Sari la conținut
Forum Roportal
adicel

Problema la gat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua, in caz de infectii se poate apela in loc de antibioticele clasice la uleiuri volatile esentiale, care sunt considerate antibiotice naturale cu efecte foarte bune pe bacterii, ciuperci

S-au realizat aromatograme (similar antibiogramelor) pe exudate faringiene si pe uroculturi si s-a constatat ca uleiul esential de cuisoare si uleiul esential de cimbru, au avut eficienta pe Stafilococ auriu, E. Coli, Klebsiella, Pseudomonas, Proteus, Streptococ beta-hemolitic.Efectul s-a dovedit similar cu al antibioticelor (testate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ani si ani de analize, raze si ecografii... am descoperit problema cu o rezonanta! Jena la deglutitie si senzatie de corp strain la inaltimea amigdalitei in partea stanga.

Scleroza multipla!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ani si ani de analize, raze si ecografii... am descoperit problema cu o rezonanta! Jena la deglutitie si senzatie de corp strain la inaltimea amigdalitei in partea stanga.

Scleroza multipla!

 

Imi pare tare rau de ce ai aflat, din cate am vazut exista o prognoza buna pentru cei ce se tin de medicatie si au inceput-o repede. Pot chiar sa traiasca normal fara simptome majore.

Mult curaj iti doresc!

 

Voiam totusi sa te intreb daca ai avut si alte simptome pe langa senzatia de corp strain. Eventual simptome care sa fie asociate cu MS: tremurat, probleme de coordonare etc.

 

Intreb pentru ca sa nu ne panicam cu totii care avem simptomul de nod in gat...sisa fugim la rmn. Si asa moralul e la pamant.

 

Iti multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La varsta de 15 ani am vazut prima data dublu iar in aceeasi perioada am avut o pareza si senzatii de arsura la mana stanga. Imi amintesc ca am stat la vremea respectiva in spital cam 20 de zile fara ca medicii sa descopere cauza simptomelor. Senzatiile despre care iti vorbesc cu timpul au inceput sa dispara, cu exceptia celei de arsura la mana stanga, senzatie care a durat pana la 22 de ani impreuna cu cea de descarcare electrica de-a lungul coloanei vertebrale (aparuta la flexia fortata a capului). Ultimele 2 simptome au disparut abia in jurul varstei de 22 de ani. Intre timp devenisem un fel de bolnav imaginar al familiei si al medicilor care incercau sa-mi descopere problema. Cu timpul, vazand ca toate analizele, ecografiile si razele erau mai mult decat bune, am renuntat sa incerc sa descopar ce ar putea fi si am ajuns si eu sa ma intreb daca sunt, sau nu, ipohondra.

 

La 24 ani, dupa o raceala invernala, m-am trezit intr-o dimineata cu o jena in partea stanga a gatului la inaltimea amigdalitei; un punct fix, ca si cum as fi avut un corp strain in amigdalita, dar care nu imi dadea nici o durere. Fiind in afara tarii pentru studii, am decis sa o iau de la capat aici cu tot ce inseamna investigatii in privinta sanatatii, in speranta ca poate voi descopri si problema avuta la varsta de 15 ani.

Astazi am 28 de ani, in toti acesti ultimi patru ani am facut toate analizele, razele si ecografiile posibile.

Intre timp, simptomele mele au devenit din ce in ce mai ciudate si diverse: ameteli, vedere incetosata la ochiul stang, dificultate in inghitire (disfagie), oboseala intelectuala, pierderea concentrarii, pronuntarea neclara a cuvintelor si senzatia de amorteala in partea stanga a limbii (simptome care dealtfel dispareau cand ma asteptam mai putin, lucru care dealtfel a jucat in defavoarea mea, cel putin in privinta credibilitatii).

 

Pe langa toate acestea, dincolo de faptul ca devenisem o ipohondra autentica pentru toti cunoscutii mei( inclusiv familie), diversi medici m-au intoxicat cu tot felul de medicamente pe tema diverselor supozitii a presupusei boli.

Anul trecut in septembrie am vazut un neurolog care mi-a spus ca trebuie sa verificam nu stiu ce nervi care par a avea probleme. Nemultumita, am programat o alta vizita la un alt neurolog, vizita pentru care a trebuit sa astept aproape 2 luni.

.....iar cele 2 luni au meritat din plin, pentru ca medicul respectiv a avut rabdarea sa imi asculte absolut toata povestea, timp in care cu fiecare cuvant pe care i-l spuneam, il vedeam ''schimbadu-se la fata''. La urma mi-a spus clar ca au fost inutile toate celelalte vizite facute la alti medici pana acum ( in total in jur de 15 medici cu diverse specializari) si ca problema mea vine de la creier.

Am facut rezonanta iar la doar 2 zile dupa ce am avut rezultatul, eram in spital in perfuzie cu cortizon.

Intre timp am facut alte teste, printre care potentialele inductive si testul lichidului cerebrospinal, care au confirmat 100% scleroza multipla.

Una din zilele acestea voi incepe tratamentul care va dura cel putin 2 ani; am inteles ca sunt injectii pe care le voi face de 3 ori pe saptamana si care intr-un fel sau altul nu ma vor lasa sa duc o ''viata normala'' pana nu voi termina cura.

Ma gandesc ca intr-un fel ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca pana la urma m-a ferit de ceva mai grav, dar nu pot sa nu ma intreb pe cine sa dau vina ca am descoperit patologia abia acum, dupa 13 ani...pe destin ...sau pe medici?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

Ma gandesc ca intr-un fel ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca pana la urma m-a ferit de ceva mai grav, dar nu pot sa nu ma intreb pe cine sa dau vina ca am descoperit patologia abia acum, dupa 13 ani...pe destin ...sau pe medici?

 

Am citit povestea ta si mi s-a parut incredibila. Atatia ani si o multime de investigatii pentru un diagnostic corect.

Partea buna ( daca poate fi privita asa) este ca pana la urma ai ajuns la un doctor care sa stie despre ce este vorba si care era problema.

Sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca intr-un fel ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca pana la urma m-a ferit de ceva mai grav, dar nu pot sa nu ma intreb pe cine sa dau vina ca am descoperit patologia abia acum, dupa 13 ani...pe destin ...sau pe medici?

 

Multa putere iti doresc sa ai! Si curaj, o sa fie bine pana la urma...

 

Si eu am descoperit de ce simt ca si cum as avea ceva in gat... dupa un control ORL si o endoscopie, s-a vazut un nodul pe corzile vocale...(cand toata lumea zicea ca totul e in capul meu si e de la lipsa de calciu si stres)

Mi-l tratez asa cum a spus primul doctor, o sa mai vad si un alt ORL-ist si sper si eu sa pot relua viata normala cum era inainte...

 

Sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva actualizari de la cei care sufera de aceasta problema cu senzatia de nod in gat si  au reusit sa se trateze? 

 

Am si eu senzatia de nod in gat de aprox o luna. Iar odata la cateva zile senzatie de rau/stare voma(fara totusi ca sa vomit).

Totusi problema pare sa nu fie de la stomac. Nu am arsuri si nici senzatie de reflux. Doar acel nod in gat. Alimentatia este ok. nu mananc gras,prajit,junk food iar de o luna am renuntat si la sucuri cu acid/bere etc Fumez in schimb(cam jumatate de pachet pe zi)

 

Am facut o radiografie cu bariu care a iesit ok si analiza helicobacter pylori=negativa analiza. Medicul gastroenteorolog mi-a prescris Motillium si Nolpaza dara fara niciun rezultat pozitiv.Am mai luat de asemenea si Nexium sau Omez. 

 

Ma voi duce in curand la ORL si voi face de asemenea o serie de analize suplimentare.

 

Alte sfaturi?

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu cu ORL ai inceput exploatarea problemei???

 

 

Helio si pylori ... sint alte chestiuni cand nu mai poti inghiti nimic etc., ... si-ti spun un story scurt ca am mai cunoscut pe cineva care a zis ca stie medicina ca bunica avea cu Fierea si ea la 19 ani e toba de stiinta deja.

 

Bunica a murit iar ea a dat medicamentele la cineva care suferea de o bolala serioasa dar nu s-a dus la doctori ci a luat medicamente scumpe al vecinilor ... si incerca sa creada ca are si

 

ea aceas boala ... sau scotianul care a gasit o duzina de carti de vizita si si-a schimbat numele ... convenient!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu cu ORL ai inceput exploatarea problemei???

 

 

 

 

Pentru ca am si probleme cu stomacul stari de greata/voma si probleme de genul balonare si etc la cateva ore dupa ce mananc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am patit exact ce descrii tu, totul a fost pe sistem nervos. Pt ca am nimerit un medic internist destept, m-a trimis  imediat la psihiatru.

Daca ma intrebai pe mine atunci, era sigura ca am ceva la tiroida, la pancreas,ca am ulcer sau ceva la plamani.

 

Totul s-a rezolvat cu odihna si un anxiolitic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×