Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Limba noastra-i o comoara, nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. bendeu

2. zongora

3. hotzosh (de unde cumpar diacritice?)

4. lictar

5. tzifrosh

 

Mersi

 

Zic acuma

 

1. burta

2. chitara

3. frumos, aratos

4. dulceata

5. frumos, aratos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic - degeaba, pe laptopul asta de la servici nu pot sa instalez alte fonturi.

 

Ma oftic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cop

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a insirat o fraza din care n-am inteles o boaba, erau numai cuvinte in subdialectul ardelenesc.

 

 

Erau cuvinte maghiare cu terminatii romanesti sucite de populatia romana din zona MAGHIARA care nu gaseau echivalent

si nici ungurii nu stiau romaneste asa ca cei care stie ungureste inteleg limba asta romaneasca in subdialect :spiteful:)))))))

 

Una din Beius imi spunea ca ea n-a stiut ca in romania exista unguri ... avea 20 de ani si recent iesit din liceu!!!! dar fiecare cuvint spunea la inceput in maghiara si-l termina pe romaneste: hurcă=hurka=caltabos; soba=szoba=camera; etc.

 

 

No, amu va zic ca noi, aci in Maramures la copii le zicem coconi si la sarmale pumni. Sa nu intelegeti gresit cand auziti pe cineva ca le da pumni coconilor.

 

In Maramu' la Sighet la sarmale se spunea curechi, la mamaliga tocana, la smantina groscior, ....

De pumni n-am auzit, poate mai in zilele astea in ultimii 30 de ani a primit acest nume?!?!??!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×