Sari la conținut
Forum Roportal
Rain

de ce uneori este asa greu cand iubesti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiu daca atashamentul se poate confunda cu obisnuita dar atashamentul e acel sentiment ca esti stapan pe ceva ce iti aduce placere ... si cand obiectul placerii dispare normal ca esti "deranjat"

 

ca daca ne-am iubi partenerii neconditionat nu am avea nevoie de confirmari ca si ei ne iubesc, n-am plange cand nu ne scriu, nu ne-am enerva cand nu fac ce vrem noi ...

 

dar ... intr-o relatie intervine atashamentul, depinde de noi cat il lasam sa ne stapaneasca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cativa ani, am vazut/auzit la tv/radio, nu mai tin minte exact o explicatie pentru starea ce o simtim atunci cand suntem indragostiti.

 

Evident e legat de reactii chimice (hormoni, enzime, serotonina & stuff) ... si din ce imi amintesc, ei spuneau, ca daca studiezi un cuplu de indragostiti, vei observa ca ei sunt mai mult tristi, posomarati, dusi pe ganduri, etc...

 

Sa dam vina pe "chimie" pt faptul ca ne e greu atunci cand iubim?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu daca atashamentul se poate confunda cu obisnuita dar atashamentul e acel sentiment ca esti stapan pe ceva ce iti aduce placere ... si cand obiectul placerii dispare normal ca esti "deranjat"

 

ca daca ne-am iubi partenerii neconditionat nu am avea nevoie de confirmari ca si ei ne iubesc, n-am plange cand nu ne scriu, nu ne-am enerva cand nu fac ce vrem noi ...

 

dar ... intr-o relatie intervine atashamentul, depinde de noi cat il lasam sa ne stapaneasca

Pai ce numesti tu atasament,eu ii spun obisnuinta :stars: De ce atunci cand persoana iubita nu mai e langa tine incepi sa suferi...de ce cand treci prin locuri prin care odata iti faceau placere,cand nu mai esti cu iubita,incerci sa le ocolesti? De ce lucrurile marunte,facute impreuna cu cineva,ajung sa fie adevarate chinuri in momentul in care incerci sa le faci singur?

De ce spunem de fiecare data"chestia asta o faceam cu x"....chiar si in subconstient ;)

De ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ce numesti tu atasament,eu ii spun obisnuinta ;) De ce atunci cand persoana iubita nu mai e langa tine incepi sa suferi...de ce cand treci prin locuri prin care odata iti faceau placere,cand nu mai esti cu iubita,incerci sa le ocolesti? De ce lucrurile marunte,facute impreuna cu cineva,ajung sa fie adevarate chinuri in momentul in care incerci sa le faci singur?

De ce spunem de fiecare data"chestia asta o faceam cu x"....chiar si in subconstient :lol2:

De ce?

pentru ca nu stiti sa va detasati de trecut :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca nu stiti sa va detasati de trecut :stars:

Flori,trecutul e parte din tine...nu ai cum sa te detasezi de el.E parte din tine,daca l-ai nega te-ai nega pe tine ;) Ar fi bine sa putem sa facem asa incat tot ce a fost trecut sa fie lasat la o parte...dar,cum ziceam subconstientul iti joaca feste cateodata :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

doar sa te detasezi de el, nu sa-l uiti ;) dar astia empatici ca noi mai greu reusesc sa fie sloi de gheatza ... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Flori,trecutul e parte din tine...nu ai cum sa te detasezi de el.E parte din tine,daca l-ai nega te-ai nega pe tine :lol2: Ar fi bine sa putem sa facem asa incat tot ce a fost trecut sa fie lasat la o parte...dar,cum ziceam subconstientul iti joaca feste cateodata :king:

detasare nu inseamna uitare. te poti detasa doar cand ai inteles lucrurile si le-ai acceptat asa cum au fost, cand te-ai impacat cu tine dupa cele intamplate. fara aceasta detasare, trecutul te va bantui si impiedica sa-ti traiesti prezentul si viitorul si sa te bucuri de ele.

da, subconstientul iti joaca feste pentru ca in sufletul tau nu esti detasat de trecut si atata timp cat nu vei fi, iti va juca mereu feste. ;) :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
detasare nu inseamna uitare. te poti detasa doar cand ai inteles lucrurile si le-ai acceptat asa cum au fost, cand te-ai impacat cu tine dupa cele intamplate. fara aceasta detasare, trecutul te va bantui si impiedica sa-ti traiesti prezentul si viitorul si sa te bucuri de ele.

da, subconstientul iti joaca feste pentru ca in sufletul tau nu esti detasat de trecut si atata timp cat nu vei fi, iti va juca mereu feste. :lol2: :stars:

OFF-TOPIC

:king: Chiar trebuie sa ai replica la toate ;) Chiar iti place sa ai ultimul cuvant :o: :ok:

Flori,curios dar hai sa-ti spun ceva.....eu sunt detasat de tot ce a fost...Insa asta nu ma impiedica atunci cand sunt intr-un loc/situatie,sa nu imi amintesc lucruri frumoase sau mai putin frumoase despre o anumita persoana.Zambesc si merg mai departe....desi la nivel mental apare acel flash,aceea imagine,amintirea.....in suflet sunt impacat :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×