Sari la conținut
Forum Roportal
marina

Cablul de internet si sanatatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am internet prin cablu cu fibra optica si sunt foarte multumita dar am o problema:de cind cablul trece pe linga casa unei vecine aceasta se plange ca are insomnii si dureri de inima;poate cablul sa aiba influenta fizica sau psihica asupra unei persoane daca trece la inaltimea unui stilp de iluminat public pe care mai sunt montate si alte cabluri (telefon,curent electric,cablu TV)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut marina :( si bine ai venit.

 

Firele de inalta tensiune genereaza un camp electromagnetic. Prin firele de internet nu circula curent la tensiuni foarte mari si in plus firele sunt ecranate. Deci nu cred ca firele de internet sunt cele care genereaza probleme vecinei tale.

 

Am gasit pe net un articol despre campul electromagnetic si impactul asupra sanatatii.

 

http://www.ctaz.com/~bhima/emf.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal, marina! Bine ai venit!

 

Uite, si eu sunt de acord cu roportal. Am lucrat intr-o firma plina de fibra optica, dar niciodata nu sa-a simtit nimic iesit din comun.

 

Dar cum de vecina ta stie de cablu? I-ai cerut cumva permisiunea? Fara suparare, nu cumva e putin invidioasa sau paranoica?? Nu te supara, sunt lucruri care se mai intampla, iar in Ro povestea cu mata moarta aruncata in curtea vecinului este practicata frecvent.

 

Nota: Matele de fata se exclud!!!!! :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Categoric fibra optica n-are nimic de a face cu sanatatea. Cred ca un bec are mai multa influenta decat cablul ala. Fibra e pur si simplu un 'canal' pentru lumina, undele electromagnetice sunt nemasurabile in afara ei, nici daca ar fi rupt cablul si ar 'scapa' lumina pe acolo nu i sa-ar intampla nimic ... sunt doar date :(

Daca nici dupa explicatia asta nu poate dormi, spune-i sa-si dea cainele mai incet :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am internet prin cablu cu fibra optica si sunt foarte multumita dar am o problema:de cind cablul trece pe linga casa unei vecine aceasta se plange ca are insomnii si dureri de inima;poate cablul sa aiba influenta fizica sau psihica asupra unei persoane daca trece la inaltimea unui stilp de iluminat public pe care mai sunt montate si alte cabluri (telefon,curent electric,cablu TV)

 

Sal Marina, bine ai venit! :)

 

DA! Cablul poate avea influenta mai ales psihica asupra vecinei tale paranoice. Probabil o apuca toate durerile cand vede ca tu ai ceva ce ea nu are. ::): Probabil la vederea cablului ii trec prin cap ceva idei si dau durerile peste ea de atata "gandit profund". :(

 

Stai linistita si vezi-ti de viata ta. Durerile vecinei tale sunt cauzate ori de paranoia ori de invidie.

 

Scuze insa nu ma pot abtine sa nu fiu rautacioasa cand aud asemenea aberatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc, mi-ati luat o piatra de pe inima

 

Nu ai de ce.

Problema vecinei tale este data de caldura. Temperaturile ridicate din ultima vreme pun probleme serioase mai ales cardiacilor.

In plus in ultima vreme au fost si variatii mari de temperatura si de presiune atmosferica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate mesajele si va multumesc celor care mi-ati raspuns, Cum am zis am o piatra mai putin pe inima si mai multi prieteni.

Ce idei ti-au venit Blacca CAT? :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum i se si spune "fibra optica" inseamna ca este o fibra un cablu cu ceva sticla prin el de la denumirea de optic adica se vede..... Deci nu are nici o legatura cu campuri magnetice cum spune roportal. Prin fibra optica nu trece decat LUMINA. NU are legatura cu campurile magnetice. Deci nu poate imfluenta in nici un fel viata unui om, nici macar a unei insecte. Iar pentru cunostintele voastre generale sa stiti ca partea optica din fibra este de aproximativ 62 microni adica 0.62 mm (milimetri). :dee [/u]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×