Sari la conținut
Forum Roportal
kadmond

Criza financiară... Trece? Cand? Cum?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iata speranta de viata in tarile europene (atasat).

Dar oricum, sistemul de pensii european va falimenta in curand, deoarece e bazat pe un model economic falimentar - crestere permanenta pe o planeta cu resurse finite.

Vezi: Cine a avut dreptate?

 

Nu stiu daca "VA" pentru ca deja este...ca si al nostru de altfel. Legat de criza...mai dureaza...am trecut de criza companiilor acum suntem in criza statelor probabil ca urmeaza o criza a inflatiei. Motivul este ca nu se poate scapa altfel de criza datoriilor. Daca nu se ajunge la inflatie atunci o sa avem deflatie si noi falimente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu se ajunge la inflatie atunci o sa avem deflatie si noi falimente.

Criza din 1929 a bagat mintile in cap tuturor politicienilor si economistilor care sperau sa rezolve ceva prin deflatie. Rezolvarea este inflatia, iar valorile la care au ajuns aurul si francul elvetian, de exemplu, pot fi explicate si prin inflatia care a afectat simultan moneda euro si dolarul american.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, din momentul in care am atins "limitele creşterii", nu mai contează cine e la guvernare. Resursele biologice epuizate de suprapopulaţie nu vor mai permite nici odată relansarea acestui model economic. Toate ţările dezvoltate vor ajunge la nivelul Mexicului, iar apoi, când se vor echilibra, şi acest nivel va scade brusc, dar deja la nivelul ţărilor africane de astăzi.

Până nu se schimbă modelul economic pe unul BIO-ECONOMIC, corelat cu oferta ecosistemelor nimic nu se va mişca din loc.

Ba din contra, vom intra curând în faza finală a Cicluli nostru Demografic - Colapsul socio-economic. Exact cum ne-a învăţat "tătuca" Malthus.

 

Asa e.

 

De-a lungul istoriei vedem tari/imperii/regimuri de guvernare nascandu-se, dezvoltandu-se, crescand, atingand o limita si apoi prabusindu-se mai iute sau mai incet, dar iremediabil.

 

Acuma vedem asta si in sfera economicului. S-a ajuns la un organism iesit din control, o excrescenta, deja incepe dezagregarea, degenerarea. Organismul asta economic e menit pieirii.

 

Se pare ca succesul pe termen lung, nu e crestere necontrolata, ci un echilibru, intre disolutie si crestere. Prea putin strica, prea mult de asemenea.

 

Asa zisul 'trai decent ' inventie capitalista, o sa duca toata lumea de rapa. Oamenii nu a venit pe lume doar ca niste monstrii de consum, ei au si alte dimensiuni, pe care sedusi de materialism le cam uita sa si le exploreze....

 

Anumite produse asa zis necesare, is in fapt produse de lux si in mod normal nu toata lumea ar trebui sa le aiba, sau ar trebui ingradta cumva utilizarea lor doar pt necesar, nu placere.

 

Suprapopulatie, dorinte iesite de sub control, productie de dragul productiei, si rezultatul e haosul.

 

 

 

 

Cu toate astea nu sunt de acord cu unele solutii radicale - de pe blogul tau. Tocmai am postat pe blog, de ce....

 

Omul alege intotdeauna cea mai cruda, mai nebuna, mai grea cale... :stars: Habar nu am de ce... Lagare, razboaie, eutanasiere, virusi in aer, tot atatea solutii pt 'reducerea populatiei', cand colo, infranarea dorintelor pe toate planurile, si o politica de stat care sa limiteze nasterile e solutia normala. Constientizarea, asta ne lipseste, si aici trebuiesc bagati bani in campanii...

 

 

Dar nu are legatura directa cu topicul, ci cu blogul, postat de Paisie.

Editat de Tipareth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o criza artificial creata dupa parerea mea ca sa-si mai umple buzunarele niste bogati ai lumii

 

 

bietii saraci bogati. Probabil ca au buzunare de popi. :D

Cum ziceam, criza planificata va lua sfarsit intre anii 2017-2020.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×