Sari la conținut
Forum Roportal
Rain

de ce uneori este asa greu cand iubesti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

e greu ..pt ca ne este frica sa iubim,ne este frica sa fim noi,ne este frica ca nu ne accepta.....,paote ne speriem pt ca e prea frumos..who knows,cred ca si de asta este greu pt cei carora le e greu...depinde de la om la om....de la situatie la situatie.....

 

take care..all..si DISTRACITE pr tonight..si un weekend palcut in continuare..

 

pa pa :dwarf:

 

"live every day,like it is the last one!"nu merita sa iti fie frica,tre sa faci incat sa nu regreti,sa nu regreti :...ca nu ai incercat, ca nu iai spus..,ca nu.....

 

 

:cat2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e greu pentru ca cele mai multe relatii esueaza in perimetrul mizer al sufletului, in imediat, in necesitate, in nevoia umana de a nu fi singur. e greu pentru ca odata mistuita in pasiune, o relatie nu mai are puterea sa renasca, sa acceada la un stadiu superior, spiritual. e greu pentru ca pe cat de tentanta e dedublarea in celalalt, predarea fara echivoc, cei mai multi ajung sa traiasca prin cel de langa ei, uitandu-se si abandonandu-se pe sine.

iubirea, ca si credinta, trebuie mai intai sa te ingenuncheze. totul e sa ai puterea sa te inalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e greu pentru ca cele mai multe relatii esueaza in perimetrul mizer al sufletului, in imediat, in necesitate, in nevoia umana de a nu fi singur. e greu pentru ca odata mistuita in pasiune, o relatie nu mai are puterea sa renasca, sa acceada la un stadiu superior, spiritual. e greu pentru ca pe cat de tentanta e dedublarea in celalalt, predarea  fara echivoc, cei mai multi ajung sa traiasca prin cel de langa ei, uitandu-se si abandonandu-se pe sine.

iubirea, ca si credinta, trebuie mai intai sa te ingenuncheze. totul e sa ai puterea sa te inalti.

uauuu, mi-au smuls destule zambete cuvinetele tale, trebuie sa subscriu . :cat2:

asta-i esenta :dwarf:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uauuu, mi-au smuls destule zambete cuvinetele tale, trebuie sa subscriu . :soc:

asta-i esenta  :ok:

 

Mie mi se pare simplu sa iubesti doar atunci cand esti iubit... exact cu aceiasi masura...!

Nici mai mult nici mai putin! Ar fi perfect... :dwarf:

 

Cat despre asemanare dintre credinta si "dragostea umana"... mi se pare o "obraznicie"!

Nu putem sa asemanam dragostea pt semeni cu cea pt Dumnezeu...

Dumnezeu (ma refer la dragostea pt EL (credinta)) nu poate fi asemanat cu nimic din ce poate exista pe pamant tot la un loc ce avem noi aici reprezinta o firmitura in fata credintei in Dumnezeu! (Ok am deviat de la topic :cat2: srry)

 

Si uneori poate fi dificil sa iubesti atunci cand incerci sa "modelezi" persoana de langa tine... Iar daca si unul si altul incearca asta (de a controla pe celalalt)...

deja e incurcat rau de tot ! ;)

 

"Marile noastre probleme de azi , vor trece neobservate pentru cei de maine !"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum a spus si tiger ash , credinta nu se poate compara cu dragostea umana.

Mi-ati spus multe adevaruri, dar atunci cand iubesti nu inseamna sa dai tot, sa faci compromisuri?

Parerea mea e ca daca incerci sa controlezi persoana de langa tine, nu mai este dragoste. Din moment ce ai acceptat sa fi langa acea persoana ai acceptat si calitatile si defectle acesteia. Toate lucrurile tebuie putin finisate ca sa fie perfecte, asta da, sunt de acord,dar nu sa controlezi persoana draga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E doar un joc de cuvinte ...ceea ce spui !!!

se pare ca avem moduri diferite de a privi dragostea. Eu pur si simplu nu as putea niciodata sa controlez persoana de langa mine si nici mie nu-mi place sa fiu controlata.... eu merg pe principiul " ce tie nu-ti place altuia nu-i face".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre asemanare dintre credinta si "dragostea umana"... mi se pare o "obraznicie"!

Nu putem sa asemanam dragostea pt semeni cu cea pt Dumnezeu...

Dumnezeu (ma refer la dragostea pt EL (credinta)) nu poate fi asemanat cu nimic din ce poate exista pe pamant tot la un loc ce avem noi aici reprezinta o firmitura in fata credintei in Dumnezeu!

 

1. nu am pomenit nimic de Dumnezeu.

2. iubirea umana, daca nu e dublata de ceva transcedental, de o strafulgerare divina, ramane exact cum am descris-o mai sus, imunda, limitata, efemera.

3. si daca vrei inerpretari, nu am incercat sa diminuez dragostea pentru Dumnezeu(daca pe el il preferi), ci sa inalt dragostea umana pe o treapta superioara.

4. acum mai gandeste-te.

 

later edit:

am citit mai atent ce s-a scris pe aici. vad ca vreti cu tot dinadinsul sa ramaneti la a emite retete ieftine pentru fericire. exista reviste precum cosmo sau treziti-va care fac asta. credeam ca exista oameni care vad in iubire ceva mai mult decat "de ce sa vin cu tine la cumparaturi", "sunt grasa?", "iar ai venit beat?", "iar mi-ai cheltuit juma` salaru pe toale?", etc

Editat de trilulilu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce e greu? Pentru ca ne cam place noua sa complicam lucrurile... cel putin, eu una , sunt talentate in chestiile astea... asa k prefer sa nu mai mai amestec sentimental intr-o relatie din urma careia am de suferit inca de la inceput.

Numai bine va doresc, aveti grija de voi shi ... nu lasati prostii sa va calce in picioare! :dwarf:

post-8801-1126439993_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×