Sari la conținut
Forum Roportal
adicel

Problema la gat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pt ca am nimerit un medic internist destept, m-a trimis  imediat la psihiatru.

 

O cunostinta Joi a fost operata de urgenta la stomac crezand ca are cancer ... era doar constipata.

 

la cine s-a nimerit in spital, in loc sa mai investigheze cazul, a recomandat operatie urgenta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ani si ani de analize, raze si ecografii... am descoperit problema cu o rezonanta! Jena la deglutitie si senzatie de corp strain la inaltimea amigdalitei in partea stanga.

Scleroza multipla!

Buna, am citit si ma regasesc in tot. La mine senzatiile de nod in gat au aparut de multi ani, dar am dat vina pe stres. Uneori erau mai intense, apoi perioade bune. Dar, de un an,dupa o perioada de mare stres si o raceala puternica au inceput dureri. De cap, de ochi, in pomete, in ureche in gat si in interior si in exterior. In gat e acelasi aspect cum descriu toti, rosu cu vinisoare albe , o vascozitate crescuta. Am mers la orl, neurologie, chirurgie, dermatologie,generalist, la psiholog.Ba ca e nevralgie, ba ca sunt nebuna.Pana si pielea s-a schimbat , sunt patata pe fata, pielea pe spate , umeri si piept este subtire si poroasa.Am dureri si slabiciune musculara iar durerea in gat obositoare. Pana si gingiile ma dor.Am luat tratamente cu pumnu,injectii, de toate.Fara rezultate. Am facut rmn cranian, cervial si orbite.Am mucocele sinusale, spondiloza, niste ganglioni pe gat(pe care eu ii simteam si ma dureau dar nu ma credea nimeni).Nu stiu unde sa mai merg ce sa fac.Durerile sunt groaznice.Muschii fetei sunt atrofiati si durerosi,gatul doare,arde,junghie, pana si obrajii. Am facut analize pt scleroza dar au iesit negative. Ce analize ai facut tu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.

 

Ma numesc Adrian 33 ani si asi dori un sfat sau o indrumare la problema mea pe care am sa o prezint in linii mari. In urma cu cateva luni de zile mai exact prin iunie, am inceput sa am anumite simptome la gat. la inceput am simtit ca o jena in partea stanga ( putin mai jos de marul lui Adam ), iar nin gat tot aveam senzatia de corp strain si o mica raguseala. Am considerat ca este doar o infectie. Dupa o luna de zile situatia incepea sa se inrautateasca urmand sa iau antibiotice ( Ampicilina ), crezand ca este o infectie. Dupa cateva zile senzatia de ( jena, nod in gat ) s-a mutat ceva mai jos si am inceput sa expectorez un fel de ( sa zicem puroi, insa bucatele vascoase, gelatinoase putin intarite, uneori de culoare alba alteori galbuie ). In acest caz am fost la primul medic ORL, care mi-a spus ca este o infectie la amigdale. Mentionez ca amigdalele nu lee mai am, d-na doctor spunandu-mi ca mai sunt alte amigdale mai jos in gat. Mi-a prescris tratament o solutie cu care sa fac gargara si vit. A. Nici un semn de imbunatatire dupa tratament. Am fost la medicul de familie, m-a trimis sa fac exudat faringian/nazal, la care mi-a iesit stafilococul alb hemolitic. Cu rezultatul am fost la alt medic ORL, care m-a internat in spital. Am facut injectii, mi-a dat antibiotice, aceeasi reactie cand luam antibiotic simteam senzatia de nod mai jos in gat uneori aproape in zona pieptului. M-am externat am facut din nou exudat a iesit negativ deci stafilococul nu mai era. cateva zile mi-a fost ceva mai bine, dupa care din nou chinul...Medicul de familie a spus ca e pe baza de stres si mi-a prescris Alprazolam. Era normal ca dupa ce luam pastila sa nu mai simt nimic, insa dupa cateva zile am intrarup sa vad care e realitatea! Alprazolamul nu face decat sa mascheze problema, care binenteles ca o simteam mai pronuntata, deci eu cred ca nu aceasta este o solutie. La noi in Petrosani am considerat ca medicii nu au cum sa imi descopere ce problema am in realitate si m-am hotarat sa merg la Brasov la o clinica privata ORL. Am facut tomograf, medicul mi-a spus sa stau linistit ca este o disfagie de nerv gloso-faringian si ca s-ar putea sa am si o ciuperca ( Candida ). La tomograf mi-a iesit doar Adenopatii infracentimetrice adica ganglioni mariti. Din nou tratament: Antibiotic ( Unasyn ) Nistatina, pt. ciuperca si Strepsils de supt si binenteles Alprazolam. Reactiile Unasynylui au fost dintre cele mai neplacute ( diaree, am slabit cateva kg. ), iar cea mai rea a fost ca m-i s-a instalat un junghi in spate sus in partea stanga, ceea ce m-a determinat sa merg sa imi fac raze la plamani. Si aici a iesit ca nu am nimic la plamani, doctorul de acolo recomandandu-mi sa fac o endoscopie. Am fost la endoscopie, nu a gasit ceva anume in gat ( doar roseata ), in schimb a spus ca am ceva gastrita cronica. Mentionez ca partea de endoscopie a fost mai mult pentru esofag si stomac, nicidecum pt. gat, d-na dosctor spunand ca nu este ORL-ist. Acum dupa aproape 5 luni situatia mea nu este de loc mai buna, observand inca ceva care m-a cam dat peste cap. M-am uitat cu o lanterna in gat iar ( cat am reusit eu sa vad ) pe fundul gatului adica pe peretele faringelui am observat roseata si ca niste firicele mici, ca niste varice !!!??? ( acestea aparand ca vizibilitate cu aprox. 1 luna in urma si care pe si ce trece par mai pronuntate ). Nu stiu ce sa mai fac, ce imi recomandati ca solutie sa iau mereu pastile de calmare ( poate sa dureze toata viata ) si pot sa ma pacalesc singur, deoarece de felul meu sunt calm si fara motiv nu asi vedea de ce sa imi apara aceste probleme dintr-o data ???, sau sa merg cat mai urgent la CLUJ, BUCURESTI sau Timisoara la clinica/spital, fiindca fiecare zi pe care o stau poate fi in dezavantajul meu decat in avantaj ? Mentionez ca am fost si la endocrinologie, unde mi-a spus ca nu am probleme cu glanda. Eu nu gandesc rau, dar logic ce mai poate fi dupa 4-5 luni de tratamente, iar situatia se pare ca nu e mai buna decat la inceput. Acea senzatie de nod ( cand mai sus cand mai jos ) + jena la inghitire ( nu cand mananc ci cand inghit in sec) + laringe, faringe inflamat, iritat + de cateva ori am expectorat si saliva cu putin sange ???, la ce m-as putea astepta, sa stau sa imi treca din senin ? Va rog sa imi dat sfatul cel mai bun dupa tot ce v-am spus, fiindca ma pot astepta la orice de acum incolo.analizele ( la sange ) au iesit bune, nu sunt fumator, nu consum alcool, in principiu seara sau cand fac efort, senzatia de nod se accentueaza, uneori simt ca imi ia foc gatul, reflux gastro-faringian nu mi-a iesit, uneori putin ma si doar gatul chiar si la apasare in anumite locuri, insa senzatia de nod uneori ma terorizeaza mai nou amplasanduse sub marul lui Adam in zona unde ar fi corzile vocale . De 8 zile am inceput si un tratament naturist cu o ciuperca numita Ganoderma Lucidium ( am aflat de pe internet ca e buna in tratarea multor boli ), am luat si vitamine si minerale, fiindca am fost slabit dupa atatea antibiotice si inca un tratament naturist cu germeni de brocolii. Ce mai oare sa fac ?

 

Va multumesc pentru rabdarea, cu care a-ti citit acest mesaj si astept un raspuns cat mai direct, in eventualitatea ca aveti deja indicii despre problema mea.

 

 

buna...ma numesc anca....am si eu aceleasi probleme ca si adrian si alexandra....vad k a trecut ceva timp de cand ati postat mesajele si as vrea sa stiu daca vi s-au rezolvat probleme si mai ales cum....sper sa vedeti msg-ul meu dupa atat timp.multumesc

 

 

Buna,

 

Am aceeasi problema pe care o are si Adrian, la mine a debutat dupa ce mi-am mai revenit de la un puseu de tensiune, constatand ca am ceva probleme cu gatul. Medicul de familie a spus ca am o amigdala foarte putin marita si nu e cazul de tratament, orl-istii ca gatul e rosu(faringita cronica), dar ca nu vad nimic de tratat, exudate ok, examene micologic ok. La gastro-enterolog , s-a uitat pe toate analizele facute si ras-repetate, a zis ca la 25ani , cu asa analize atat de bune, nu are voie sa ma doara nimic, mi-a dat prezumtiv pentru reflux motilium si controloc, crezandu-ma pe cuvant ca imi vine saliva incarcata din gat.

 

Controlocul imi dadea dureri de stomac, asa ca nu l-am mai luat; dupa inca o vizita la cardiolog, tensiunea era inca mare , desi nici aici nu a gasit vreo patologie de tratat, mi-a dat aspacardin si distonocalm, si vreau sa zic ca la 30min dupa ce am luat primul distonocalm durerea de sub maxilar sub ureche a trecut, s-a calmat. Am hotarat sa renunt la motilium desi saliva vascoasa transparenta sau usor galbuie inca mai aveam , zicand ca totul a fost din cauza tensiunii, dar la o saptamana durerile de mai jos de marul lui adam au revenit, semn ca aciditatea inca e acolo( gustul sarat/acru al salivei).

 

E foarte enervant intrucat mi-e incomod si sa ma aplec la 90 grade cu capul inainte, avand senzatia ca am o constrictie la nivelul gatului( cand stau pe spate pe scaun sau intins e ok).

 

La fel ca si Adrian am scuipat de 3-4ori sange in 4luni, in special dimineata, mentionez ca am slabit la un mom dat si 4 kg, probabil si datorita faptului ca eram f atent la ce mancam si am scos foarte multe alimente din consum , sperand ca voi gasi solutia...

 

Momentan, urmatoarele investigatii vor fi examene coproparazitologice, inca o vizita la un alt orl-ist care sper sa reuseasca sa integreze toate aceste simptome si sa nu trateze "doar ce vede" si daca nimic si nimic, inca o vizita la gastro-enterolog pentru o endoscopie, caci de acum mi-e si frica sa nu am leziuni pe esofag...daca e sa fie refluxul de vina...dar nu cred...

 

 

Daca cineva a mai avut simptome asemanatoare cu cele descrise pe acest topic sa-si dea cu parerea , sau sa spuna cum a rezolvat.

Multumesc mult.

 

 

Salut!

Vai doamne, va multumesc ca am gasit acest loc.

Aceeasi problema o am si eu.

Am 28 de ani, un tip activ, nu fumez, nu beau. Intr-o seara dupa fotbal(acum o luna jumate) am baut suc rece de portocale, incins fiind, si de-aici a inceput calvarul. Am aceeasi jena in gat de care nu pot sa scap, aceea roseatza cu vinisoare albe mentionate aici, am scuipat sange de 3-4 ori intr-o luna, am fost la doctori, exudat ok, analize perfecte, la plamani au spus ca au gasit niste sechele dar au zis sa stau linistit ca nu-i nimic grav. Si da, m-au trimis la psiholog, spunand ca am probleme. Am citit aici ca unii au si facut endoscopie laringiana, in total la MedLife costa cam 200 ron si ma gandesc daca sa o fac sau nu, poate doctorul spune acelasi lucru. Nu mai stiu ce sa ma fac, jur! Cel mai mult ma doare ca lumea crede ca sunt nebun. Iar eu abia respir si am o mare jena in gat. Precum si gat rosu, care nu vrea sa treaca deloc.

Sper ca cineva din cei care ati postat aici sa ne scrieti daca la voi s-a rezolvat cumva.

Va multumesc.

P.S. eu azi o sa incerc cu ceaiuri caldute si tictura locala de propolis. Si o sa evit alimentele fierbinti/reci. Altceva nu mai stiu....

 

 

In sfarsit gasesc si eu persoane cu simtome aproape identice cu ale mele. Din pacate cei care au deschis acest subiect nu ne-au mai povestit daca au dat de cap acestei povesti. Eu am simptomele astea de vre-o doua luni. Dar aceleasi simptome le-am mai avut acum vre-o opt luni, cand am facut o serie de analize pt a depista cauza, printre care exudatul faringian si o radiografie tiroidiana. Bine-nteles ca analizele au iesit bine. Nu am mentionat ca ma 29 de ani. Se pare ca majoritatea care ne-am plans de aceste simptome aici, suntem inca in prima tinerete. Vis a vis de endoscopie, eu nu am auzit de endoscopie laringiana. Chiar astazi am sunat la un centru medical si m-am interesat ce inseamna de fapt endoscopia, ce parte a gatului se poate vedea. Mi-a spus ca andoscopia nu poate vedea partea laringele,ci esofagul, asa ca pt mine a iesit din calcul din moment ce senzatia de nod in gat este tot in zona marului lui adam. Celelalte simptome ale mele sunt o usoara durere de ureche, urechea dreapta, pt ca nodul in gat eu il simt pe partea dreapta, tot seara mi se accentueaza si mie senzatia de nod in gat, simt ca se incarca gatul si bine-nteles ma cuprinde panica si gandurile negre. Tot cand inghit in sec il simt si nu atunci cand mananc. Cateodata cand inghit simt si o durere in spate in partea dreapta, ca atunci cand te inneci cu ceva si bei apa ca sa se duca si e durerea aceea destul de mare pe care o simti si in spate. Ei bine, durerea nu e atat de mare, dar este acolo. Mai degraba durerile mele sunt surde, sunt sacaitoare dar sunt prezente aproape in continuu. Exista si durerea in gat, dar nu vorbesc de o usturime ci de o durere la fel, surda. Cateodata ma doare si din exterior, cand apas. Nu mai stiu cine a descris simptomele foarte asemanatoare cu ce scriu eu aici dar cred ca era chiar persoana care a deschis subiectul. Ei bine, pt ca trec de la una la alta, cred ca singurul lucru care ne poate linisti este o laringoscopie directa. Asta se face sub anestedie totala. Cred ca, costa in jur de 400 ron.Eu am fost astazi si la ORL, mi s-a facut o laringoscopie indirecta, adica s-a uitat in gatul meu cu o oglinjoara, ata cat se poate vedea, mi-a spus ca am corzile vocale curate, un pic de sinuzita(am racut si o radiografia a sinusurilor), o mare deviatie de sept care mi-a afectat cumva amigdalele, nu-mi amintesc ce termen a folosit si m-a dat sa fac o serie de analize la sange , printre care si calcemie, si pt anemie. Mai nou am inceput sa si tusesc. Vreau sa va mai spun ca eu de vre-o 10 ani am crize de spasmofilie. Astea se datoreaza lipsei de calciu si a sistemului nervos, care se manifesta in diferite forme, de la spasme musculare, pana la depresii si halucinatii, stari de nervozitate. Nu as putea spune ca am avut halucinatii vreodata, dar in rest cred ca am avut toate simptomele acestei boli. Se spune ca ea afecteaza in procent mai mare tinerele pana in 30 de ani.Dar bine-nteles ca nici barbatii sau femeile de alte varste nu sunt scutiti. De ce va povestesc despre spasmofilie....va explic imediat. Cum spasmofilia te face anxios si depresiv, poate avea o mare legatura, dupa mintea mea, avand in vedere ca si data trecuta cand am avut aceasta senzatie de nod in gat, dar si de data asta, trec printr-o criza de spasmofilie. Daca totul este in capul nostru, daca este pe sistem nervos, sigur ca poate avea o legatura. Am inceput iar sa iau calciu si astept sa ma simt mai bine. Sigur ca, cu toate ca am facut legatura, la mine cel putin, si cu aceasta boala, poate fi o simpla coincidenta sau nu. Ramane totusi marea intrebare. DACA ESTE ALTCEVA MAI GRAV??? Nu ne putem culca pe o ureche, ca mai tarziu sa ne gendim ca puteam face ceva in privinta asta, mai ales pt copii nostri(cei care au), sau pt toate persoanele din jurul nostru care ne vor binele. Cred ca mereu punem banii pe primul plan, sperand ca nu vom fi noi printre cei ghinionisti. Sper sa prind curaj sa fac ceea ce trebuie, ca drept sa spun, am si o oarece teama. Daca raspunsul nu va fi unul de bun augur? Dar mai intai de toate trebuie sa ma hotarasc sa o fac. Tocmai de aceea, in viitorul apropiat, sper sa ma decid sa fac o laringoscopie directa, sa-mi scoata din cap cealalta varianta. O sa revin cu rezultatul analizelor, o sa revin cu rez laringoscopiei, daca o voi face, pt ca la mine in oras nu se face si va trebui sa ma duc la Bucuresti si sper ca si ceilalti vor reveni cu vesti, sa aflam si noi cum se mai simt si ce au facut in consecinta.

 

Salutare

Am 30 de ani si de vreo 6 luni am simptome aproape identice cu cele ale lui Adrian. Cred ca doar cei care trec prin asta pot intelege cum ti se schimba viata cand faci toate analizele posibile, problema ramane nerezolvata, iar cei din jur te privesc ca pe un ipohondru. Rog sa postati ce noutati aveti, daca ati primit vre-un diagnostic sau ati identificat careva solutii pentru aceste probleme. 

Buna, am citit si ma regasesc in tot. La mine senzatiile de nod in gat au aparut de multi ani, dar am dat vina pe stres. Uneori erau mai intense, apoi perioade bune. Dar, de un an,dupa o perioada de mare stres si o raceala puternica au inceput dureri. De cap, de ochi, in pomete, in ureche in gat si in interior si in exterior. In gat e acelasi aspect cum descriu toti, rosu cu vinisoare albe , o vascozitate crescuta. Am mers la orl, neurologie, chirurgie, dermatologie,generalist, la psiholog.Ba ca e nevralgie, ba ca sunt nebuna.Pana si pielea s-a schimbat , sunt patata pe fata, pielea pe spate , umeri si piept este subtire si poroasa.Am dureri si slabiciune musculara iar durerea in gat obositoare. Pana si gingiile ma dor.Am luat tratamente cu pumnu,injectii, de toate.Fara rezultate. Am facut rmn cranian, cervial si orbite.Am mucocele sinusale, spondiloza, niste ganglioni pe gat(pe care eu ii simteam si ma dureau dar nu ma credea nimeni).Nu stiu unde sa mai merg ce sa fac.Durerile sunt groaznice.Muschii fetei sunt atrofiati si durerosi,gatul doare,arde,junghie, pana si obrajii. Am facut analize pt scleroza dar au iesit negative. Ce analize ai facut tu?

 

Maria8090 cum sunt analizele de sange? VSH, proteina C reactiva? Pentru a exclude alte boli autoimune ar fi bine sa faci niste investigatii pentru anticorpi ANA, ANCA, probe reumatice, eventual sa mergi la un reumatolog. Multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×