Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Moda - o inventie diabolica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E la moda sa bei coca-cola...asa esti ,,cool'',in rand cu lumea...sa fumezi,sa folosesti tot felul de produse,inutile,daunatoare si chiar urate.

Cand eram in liceu,la mine in oras a fost o moda bizara: in miezul verii,fetele(si baietii,de fapt) umblau incaltate cu bocanci de iarna,care trebuiau(neaparat)sa depaseasca glezna...cu cat erau mai inalti,spre genunchi,cu atat erau mai moderni...ca tabloul sa fie complet,respectivii bocanci,trebuiau daca se putea,sa fie din cei legati cu sireturi pana sus! -evident ca afara era foarte cald,dar fetele nu se uitau la acest ,,mic'' amanunt...

Asortate la bocancii in cauza,se purtau fuste foarte lungi,tot negre...

Iarna,moda s-a schimbat insa: acum,erau la moda pantofii cu toc cui,inalt,care sa nu depaseasca glezna -de fapt,ar fi fost ideal sa fie un fel de sandale! -circulatia auto,nu era prea buna iarna,si nici transportul in comun nu functiona calumea,asa ca,multa lume era silita sa mearga pe jos...din cartierul unde locuiam,se putea ajunge in centrul orasului,pe o scurtatura,traversand un deal...vedeam dimineata de dimineata,fete imbracate in fuste mini(sa se vada chilotul,daca se putea -ca asa cerea moda)si incaltate cu minunatii pantofi cu toc inalt,cui,straduindu-se sa urce dealul inzapezit,si mai ales,sa-l mai si coboare...

Acum,a ,,aparut'' o noua moda -televiziunile,presa in general ne spun cat de cool&hot este sa celebram...,,sarbatoarea demonilor'' -credeti ori ba,dar campania asta,,intamplatoare'' a avut un mare succes...

Ce conteaza ca,de fapt aceasta ,,sarbatoare'' e doar o parada a grotescului,un mod de a ne injosi vibratiile aurei,pe un nivel mai accesibil...demonilor invocati,celebrati,emulati.Exista un nou model ,,cultural''.

Oamenii sunt o turma,careia i se spune ce sa gandeasca,ce sa creada(si in cine),pe cine sa voteze,ce sa cumpere,cum sa se comporte...totul.Si sunt atat de adormiti,ca nici macar n-si mai dau seama.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu te obliga nimeni sa te conformezi modei. Poti alege din ea ce-ti place, ce ti se pare potrivit.

 

Recent a fost moda cizmelor uggs vara :pardon:

 

pink-furry-uggs-716625.JPG

 

pamela_narrowweb__300x454,0.jpg

 

Moda poate spune multe, dar cine te obliga sa faci ce spune ea? Aici nu cred ca e de vina moda, ci oamenii care i se conformeaza cand vine vorba de chestii aiurea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Halloween e inca una stupizeniile pe care le-am importat din occident. Nu are nici o noima, nu e nici macar funny. Dar deh, e cool. Pe mine ma enerveaza numai gandul ca atunci cand vor fi la gradi sau la scoala, copiii mei vor trebui sa participe, ca deh, a devenit activitate de clasa.

 

Asa, si daca tot suntem pe forumul frumusete/moda, moda de acum imi place, si mi se potriveste ca stil in mare parte, si cred ca anul asta care a trecut a fost singurul cand chiar mi-am cumparat haine care sunt in "trend". Pantofi cu toc cui iarna nu as purta nici sa ma omori, iarna daca nu ma incalt cu ceva mai inalt de glezne simt ca sunt desculta. :cheer: De fapt, nu as purta nici un fel de pantof care nu imi este comod, no matter what fashion says. Adica un toc peste limita mea de comoditate. :haha:

 

Vina este a televizorului si a revistelor :pardon: "glossy", unde daca apare o chestie si cineva scrie pe ea ca e "cool&trendy" dupa aia vezi juma de oras imbracata la fel. Cand eram eu studenta, culoarea la moda era gri, si toate colegele mele de facultate zici ca erau clonate/xeroxate: pantaloni gri de stofa si bluze gri. :crazy: Iar eu veneam in verde sau maro. :nea:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre moda buricului dezgolit,in miezul iernii,ce parere aveti? -sunt normale fetele alea?

Mai sunt si unele,care umla cu buricul gol,desi au un strat ,,generos'' de sunca,care se revarsa din pantaloni...e grotesc! -ele nu se vad in oglinda?

Sau decolteurile supradimensionate,cand afara e ger...ce-o fi in capu' alora?

A fost in vremea cu bocancii in miezul verii,si o moda,la baieti,care trebuiau musai sa umble in pantaloni de piele,(negrii pe cat posibil) -chiar mai conta daca afara erau 35 de grade? -nici gand...

De ce intr-o tara oarecare,o religie predomina de la o generatie la alta,si asta de mii de ani? -oare s-or fi convins toti cei care traiesc acolo ca acela e adevarul despre Dumnezeu si sensul vietii,incercand sa inteleaga toate credintele,si explicatiile filozofice de pe planeta asta? -aiurea...suntem dresati sa ascultam de ceilalti...de ,,autoritati'',de cele politice,religioase,si chiar mondene...

Cei care se abat de la ,,regula'' sunt priviti ca anormali...ciudati...

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcangelo, parca esti o baba.

 

Da, poti condamna efectul de gloata, dar asta nu inseamna sa pedepsesti inocenta fireasca a varstei, exuberanta si naivitatea.

 

Dar vad ca vorbesti si de 'manipularea maselor'.

Indoctrinarea nu ti se pare cu mult mai periculoasa decat buricele goale si zbarlite ale fetiscanelor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din partea mea,sa umble oamenii goi pusca! -nu am nimic impotriva.Ce nu pot sa pricep,este de ce vrea cineva sa umble dezbracat cand afara sunt temperaturi negative.

 

La fel,nu pricep de ce ar vrea o femeie araba,sa umble imbracata in chador,buleandra aia neagra,lunga pana in pamant,care ii acopera si capul,si care lasa doar ochii vizibili,si aceia dupa o tesatura cu gaurele,eventual...si afara sunt 50 de grade!

E vorba tot de indoctrinare,doar ca de alt gen...oamenii fac chestii aberante,doar ca sa fie ,,normali'',in rand cu lumea,fancy-trandy-pretty-cool!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti facem prostii.

 

Arunci tu primul piatra? Esti fara de pacat?

Errare humanum est,persevarare -diabolicum! (gresalea e omeneasca,perseverarea in gresala e diabolica)

Cineva trebuie sa spuna public adevarul,chiar daca ii incomodeaza pe maestrii-papusari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×