Sari la conținut
Forum Roportal
mariusmanta

medicina crestina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o mare intrebare: ma consider un ortodox care stie cate ceva despre puterea miraculoasa a plantelor, mierii de albine, etc. Problema mea este urmatoarea: va rog sa imi spuneti daca exista vreo carte cu retete, practici naturiste DIN MANASTIRILE ORTODOXE care sa ne ajute la vindecarea diferitelor boli.

 

Desigur, sunt tot felul de carti despre post si retete alimentare. E cartea domnului doctor Pavel Chirila despre conceptul de medicina crestina dar... mai nimic practic ! (din cate stiu eu !)

 

Ce remedii ne pot oferi pentru diferite boli calugarii nostrii ? (desigur, in afara sfintelor taine)

 

(Poate ca asta e cauza pt care multi tineri se duc catre practicile orientale - Ayurdeva- si altele asemanatoare)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu pra stiu sa se fi publicat asa ceva, si cum bine zici

 

Poate ca asta e cauza pt care multi tineri se duc catre practicile orientale - Ayurdeva- si altele asemanatoare

 

si eu as vrea sa aflu (si retete ortodoxe chiar daca sunt catolica)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La adresa de mai jos poti afla care este planul lui Dumnezeu pentru sanatatea omului:

http://wald.heim.at/schwarzwald/520974/newstart.htm

Am citit o mare parte a articolului respectiv. Parerea mea este ca contine citeva chestii foarte bune, unele chiar hilare si citeva aiureli. Unele au fost deja remarcate de MariaB. :dwarf:

Editat de dan-marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este evident pentru toata lumea ca "boala pacatului" care afecteaza planeta noastra nu a condus la o evolutie, ci la o involutie a rasei umane, si nu numai a ei.

 

Daca degenerarea umana aparuta in urma nerespectarii "instructiunilor de folosire" recomandate de Creator nu sunt vizibile pentru tine, poate fi un simptom ingrijorator, care ar trebui sa-ti dea de gandit!

 

Nu stiu cum s-ar putea ca vreo "linie teologica crestina" sa contrazica degenerarea cauzata de pacat, si sa incurajeze "adaptarea" la pacat si nu combaterea lui.

 

Sa inteleg ca dupa tine cauza bolilor ar consta in lipsa puterii de adaptare la un stil de viata nesanatos, si ca esti adepta selectiei naturale?

 

In alta ordine de idei, transmiterea bolilor de la animale bolnave la om este de mult dovedita. Dau ca exemplu numai boala vacilor nebune.

Ai avea curajul sa consumi lapte si iaurt de la o asemenea vaca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este evident pentru toata lumea ca "boala pacatului" care afecteaza planeta noastra nu a condus la o evolutie, ci la o involutie a rasei umane, si nu numai a ei.

Presupui ca specia umana a fost odinioara mai evoluata decit acum. Chiar asa e?

 

Daca degenerarea umana aparuta in urma nerespectarii "instructiunilor de folosire" recomandate de Creator nu sunt vizibile pentru tine, poate fi un simptom ingrijorator, care ar trebui sa-ti dea de gandit!

Degenerarea umana? Ce intelegi prin asta?

Nu stiu cum s-ar putea ca vreo "linie teologica crestina" sa contrazica degenerarea cauzata de pacat, si sa incurajeze "adaptarea" la pacat si nu combaterea lui.

Tu pacatuiesti exista doar daca tu crezi asta.

Sa inteleg ca dupa tine cauza bolilor ar consta in lipsa puterii de adaptare la un stil de viata nesanatos, si ca esti adepta selectiei naturale?

Nu stiu cu cine vorbesti (presupun ca e vorba despre o femeie), dar eu sint sigur de asta.

In alta ordine de idei, transmiterea bolilor de la animale bolnave la om este de mult dovedita. Dau ca exemplu numai boala vacilor nebune.

Ai avea curajul sa consumi lapte si iaurt de la o asemenea vaca?

Aici nu mai e vorba de curaj, ci de prostie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dan-Marius, raspunsul meu era mai mult pentru MariaB.

Dar pentru ca tu erai de acord cu observatiile ei, ceea ce am scris mai sus a fost un raspuns si pentru tine.

 

Legat de observatiile tale, pot sa-ti spun ca eu sunt creationist, deci cred ca omul a fost creat. Tu esti precis evolutionist, si crezi ca te tragi din maimuta. Dupa parerea mea saltul de la maimuta la om este imposibil, dar calea inversa, de la om la maimuta, este posibila.

 

In general se poate constata fara microscop, ca oamenii care respecta instructiunile de folosire date de Creator se bucura de o stare de sanatate fizica, psihica si sociala, mai buna, decat cei care le ignora, cu voia sau fara voia lor. Compara in acest sens populatiile de pe glob, si vezi ce efect a avut sau are credinta asupra evolutiei lor. Sau priveste in jurul tau si vezi ce calitate are viata unui om cu "principii", fata de unul care "nu are nici un Dumnezeu".

 

In alta ordine de idei, trebuie sa-ti spun ca pacatul este incalcarea unui principiu, reguli sau legi, care exista indiferent daca tu crezi sau nu crezi in existenta ei. De aceea consecintele incalcarii legii te vor afecta

si pe tine, chiar daca tu o ignori.

Oricine cumpara un aparat electronic citeste cu atentie instructiunile de folosire si le respecta, pentru ca altfel risca sa nu se bucure prea mult de acel aparat.

La fel si organismul omenesc este supus unor legi de functionare, care daca nu sunt respectate, duc la dereglarea si chiar la prabusirea prematura a intregului sistem.

Niciodata nu vei reusi sa faci o masina conceputa sa mearga cu benzina, sa accepte ulei de floarea soarelui, fara sa se strice mai devreme sau mai tarziu.

La fel si omul, care este conceput sa primeasca zilnic 1,5-2 litri de apa, nu va accepta alcoolul in loc de apa, fara ca sa se prabuseasca in scurt timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Dan-Marius, raspunsul meu era mai mult pentru MariaB.

Dar pentru ca tu erai de acord cu observatiile ei, ceea ce am scris mai sus a fost un raspuns si pentru tine.

 

Legat de observatiile tale, pot sa-ti spun ca eu sunt creationist, deci cred ca omul a fost creat. Tu esti precis evolutionist, si crezi ca te tragi din maimuta. Dupa parerea mea saltul de la maimuta la om este imposibil, dar calea inversa, de la om la maimuta, este posibila.

Cu suficiente cunostinte de inginerie genetica este posibil cam orice, cu conditia sa stii exact ce vrei sa obtii. Asa poti obtine oameni din elefanti sau maimute din ciini sau pisici...

Ce te face sa crezi ca sint evolutionist si cred ca ma trag din maimuta? Faptul ca nu sint de acord cu tine? :P

 

In general se poate constata fara microscop, ca oamenii care respecta instructiunile de folosire date de Creator se bucura de o stare de sanatate fizica, psihica si sociala, mai buna, decat cei care le ignora, cu voia sau fara voia lor. Compara in acest sens populatiile de pe glob, si vezi ce efect a avut sau are credinta asupra evolutiei lor. Sau priveste in jurul tau si vezi ce calitate are viata unui om cu "principii", fata de unul care "nu are nici un Dumnezeu".

Faci o confuzie: nu este nevoie sa crezi in ceva ca sa traiesti bine. Din toate punctele de vedere.

In alta ordine de idei, trebuie sa-ti spun ca pacatul este incalcarea unui principiu, reguli sau legi, care exista indiferent daca tu crezi sau nu crezi in existenta ei. De aceea consecintele incalcarii legii te vor afecta

si pe tine, chiar daca tu o ignori.

De data asta faci o greseala: pacatul este incalcarea unuia dintre principiile dupa care traiesti tu, ca individ, ca persoana. Incalcarea celorlalte principii te va afecta doar in masura in care te afecteaza dinamica sociala.

 

Oricine cumpara un aparat electronic citeste cu atentie instructiunile de folosire si le respecta, pentru ca altfel risca sa nu se bucure prea mult de acel aparat.

La fel si organismul omenesc este supus unor legi de functionare, care daca nu sunt respectate, duc la dereglarea si chiar la prabusirea prematura a intregului sistem.

Niciodata nu vei reusi sa faci o masina conceputa sa mearga cu benzina, sa accepte ulei de floarea soarelui, fara sa se strice mai devreme sau mai tarziu.

La fel si omul, care este conceput sa primeasca zilnic 1,5-2 litri de apa, nu va accepta alcoolul in loc de apa, fara ca sa se prabuseasca in scurt timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elia, pentru tine

Este evident pentru toata lumea ca "boala pacatului" care afecteaza planeta noastra nu a condus la o evolutie, ci la o involutie a rasei umane
nu vad insa de ce ar fi evident si pentru mine!

 

ce vrei sa spui prin generalizarea

Sa inteleg ca dupa tine cauza bolilor ar consta in lipsa puterii de adaptare la un stil de viata nesanatos, si ca esti adepta selectiei naturale?

eu nu am spus ce trebuie sa ne adaptam la pacat!

 

la intrebarea:

boala vacilor nebune.

Ai avea curajul sa consumi lapte si iaurt de la o asemenea vaca?

iti raspund cu o alta intrebare: tu mananci marar? (mararul aduna radiatiile din atmosfera la fel ca si laptele de vaca...)

si atunci ce sa mancam?!?

 

organismul omenesc este supus unor legi de functionare, care daca nu sunt respectate, duc la dereglarea si chiar la prabusirea prematura a intregului sistem

teoretic este bine, dar practic, ce propui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×