Sari la conținut
Forum Roportal
mariusmanta

medicina crestina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Biblia spune ca noi suntem un templu al Duhului sfant.

 

Un "pacat" banal, la ordinea zilei, generator de multa suferinta fizica si sufleteasca: libertinajul sexual.

 

"Fugiţi de curvie! Orice alt păcat, pe care-l face omul, este un păcat săv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia spune ca noi suntem un templu al Duhului sfant.

Da, sinteti.

Un "pacat" banal, la ordinea zilei, generator de multa suferinta fizica si sufleteasca: libertinajul sexual.

Da, intr-o oarecare masura ai dreptate. Insa nu complet... tine mult de educatia fiecarei persoane.

Datoria noastra este sa pastram acest Templu neintinat.

 

Practic propun sa evitam tot ceea ce stim ca ar putea sa distruga acest Templu, si sa introducem in stilul nostru de viata toti factorii generatori de sanatate si fericire.

Datorie? Da, se poate spune si asa.

Apropo, Dan-Marius: A trai bine, nu este totuna cu a fi fericit.

Da, stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un "pacat" banal, la ordinea zilei, generator de multa suferinta fizica si sufleteasca: libertinajul sexual.

 

libertinajul sexual a existat si inainte si dupa venirea lui Cristos, si cam cu aceeasi frecventa ca astazi

deosebirea intre zilele noastre si perioada celor aproape 2000 de ani de crestinism consta DOAR in publicitatea care se face

au fost, sunt si vor fi tot atatia care nu practica libertinajul sexual

 

dar haideti sa vorbim si despre medicina creestina - daca stie cineva...

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Medicina crestina implica participarea lui Dumnezeu in procesul de vindecare. Unii o numesc si "sacroterapie". Rugaciunea joaca in acest caz un rol important.

 

Exista cazuri cand oamenii se pot vindeca numai in urma unei rugaciuni.

 

Astazi insa si adversarul lui Dumnezeu poate vindeca, printre alte semne si minuni pe care le face.

 

Cum putem sa facem diferenta intre o vindecare venita de la Dumnezeu sau de la Satana?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Medicina crestina implica participarea lui Dumnezeu in procesul de vindecare. Unii o numesc si "sacroterapie". Rugaciunea joaca in acest caz un rol important.

Aia nu mai e medicina, e altceva.

Exista cazuri cand oamenii se pot vindeca numai in urma unei rugaciuni.

mda, puterea mintii umane. :P

Astazi insa si adversarul lui Dumnezeu poate vindeca, printre alte semne si minuni pe care le face.

 

Cum putem sa facem diferenta intre o vindecare venita de la Dumnezeu sau de la Satana?

Esti sigur ca exista o diferenta? O vindecare este vindecare, oricine o face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur exista o diferenta. De pret. Nu neaparat financiar.

 

Cei care iau seviciile lui Satana in consideratie prin intermediul ocultistilor, sau chiar al unor pastori harismatici, incep sa aiba alte probleme dupa aparenta vindecare.

 

Va recomand cartea "Vraja superstitiei - povara si eliberare" de Kurt Hasel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur exista o diferenta. De pret. Nu neaparat financiar.

 

Cei care iau seviciile lui Satana in consideratie prin intermediul ocultistilor, sau chiar al unor pastori harismatici, incep sa aiba alte probleme dupa aparenta vindecare.

 

Va recomand cartea "Vraja superstitiei - povara si eliberare" de Kurt Hasel.

Ce fel de probleme?

Pe de alta parte eu nu vad nici o diferenta intre Dumnezeu si Satana: amindoi va vor sufletele. Eu prefer sa mi-l pastrez pe al meu, nu sa il instrainez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe de alta parte eu nu vad nici o diferenta intre Dumnezeu si Satana: amindoi va vor sufletele. Eu prefer sa mi-l pastrez pe al meu, nu sa il instrainez.

iar nu vrei sa intelegi!

pentru credincios este importanta "diferenta intre Dumnezeu si Satana"

daca tu nu o intelegi, nu inseamana ca ea se anuleaza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar nu vrei sa intelegi!

pentru credincios este importanta "diferenta intre Dumnezeu si Satana"

daca tu nu o intelegi, nu inseamana ca ea se anuleaza!

Pai asta e si problema: din punctul vostru de vedere, al credinciosilor, nu exista o diferenta - amindoi vor acelasi lucru de la voi. Ei nu sint decit doua tabere, daca pot sa le spun asa, adverse. Doua filozofii diferite care se afla, sau ar trebui sa se afle, in conflict. Un Razboi Rece de o alta anvergura.

 

Poate va intrebati ce legatura are asta cu medicina crestina? Ei bine, are. Oamenii, indiferent daca sint crestini sau nu, s-au aflat mereu la punctul de intilnire ale acestor fel de forte, de filozofii diferite, si este de datoria lor sa aleaga o tabara din "lista". Tocmai ca au capacitatea de a alege pot invata foarte multe, cu conditia sa doreasca asta, despre ei si despre lumea din jurul lor.

Editat de dan-marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×