Sari la conținut
Forum Roportal
corto

Helló! Magyar music!

Postări Recomandate

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ez azt jelenti, hogy a maffia! Ero... :clap:

 


Aveam doar 12 ani, eram pe undeva intr-un local in Odorhei si intre timp cantau niste baieti in limba maghiara.

Asa... tatal meu cum avea arici la buzunar, nu prea se obosea sa scoata banii de la ciorap. Dar, s-a gandit sa dea toti banii pe care-i avea la el la cantareti. Dar cu o singura conditie: sa cante precum nenea Iancu de mai sus. Nici n-o apucat baiatu' ala sa cante o strofa, ca si cum a auzit 90% "Noi suntem...", au lasat toti banii pe masa pentru consumatie si se grabeau sa iasa pe usa, ca cica, citez: ""Dom'le, da' tu vii aici la tara la noi sa vorbeste romaneste?!" La care, unul dintre cantareti: "Da doamna, poate o faceam si pe gratis."

Unul dintre localnici (maghiar) a fost chiar amuzat de asa ceva si a spus ca asa ceva nu se astepta sa vada vreodata.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ez azt jelenti, hogy a maffia! Ero... :clap:

 

 

Mi jelenti azt???

 

Mama mea tot la Odorhei a terminat scoala pedagogica, eu doar o parte din colegium ca m-am transferat la Bucuresti, oriunde eram erau si profesori la panda sa ne urmareasca si nu-mi placea sa fiu vizata, nu aveam voie sa intram in nici un local doar cu adulti si multe reguli si eu nu prea ma supun.  Regulile feudale din scoli nu-mi placeau desi unchiul era inspectorul cel mare la Targu-Mures al scolilor in maghiara si romana ca avea PhD dar nu-mi placea influenta ca stiau elevii si mergeau la 100 metri de mine si peste toate am locuit in gazda la directorul liceului, fost coleg cu mama la scoala.     Nici la Bucuresti n-am avut prieteni, dar din alte motive, ca nu intelegeam ideile lor cu traditii implicate la tot pasul ca si pocaitii azi cu citate din biblie si regionalisme necunoscute de mine ...

"azi nu se fac laturi ca e nu stiu ce in calendar" ... nu se taie/pileaza unghia rupta ca ne va bate dumnezeu, la fel nu se spala intre picioare ca sfanta X ne trasneste, sa nu trec pe langa cineva ca sint poate pe ciclu si se va taia maioneza ... etc."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Colegii aia care urmeaza acele cutume, ar trebui sa se imprieteneasca cu maica-mea. S-ar intelege de minune in privinta zilelor de post sau sarbatoare. Oricum, ma tot bate la cap sa-i gasesc prieteni de varsta ei. Eu abia pot sa-mi gasesc o femeie si trebuie sa-i fac pe altii fericiti, inaintea mea. Ca de obicei...


Apropo, una dintre cele mai bune adaptari (remixari) a unei piese din stilul baroc.


Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×