Sari la conținut
Forum Roportal
BlueberryPanda

Spagatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hiya ~

 

Ca sa fac o oarecare introducere, pot spune ca, de prin vacanta de vara ( btw, am 12 ani, 1.64 si 38 de kg daca cumva conteaza :blink:) ) am inceput sa fac si eu pe gimnastul ( fiind antitalent la sport pana atunci ).

 

De prin iunie am inceput sa exersez sfoara si mi-a iesit pana jos, ating pamantul cu usurinta. Acum depinde, de exemplu acasa nu-l pot face nici macar pe gresie dar la gimnastica ( am facut gimnastica timp de 4 saptamani dar as vrea sa ma las, salile sunt infecte si foarte greu se poate face gimnastica la varsta mea ), pe saltele, ating pamantul cu < cu ceea ce se atinge mai XD > .

 

Personal, sunt elastic in picioare. Spatele chiar nu-l am elastic ( nici macar roata nu o pot face ), insa primele exercitii pe care le-am facut de cand m-am apucat de sport au fost ridicarile ( sau loviturile rapide; pur si simplu o ridicare de picior ), pe care le execut binisor ( piciorul trece de frunte ca si distanta in fata, in lateral mi-l ridic cam pana la gat si in spate cam pana pe la coaste ).

 

In fine, sa trec direct la subiect : imi poate da si mie cineva sugestii pentru a putea face " spagatul orizontal " ? Oh si am o curiozitate, am auzit ca atunci cand atingi pamantul doare ingrozitor, am auzit ca troznesc nu stiu ce oase sau ceva in genul. E adevarat ?

 

De asemenea as dori si niste sugestii referitoare la sfoara. Deci eu ma las, ma las, alunec lin pe podea. Si la un moment dat, cand cad jos, piciorul din spate mi se stramba brusc si cand ating pamantul e chiar foarte stramb, in timp ce acela din fata este drept. Exista vre-o cale sa il pot tine drept?

 

Multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In fine, sa trec direct la subiect : imi poate da si mie cineva sugestii pentru a putea face " spagatul orizontal " ? Oh si am o curiozitate, am auzit ca atunci cand atingi pamantul doare ingrozitor, am auzit ca troznesc nu stiu ce oase sau ceva in genul. E adevarat ?

 

De asemenea as dori si niste sugestii referitoare la sfoara. Deci eu ma las, ma las, alunec lin pe podea. Si la un moment dat, cand cad jos, piciorul din spate mi se stramba brusc si cand ating pamantul e chiar foarte stramb, in timp ce acela din fata este drept. Exista vre-o cale sa il pot tine drept?

 

Multumesc mult!

cine te-am mintit...eu am facut gimnastica multi ani...si nu e adevarat...si apoi soramea de exemplu i-a luat un an pana a reusit faca spargatul...faza e ca trebuie sa exersezi mult

si sfaora de obicei e mai usor de facut....insa si acolo e nevoie ca treptat sa ajungi sa faci...exersand in fiecae zii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut vreo 3 sau 4 ani de gimnastica. Prima oara cand am facut spagatul a fost foarte dureros. Alergam pe la mama pe la munca (lucra la o intreprindere de rachita). Am alunecat si am reusit sa fac spagatul.

 

Incearca si fa o incalzire a muschilor de la picioare. si forteaza-te putin cate putin

Bafta in continuare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi, Just..You & Etherial :3 M-am mai antrenat eu cat de cat, am observat ca distanta dintre picioarele mele si sol este de vreo 2 pumni si un sfert ( pumnisori din astia, de copchilas de 12 ani XDD ).

Ma cam dor .. cum sa zic eu, oasele dintre picioare, cele ce inconjoara vezica intr-un fel ( ma rog, ce e mai jos de vezica ).

Apropo, just..you, daca surorii tale i-a luat aproape 1 an .. mie clar imi ia 3 ani =)) spun asta fiindca, se stie, fetele sunt mai elastice decat baietii TT_TT

Si Etherial, vrei sa zici ca ai facut spagatul fortat O.o ? Oau, cred ca a durut .. rau de tot o_o

 

Aaa si era sa uit, am o mica-mare problema : Pana la un moment dat, eu imi pun mana pe incheietura piciorului si imping oarecum piciorul pt. a aluneca mai repede. Eei, cand ajung la aceea distanta de " doi pumni si un sfert ", pun mainile jos ( cam pe-atunci se simte durerea ) si .. ei bine, nu mai pot aluneca. Daca le-as lasa jos sigur as aluneca dar imi e frica sa nu cad. E penibil, raman blocat ...

Editat de BlueberryPanda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A durut foooarte rau. Dar mi-a trecut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru sfaturi, Just..You & Etherial :3 M-am mai antrenat eu cat de cat, am observat ca distanta dintre picioarele mele si sol este de vreo 2 pumni si un sfert ( pumnisori din astia, de copchilas de 12 ani XDD ).

Ma cam dor .. cum sa zic eu, oasele dintre picioare, cele ce inconjoara vezica intr-un fel ( ma rog, ce e mai jos de vezica ).

Apropo, just..you, daca surorii tale i-a luat aproape 1 an .. mie clar imi ia 3 ani =)) spun asta fiindca, se stie, fetele sunt mai elastice decat baietii TT_TT

Si Etherial, vrei sa zici ca ai facut spagatul fortat O.o ? Oau, cred ca a durut .. rau de tot o_o

 

Aaa si era sa uit, am o mica-mare problema : Pana la un moment dat, eu imi pun mana pe incheietura piciorului si imping oarecum piciorul pt. a aluneca mai repede. Eei, cand ajung la aceea distanta de " doi pumni si un sfert ", pun mainile jos ( cam pe-atunci se simte durerea ) si .. ei bine, nu mai pot aluneca. Daca le-as lasa jos sigur as aluneca dar imi e frica sa nu cad. E penibil, raman blocat ...

asa tu ai 12 anisori iar soramea 22 deci e o mica diferenta,ea s-a apucat acum un an jumate de carate...insa nu face antrenament decat o data pe saptamana la sala si acasa mai face abdomene si chestii de genul...

cu cat esti mai innaintat in varsta cu atat it pierzi din elasticitate...deci ar treuii sa fie mai usor.... btw eu la varsta ta faceam spargatul sfoara si tot ce vroiai far sa ma chinuii

nu ramaii blocat dar dca te-ai forta sa il faci dintr-io data ai sanse sa fci vreo rupere de ligament sau in cel mai bun caz te alegi cu o durere de numa numa...in reste take care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Thanks pentru post Just..you, si apropo de sfatul tau .. nu prea am avut grija >: Nu stiu cum am reusit dar nu mai pot face sfoara.

Ma las, ma las, insa cand ajung aproape de sol ma doare cumplit de tare muschiul de la picior (ma doare " pulpita " piciorului cum s-ar zice, ma doare toata partea din spate a piciorului " ) si efectiv nu pot aluneca, ma simt rigid si ma enerveaza.

Sa fie vorba de o intindere? Nu stiu, nu o pot intreba pe mama fiindca va incepe sa ma certe si sa-mi interzica sa fac spagatul sau sfoara ( ca ea si asa nu prea e de acord cu ideea, zice ca ma pot rani ).

 

Si in legatura cu spagatul ( cand il fac nu ma doare piciorul ) am mai evoluat =D Alunec si mai mult si mai repede, ajung destul de aproape de sol insa ( chiar si incalzit fiind ) .. cand ajung aproape ma doare muschiul dintre picioare de la piciorul drept, muschiul ala putin mai jos de vezica.

Si nu stiu, imi e frica, simt ca si cum mi-ar pocni. Acelasi sentiment l-am avut si la sfoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hellow =3

 

Bun, sa trecem la subiect XD De curand, am inceput si eu sa fac pe gimnastul si am incercat spagatul si sfoara. Niciodata nu le fac neincalzit ( incalzirea consta in: fluture, ridicari de picior, lumanare cu picioarele desfacute, lumanare simpla, cumpana pe un picior si fandari ).

Prima data cand am facut sfoara pana jos ( acum poate confund eu; eu ma refer la exercitiul ala in care aluneci cu un picior in fata si cu unul in spate; unii zic ca asta e sfoara, altii ca asta e spagatul .. in fine ), am simtit o durere destul de puternica la muschiul piciorului drept.

M-a durut cam o saptamana, dupa care m-a lasat. Am facut iar sfoara si s-a intamplat acelasi lucru.

De obicei la intinderi ti se invineteste piciorul sau se lasa un semn urat, insa la mine piciorul e perfect normal, nici cea mai mica vanataie.

Cu aceasta durere, nu mai pot aluneca ; piciorul din fata devine rigid si din cauza durerii imi e frica sa-l las sa alunece, asa ca ma sprijin in piciorul din spate si ating pamantul, insa cu greu, fiindca ambele incep sa doara.

 

Bun, dupa ce mi-a iesit sfoara am decis sa incerc spagatul ( aceeasi incalzire ca la sfoara ). Cand am ajuns destul de jos, am simtit ca muschiul ma doare foarte foarte rau. Ma refer la muschiul dintre picioare de la piciorul drept ( muschiul de langa vezica ; sunt clasa a sasea deci nu cunosc eu prea bine denumirile XD ).

Cand fac spagatul ma doare foarte tare si simt ca imi trosneste. Banuiam ca e vorba tot de o intindere, dar iarasi, niciun semn pe corp.

 

Deci, ce poate fi ? Gresesc undeva in incalzire?

 

Multumesc ~

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×