupa 20 de minute in care au stat cuiburile in cuptor le scoatem si le stropim cu sirop, luand cate o lingura de sirop si turnand pe fiecare cuib pana se termina siropul.Atentie sa nu va ardeti.

Le mai lasam la copt inca cca 10-15 minute dupa care le scoatem si le lasam la racit.

Va doresc spor la treaba si pofta buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele cu stafide sunt excelente. Mama iubitului meu face destul de des si, de obicei, nu avem rabdare sa lasam sa se raceasca. :spiteful: Imi lasa gura apa cand imi amintesc ce bune-s...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:pardon: Ea le face des si ma nimeresc si eu pe-acolo. Iti dai seama ca o sa vina o vreme cand o sa mi le prepar singura. A prins bine reteta - merci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

angeli que, sa traiesti o mie de ani! ;)

 

 

ma duc sa scot cuiburile din cuptor, am facut din jumatate de portie, dar si asa au iesit muuuulte.

Abia astept sa le gust :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
angeli que, sa traiesti o mie de ani! ;)

 

 

ma duc sa scot cuiburile din cuptor, am facut din jumatate de portie, dar si asa au iesit muuuulte.

Abia astept sa le gust :)

Si cum is?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fraaateeeeeee, dupa titlul topicului numai la mancare nu ma gandeam ;) ...

 

auzi tu, cuib de viespi...

esti a doua sau chiar a treia persoana care nu stie despre ce e vorba :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×