Sari la conținut
Forum Roportal
EastHasting

D40 sau D60

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa imi iau primu slr si nu stiu la care sa ma opresc ,sugestii?:

 

 

In locul tau as alege D40'ul. Nu se justifica diferenta de pret dintre D60 si D40. Din banutii aia iti poti lua ceva filtre si o telecomanda, sau mai pui ceva bani (cca. 50 de lei) si-ti iei 50 mm f/1.8, o sa-l focalizezi manual, nici d60 nici d40 nu au motor de focus in body, dar e un obiectiv excelent.

 

Sau mai strangi ceva bani si iei D80. Si atunci nu te mai doare capul cand vine vorba de obiective. Ai auto-focus pe toate, nu doar pe cele AF-S.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot D40 as vota, intre cele doua, desi acum eu mi-as lua D80 sau mai noul D90. Obiectivul standard 18mm-55mm este unul bun, cu toate ca pt o diferenta mica ar trebui sa bage in standard acelasi obiectiv cu VR. Trebuie urmarite promotiile din decembrie :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici unul.

 

D80 sau D90 de la Nikon... ori mai de inceput, Canon 450D.

 

D80'ul e 2999 lei, D90'ul e 3999 de lei iar 450d'ul e 2239 lei fata de 1299 de lei cat e d40'ul. Mai ales ca incepator nu merita sa invesetsti atatia bani intr'un dslr pana nu ai 'the basics'. Eu am D40 si imi lipseste doar motorul AF din body, in rest inca nu ma simt limitat de aparat. Daca as avea 4000 de lei si nivelul actual de cunostinte tot d40'ul l-as lua cu obiectivul din kit VR, plus un 50 mm f/1.4, plus un blit, plus un 70-300 VR, plus ceva filtre ND si polarizator. Cel putin eu asta astept sa strang inainte de a trece la un nou body.

Editat de nambapleaca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult ce vrei sa faci cu el.

 

S-apoi, am invatat nu conteaza ce cred eu.. daca omuletul are bani isi va lua ce-a mai tare scula in buget.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×