Sari la conținut
Forum Roportal
Ecaterina

PowerPoint

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum pot adauga muzica la un Slide Show? Am slide show, am muzica, le-am pus impreuna si totul este ok cand urmaresc aceasta pe calculatorul meu. Cand vreau sa vad pe alt calculator nu mai am muzica. Unde gresesc? Sau ce trebuie sa mai fac ca sa pot salva de exemplu pe un CD si sa am si prezentarea si muzica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum pot adauga muzica la un Slide Show? Am slide show, am muzica, le-am pus impreuna si totul este ok cand urmaresc aceasta pe calculatorul meu. Cand vreau sa vad pe alt calculator nu mai am muzica. Unde gresesc? Sau ce trebuie sa mai fac ca sa pot salva de exemplu pe un CD si sa am si prezentarea si muzica?

 

Ai reusit sa pui muzica ? Daca nu uite aici o pagina cu explicatii: PP Soundtrack

Faci click pe un slide, apoi mergi "Insert", selectezi "Music and Sound" si apoi "Select sound from file".

 

 

Ca ultima solutie poti sa folosesti un radiocasetofon sa pui muzica in timpul prezentarii :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acelasi mod procedam si eu. Intradevar daca salvezi in acelasi loc, de ex.pe un memory stick, fisierul cu prezentarea si fisierul cu melodia este ok, functioneaza. Dar eu primesc de la cunoscuti prezentari sau cum zic unii mai carcotasi, insiruiri de poze si au si muzica, iar acestea nu au decat un fisier .pps. As fi vrut si eu sa fac acelasi lucru. L-am facut si eu .pps dar degeaba, daca nu gaseste fisierul cu melodia nu canta si pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In acelasi mod procedam si eu. Intradevar daca salvezi in acelasi loc, de ex.pe un memory stick, fisierul cu prezentarea si fisierul cu melodia este ok, functioneaza. Dar eu primesc de la cunoscuti prezentari sau cum zic unii mai carcotasi, insiruiri de poze si au si muzica, iar acestea nu au decat un fisier .pps. As fi vrut si eu sa fac acelasi lucru. L-am facut si eu .pps dar degeaba, daca nu gaseste fisierul cu melodia nu canta si pace.

 

Acum am inteles despre ce e vorba, uite aici niste indicatii: music and powerpoint. Acolo spun ca fisierele de tip MP3 nu pot fi incorporate in prezentari astfel incat sa rezulte un singur fisier. Muzica trebuie sa fie in format WAV. Partea neplacuta este ca formatul wav ocupa mult spatiu si vei ajunge sa ai prezentari de cateva zeci sau sute de MB, in functie de durata pasajului muzical.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum pot adauga muzica la un Slide Show? Am slide show, am muzica, le-am pus impreuna si totul este ok cand urmaresc aceasta pe calculatorul meu. Cand vreau sa vad pe alt calculator nu mai am muzica. Unde gresesc? Sau ce trebuie sa mai fac ca sa pot salva de exemplu pe un CD si sa am si prezentarea si muzica?

 

da. Daca nu ai piesa in acel calculator, nu fuctioneaza ambele in acelasi timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand Photodex-ProShow--

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum am inteles despre ce e vorba, uite aici niste indicatii: music and powerpoint. Acolo spun ca fisierele de tip MP3 nu pot fi incorporate in prezentari astfel incat sa rezulte un singur fisier. Muzica trebuie sa fie in format WAV. Partea neplacuta este ca formatul wav ocupa mult spatiu si vei ajunge sa ai prezentari de cateva zeci sau sute de MB, in functie de durata pasajului muzical.

 

 

Varianta asta am tot incercat-o, dar nu merge. Cum mut prezentarea, adio muzica.

Cred ca renunt, s-au poate nu :pardon: Oricum pentru seara asta gata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la concluzia ca cateva idei dar fixe :blink: Nu am reusit sa rezolv problema cu muzica intr-o prezentare .pps si am gasit ceva si mai si. Ca sa intelegeti mai bine trebuie sa vedeti prezentarea de aici http://www.mondopps.com/pps_2008/pianoforte.htm. Imi puteti spune cum este realizata? Si poate reusesc si eu pana la urma sa fac o prezentare cu muzica, fara ca fisierul cu melodia respectiva sa fie separat. Am incercat si cu melodie .wav. Daca le despart (fisierele) pa, se duce tot de rapa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si poate reusesc si eu pana la urma sa fac o prezentare cu muzica, fara ca fisierul cu melodia respectiva sa fie separat. Am incercat si cu melodie .wav. Daca le despart (fisierele) pa, se duce tot de rapa.

Eu am facut cu fisier de tip .wav si a functionat. Mutand fisierul .ppt in alt director sunetul se pastreaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am facut cu fisier de tip .wav si a functionat. Mutand fisierul .ppt in alt director sunetul se pastreaza.

 

 

Uraaaaaa :D a mers, AM REUSIT :)

 

Dar ai vazut prezentarea cu pianul? Cum este facuta?

Acum daca am reusit cu muzica crezi ca pot face sa se aprinda lumanarile si focul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×